Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Як впоратись із гнівом і не нашкодити собі

Гнів — захисна реакція організму, реакція на неспроможність впливати на ситуацію.

Після початку повномасштабної війни, яку росія принесла ледь не вкожну родину, більшості українцям добре відомий стан сильного гніву. Якщо не навчитись із ним працювати, він шкодить організму та руйнує його зсередини.

Про те, як направити гнів в ефективне русло, розповіла нейродослідниця Наталія Кадя.

Українці, які зараз не воюють на фронті, повинні зберігати власне психічне здоров’я, аби мати можливість продовжувати якісне життя своє і своїх дітей. А над цим треба працювати. Що це за гнів і чому ми його відчуваємо? Це емоція, що дає нам розуміння — усе, що відбувається, нас не задовольняє, — зауважує нейродослідниця.

Іншими словами, це реакція на неспроможність впливати на ситуацію. Гнів — це захисна реакція організму. Коли мозок відчуває загрозу, він повинен акумулювати всі ресурси для готовності захищатися в разі небезпеки.

Коли ми відчуваємо гнів, у нас пришвидшується серцебиття, червоніє обличчя, стискаються кулаки, ми його відчуваємо і фізично, і психологічно. Та треба зрозуміти, що коли ми гніваємося, ми маємо колосальну кількість енергії. Це спосіб мозку через викид усіх можливих гормонів дати енергію, щоб захиститися, — пояснює Кадя.

Для того, щоб енергію в результаті гніву використати якомога ефективніше і не нашкодити собі, необхідно спочатку усвідомити, що наразі є емоція — це гнів. І вже після цього працювати над нею.

Усвідомлюємо, що ми зараз відчуваємо, що з нами відбувається. Далі, щоб гнів не заполонив і ми не зривалися на близьких, направляємо енергію на будь-яку фізичну вправу. Якщо вам тут і зараз треба заспокоїтися, то перше і ключове — це дихання. Дихаємо глибоко і на вдох рахуємо 4, на видих — 8. Далі можна вибрати якусь роботу, яка потребує великої кількості енергії.

Тобто ми усвідомлено обираємо, куди саме її направити. Це може бути завдання, що потребує величезної зосередженості, або робота із наведенням порядку. Що не треба робити в гніві, — то це включатися у будь-яку взаємодію та комунікацію з іншими, — радить нейродослідниця.

Окрім того, вона зауважила, що вкрай важливо не стримувати гнів. Адже самостійно емоції нікуди не зникають, а лише накопичуються всередині та наносять руйнівної дії.

Можна уявити людину, на яку маємо гнів, і висказати їй все, що хочемо сказати. Одразу відчуєте полегшення. У будь-якому випадку треба створити можливість, щоб гнів вийшов. Я раджу українцям пам’ятати, що як тільки ви гніваєтесь, у вас повинна спалахувати в голові думка, що зараз є багато енергії, а значить, треба обирати, куди її витратити. Саме за моментом усвідомленості емоцій ви можете обрати конструктивну поведінку і корисну дію. Навіть такі розмови самих із собою вже дають змогу заспокоїтися, — радить фахівчиня.

Нагадаємо, росія війною торкнулася прямо чи опосередковано кожного українця: хтось віч-на-віч зустрівся з жахіттями та смертельною небезпекою через дії рашистів на українських територіях, хтось чув розповіді знайомих чи бачив репортажі в мережі чи по телебаченню. Психологи #stop_sexтинг пояснили реакцію людини на тривожну чи шокуючу інформацію після перегляду контенту, до якого більшість не була готовою, попри те, що російсько-українська війна в Україні триває вже дев'ятий рік поспіль.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.