Відновлення морської науки в Україні: розпочався конкурс для дослідників

МОН створило концепцію розвитку морської науки в Україні до 2023 року, фінансування якої відбуватиметься за рахунок бюджету.

У 2018 році МОН проводить конкурс наукових проектів для вишів та наукових установ Міністерства за новим напрямом – морські дослідження. Переможці отримають бюджетне фінансування на власні наукові розробки на 2 або 3 роки, починаючи з 2019-го.

Щороку, оголошуючи конкурс, ми затверджуємо пріоритетні напрямки, за якими учасники можуть подавати свої проекти. Цього разу таких напрямів 5: літературознавство, мовознавство та мистецтвознавство; соціально-історичні науки; право; інфраструктурні дослідження; а також вперше – морські дослідження, – розповів про деталі генеральний директор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

Він наголосив, що подібна новація є дуже важливою на тлі останніх подій, зокрема, незаконної анексії Криму Російською Федерацією, яка завдала критичних втрат українському науково-дослідницькому потенціалу в цій сфері.

Після анексії ми втратили більшість ключових наукових установ та вишів, що досліджували моря, разом з їх інфраструктурою – лабораторіями, станціями, науково-дослідними суднами тощо. Зокрема, у нас відібрали контроль над унікальними базами даних багаторічних досліджень Світового океану, Чорного і Азовського морів. На жаль, науковий потенціал України в цій сфері зменшився до мінімуму за всі роки Незалежності. Однак зараз ми починаємо системну роботу над відновленням нашої морської науки, – підкреслив очільник директорату.

За словами Дмитра Чеберкуса, головний стратегічний крок – це розроблення відповідної Концепції. У ній буде відображена політика держави з відновлення морських досліджень та науково-дослідницької інфраструктури до 2023 року. Документ вже почало розробляти МОН спільно з НАН та іншими стейкхолдерами.

Водночас, готуючи програму, ми вже зараз маємо робити реальні речі для підтримки морських досліджень. Включення цієї тематики в конкурс є гарним інструментом. Виші та наукові установи МОН можуть отримати від 600 до 3 млн гривень або навіть більше на 2 чи 3 річний  науковий проект. У межах таких проектів ми хочемо зібрати наших провідних вчених, а також дати сигнал науковій молоді, що цей напрям буде й надалі в пріоритеті, – зазначив очільник директорату науки МОН.

Як зазначає офіційний сайт Міністерства освіти і науки України, конкурс відбуватиметься в кілька етапів. До 1 липня триватиме перший, який самостійно проводять виші та установи в єдиній електронній системі «Наука в університетах». Відібрані роботи подадуть на експертизу до відповідних секцій – це другий етап. На основі експертизи Наукова рада МОН затверджує перелік переможців конкурсу, яких оберуть до 20 вересня.

Посилання МОН: https://mon.gov.ua

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.