Влада Києва скасовує ДПА для 11-х класів, щоб захистити дітей, а що робить МОН? – заступник директора

У карантин країна ввійшла без міністра освіти, немає міністра освіти й зараз, вважає Володимир Онацький.

В освітянській спільноті й досі точаться дискусії щодо доцільності скасування ДПА для 11-х класів. З огляду на серйозну епідемічну ситуацію в країні та постійний зріст кількості хворих на коронавірус, проведення державної підсумкової атестації здається величезним ризиком. І навіть усі заходи безпеки, прописані МОЗ спільно з Міністерством освіти, не можуть гарантувати безпеку здоров’я всіх учасників іспиту.

За виняткових обставин мають запроваджуватись виняткові правила… чи ні? Володимир Онацький, заступник директора з навчально-виховної роботи, на своїй сторінці у фейсбуці аналізує рішення КМДА щодо скасування ДПА для 11-класів.

Міністерство освіти наполягає на тому, що Київ не має права вдаватися до таких рішень. Можливо, й сам МОН у сьогоднішній ситуації не має права такі рішення не ухвалювати?


Освіта. До неї дотичні всі в нашій країні: у когось навчаються діти чи онуки, брати чи сестри, племінники чи племінниці, хтось навчається сам чи навчає інших. У будь-якій компанії завжди мова заходить за дітей, за школу, за освіту. Тому зовсім не дивує, що інформаційний простір просто переповнюють повідомлення про реакцію МОН України на дії Київської міської влади. Усіх цікавить це питання, усі хочуть в ньому розібратися.

Отже, нумо розбиратись. Питання виникло внаслідок дій, а правильно буде сказати – бездіяльності Міністерства освіти і науки України в період карантину.

У карантин країна ввійшла без міністра освіти, немає міністра освіти й зараз. Уряд тимчасово доручив пані Любомирі Мандзій очолити МОН та піклуватися про величезну кількість дітей та дорослих, дотичних до освіти.

Ще 28 березня 2020 року у своєму блозі я писав про закінчення навчального року. Саме тоді вперше постало питання, як закінчувати навчальний рік. Дозволю собі процитувати те, що тоді було написано, адже і зараз це є актуальним:

"Відповідно до статті 17 ЗУ «Про повну загальну середню освіту» зміст, форми і порядок здійснення проведення державної підсумкової атестації визначаються і затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, тобто МОН України. Проте у питанні ДПА одинадцятикласників – повний треш. У МОН прийнято рішення про скасування ДПА для учнів 4 та 9 класів, про що наголосила у своєму стрімі пані Любомира Мандзій. Проте в МОН жодної уяви не мають, коли ДПА пройде для 11-х класів: у червні, в липні, чи в серпні. Для всіх школярів навчальний рік закінчиться до 1 липня, як того вимагає закон, і лише стосовно одинадцятикласників МОН має сумніви: чи варто дотримуватись закону.

Отже, навіть якщо ДПА учні складатимуть у липні, то документи про освіту вони отримають через місяць. Це неправильно. МОН має дотримуватись закону.

Документи про освіту 11-класники повинні отримати до 1 липня. Школи виконали все, щоб це відбулося: вже давно зроблено замовлення друку документів, зараз посилено працюють з випускниками, щоб опанувати програму.

У Міністерства освіти і науки є лише два законні варіанти розвитку подій у межах своїх повноважень стосовно ДПА для 11-х класів:

1) якщо карантин закінчується до початку травня, тоді учні травень місяць в очному режимі готуються до ДПА в закладах освіти і згідно з графіком проходять ДПА у формі ЗНО;

2) якщо карантин не закінчується у травні і центри тестування не можуть провести ДПА згідно з графіком, який наразі затверджено, у такому випадку ДПА скасовується і учні отримують документи про освіту до 1 липня, як це і передбачено законом.

Інших варіантів закінчення навчального року немає. Можна, звісно, передбачити ДПА у школах, але сенсу в тому немає, якщо вже прийнято рішення стосовно учнів 4 та 9 класів.

Після закінчення школи більшість випускників мріють продовжити навчання у ВНЗ. Але вступна кампанія – це зовсім інше питання. МОН та ВНЗ мають внести відповідні зміни до Умов прийому. Вступні випробування центри тестування можуть провести у будь-які зручні для них строки, маючи справу безпосередньо з абітурієнтами, а не зі школами. Усю необхідну для цього роботу школи виконали – потенційних абітурієнтів на ЗНО зареєстрували, якщо потрібно видати їм сертифікати, можемо це зробити разом зі свідоцтвами про закінчення школи.

Варто зазначити, ми пам'ятаємо часи, коли ЗНО не мало стосунку до школи, тож немає нічого страшного у тому, щоб цьогоріч ми повернулися до цієї практики, і випустили 11-класників зі шкіл у червні місяці, як того вимагає законодавство.

Отже, ще у березні порушувалось питання, що навчальний рік має бути закінчено вчасно. Життя виявилось значно страшнішим, ніж це бачилось тоді: вже червень, а пандемія не зникла. Ми щодня отримуємо страшні звістки про нові смерті від короновірусу. При цьому бачимо повну відсутність комунікації МОНу з освітянською спільнотою у питанні скасування ДПА для всіх, хто мав його складати. Я не буду повторювати аргументи, чому це потрібно зробити. Всі вони давно озвучені.

Тисячі звернень отримало МОН України, в яких громадяни пропонували, просили, вимагали не проводити ДПА у 2020 році, не наражати на небезпеку дітей, подбати про їхнє здоров'я. Однак, у відповідь – повний ігнор. Яскравим свідченням позиції міністерства є те, що громадська рада при МОН, яка знаходиться в приміщенні самого міністерства, пише відкриті листи до Любомири Мандзій у соціальній мережі.

Орган, створений самим міністерством, не може донести свої пропозиції до засновника. То хіба ми можемо дивуватися ігноруванню місцевих органів влади!

Усвідомлюючи відповідальність перед киянами, враховуючи реальний стан захворюваності в столиці, влада Києва ухвалила те рішення, яке здатне зберегти життя дітей. Це рішення мерії Києва підтримується в усіх регіонах країни. Це рішення змусило МОН перестати ігнорувати проблему і зробити заяву.

Отже, у заяві МОН України зазначило: «Наразі чинне законодавство України не наділяє ані МОН, ані місцеві органи виконавчої влади (чи їхні структурні підрозділи) повноваженнями звільняти учнів від державної підсумкової атестації, що відбувається у формі зовнішнього незалежного оцінювання»".

Виникає логічне питання: пані Мандзій, а що завадило вам за два місяці підготувати всі необхідні документи, щоб була можливість скасування проведення ДПА у будь-якій формі в умовах надзвичайної ситуації? Чим ви та ваше міністерство займалось цей час? Я думаю, що ви розумієте, що розписались у повній бездіяльності.

Оцінку роботі Міністерства освіти і науки, а також його очільниці вже дав Президент України: «У нас зараз є виконуючий обов'язки міністра, але все-таки я вважаю, що у нас немає поки що повноцінного міністра освіти. Нам не треба чекати, поки в освіті буде якийсь вибух».

Саме для того, щоб не стався цей вибух, щоб захистити дітей від смертельної загрози та бездіяльності МОН України, влада міста Києва й ухвалила рішення, яке так дратує МОН.


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

КМДА вийшла за межі своїх повноважень: Любомира Мандзій про ЗНО та власні амбіції

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.