Відпрацюванню бути чи не бути? Постанова про першочергове зарахування на бюджет

30 травня 2018 року під час засідання Кабміну було прийнято постанову про першочергове зарахування на бюджет.

30 травня 2018 року під час засідання Кабміну було прийнято постанову про першочергове зарахування на бюджет тих студентів, які укладуть угоду про відпрацювання у селах або селищах міського типу. Як інформує МОН, документ набере чинності 1 січня 2019 року й діятиме починаючи зі вступної кампанії 2019-го.

Зазначається, що право на першочергове засідання матимуть абітурієнти, які подають документи до педагогічних і медичних вишів на спеціальності галузей знань 01 «Освіта/Педагогіка» і 22 «Охорона здоров’я». Майбутні випускники мають відпрацювати не менш як 3 роки у сільській місцевості  – на цей період фахівцям безкоштовно надаватимуть житло з оплатою опалення і освітлення.

Наприкінці 2016 року Верховна Рада відмінила примусове працевлаштування випускників медичних вишів, адже вільний вибір місця подальшої роботи – це їхнє конституційне право. Водночас була передбачена можливість першочергового зарахування до медичних і педагогічних університетів тих вступників, які самі виявлять бажання відпрацювати в сільській місцевості. І сьогодні Уряд прийняв дуже важливе рішення, визначивши, як відбуватиметься цей процес – хто формуватиме потребу в кадрах, як укладатимуться угоди тощо. Ми сподіваємося, що це дозволить покращити рівень надання освітніх та медичних послуг в селах, залучити туди більше молоді, – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Саме виконавчі органи сільських, селищних, міських рад будуть визначати потрібну кількість спеціалістів з вищою медичною чи педагогічною освітою в певній сільській місцевості. Щороку до 1 лютого вони подаватимуть відповідний список до ОДА, де до 1 березня оголошуватимуть конкурс на укладення угод на відпрацювання. Під час його проведення перевага надаватиметься жителям тих населених пунктів, де розташований роботодавець (або найближчих до них).

Угоди з переможцями підписуватимуть до 30 травня. У підсумку вступники отримують право на першочергове зарахування, а роботодавець – гарантію наявності фахівця за визначеною спеціальністю (спеціалізацією) та рівнем вищої освіти.

Після закінчення навчання випускник повинен буде протягом місяця прибути до місця відпрацювання, укласти трудовий договір та почати роботу. Якщо ж випускник відмовиться виконувати умови угоди, йому потрібно буде відшкодувати кошти, витрачені вишем на його підготовку. Постановою КМУ також затверджено Типова угода, в якій прописані права та обов’язки сторін.  

Посилання на МОН: https://mon.gov.ua/ua

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.