Як допомогти учням 4-х класів адаптуватися до середньої школи: практичні поради

7736
6 травня 2020 о 19:27
Пропонуємо способи, як визначити готовність учнів до переходу у п’ятий клас.

Перехід до п’ятого класу – відповідальний момент в житті кожного учня, для його батьків та вчителів. З початком навчання у середній школі в житті дитини відбувається безліч змін: нові викладачі та навчальні дисципліни, обсяги завдань, зрештою, нові кабінети та коридори, а іноді й зовсім нова школа. Тому психологічна служба школи має зробити все можливе, щоб адаптаційний період видався якнайменш травматичним.  

Першим етапом є психологічна діагностика четвертокласника. Про це детальніше розповіла Олена Литвиненко, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри практичної психології Київського університету імені Бориса Грінченка, когнітивно-поведінкова психотерапевтиня. 


Найперше, на що потрібно звернути увагу – це на ознаки готовності дитини до переходу у 5 клас:

 • Психофізіологічна

Дитина на фізіологічному рівні має бути готова до того, що її навантаження суттєво збільшиться: побільшає уроків й завдань. Це також готовність мозку, нервової системи й всього організму взяти на себе удар.

 • Психологічна

Це ставлення, бажання вчитися й спілкуватися з однокласниками. Готовність до нового. Психологічна готовність залежить від того, наскільки дитина є відкритою. Якщо вона трохи замкнута і болісно переносить в житті зміни, то потребує більше уваги й турботи.

 • Інтелектуальна

Це рівень знань, з яким дитина 4 класу йде до 5. Чим вище він буде, тим легше пройде адаптація. 

Задача психолога – не лише дослідницька. Психолог має провести весь комплекс дій і знати, хто готовий, а хто ні, а також допомогти адаптуватись й опанувати цей перехід.

Ось перелік заходів психологічної адаптації учнів до навчання у середній школі:

 • Психологічна діагностика готовності учнів до переходу в середню школу
 • Виявлення учнів з «групи ризику»; індивідуальна робота з ними та їх батьками
 • Психологічна просвіта серед батьків учнів
 • Бесіди та ігрові зустрічі з учнями до завершення навчання у 4 класі
 • Заняття з елементами тренінгу з учнями після переходу до п’ятого класу
 • Психологічна діагностика адаптації учнів до навчання у середній школі
 • Виявлення учнів з «групи ризику»; індивідуальна робота з ними та їх батьками

Параметри психологічної готовності

Ставлення до школи – якщо в дитини були проблеми у відносинах з однокласниками, у неї сформувалось неконструктивне бачення школи й вона не хоче туди ходити. Вона має настанову, що школа це погано і там сумно.

Мотивація – це бажання вчитись, готовність відкривати для себе нове. Це те, заради чого потрібно вчитися.

Потенціал – це комплекс заходів, характеристик. Якщо розбирати їх за індивідуально-психологічними рисами, це: відкритість до нового, готовність змінюватися, гнучкість та інше.

Методи дослідження психологічної готовності до переходу в середню школу

Кольоровий тест ставлень –  невербальний тест, що відображає два рівні емоційних ставлень: свідомий і неусвідомлюваний. 

У попередній бесіді з дитиною психолог складає приблизний список осіб, що складають безпосереднє оточення дитини, а також значущих для неї людей. Конкретний зміст списку залежить від завдань дослідження, від особистості дитини й т. д. 

Алгоритм роботи:

 • Запропонувати досліджуваному проранжувати кольори відповідно до своїх уподобань

Презентуйте дитині список кольорів і попросіть її вибрати улюблений та той, який не подобається. 

 • Представити досліджуваному низку категорій 

Це мають бути категорії, пов’язані із навчанням. 

 • Попросити досліджуваного співвіднести категорії з запропонованими кольорами. 

Нехай дитина розповість, з яким кольором в неї асоціюється урок, вчитель. 

Кольоровий тест ставлень 

 • Як це виглядає у гугл-формі

 • Як це виглядало на папері

Модифікація короткої версії Шкали академічної мотивації Т. Гордєєвої

 • 12 запитань з відповідями «так» / «ні»
 • За кожну відповідь «так» +1 бал
 • Можна визначити загальний рівень мотивації та показники за кожним окремим видом

 • 10-12 – високий рівень
 • 7-9 – середній рівень
 • 4-6 - низький рівень
 • 0-3 - дуже низький рівень

Пам’ятка для батьків майбутніх п’ятикласників:

 1. Проявляйте щирий інтерес до справ дитини, розпитуйте її про все, що відбувається у школі та в жодному разі не відмахуйтесь, якщо вона сама захоче вам щось розповісти. Навіть коли ви страшенно зайняті. Якщо ви відмовитесь вислухати дитину, або зробите це формально, щоб якнайшвидше повернутись до своїх справ, наступного разу вона звернеться зі своїми переживаннями до когось іншого і нема жодних гарантій, що ця людина виявиться гідним порадником.
 2. У п’ятому класі не змінюйте форму контролю за виконанням дитиною домашніх завдань. В її житті й без того достатньо змін і пов’язаних з ними стресів. Якщо вона звикла, що ви сидите поруч під час виконання домашньої роботи, посидьте ще хоч один семестр.
 3. Контактуйте з учителями (заходьте до школи хоча б раз на місяць) та дізнавайтесь від них про успішність та поведінку дитини на різних уроках. Але не сваріть дитину в присутності вчителів та, в жодному разі, не критикуйте вчителів в присутності дитини. Це внесе невиправний дисбаланс у відносини між ними.
 4. На початку вересня дізнайтесь розклад уроків та номери кабінетів, де проводяться заняття і кожного вечора нагадуйте дитині її розклад на наступний день.
 5. Не варто перевантажувати дитину позашкільними заняттями (у секціях та гуртках), але й не можна позбавляти її можливості займатись чимось крім навчання.
 6. Особливі зусилля спрямуйте на підтримку спокійної та стабільної атмосфери вдома, щоб дім завжди залишався надійною фортецею, в якій дитина може уберегтися від усіх негараздів.

Більше інформації про адаптацію четвертокласників до переходу в 5 клас ви дізнаєтесь з вебінара Олени Литвиненко. Переглядайте відео, проходьте тестування і замовляйте сертифікат з підвищення кваліфікації! 

Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/diagnostika-psihologicnoi-gotovnosti-ucniv-4-h-klasiv-do-perehodu-v-serednu-skolu-onlajn-format-187.html

#адаптація #школа #вебінар

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Сподобався матеріал? Поділіться та залишете коментар!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00