і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію

«Ви так потрібні країні!»: поговорімо про держзамовлення

Під час прес-брифінгу стало відомо, яких саме фахівців найбільше потребує наша країна. МОН оголосило спеціальності, які отримали найбільше місць держзамовлення.

Уряд у 2018 році урізав кількість бюджетних місць на навчання у закладах вищої освіти на 9,6%, у порівнянні з 2017 роком. Загальний масштаб держзамовлення обмежений 191 тис. 100 місць, з яких 171 тис. 355 студентів навчатиметься на денній формі.

Найбільш відчутне нововведення щодо державного замовлення – це зміни, пов’язані зі здобуттям освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст» (одержують у коледжах після 9-го класу). По-перше, після реструктурування системи фінансування коледжів, більшість таких освітніх закладів перейшли у розпорядження місцевих органів самоврядування, які тепер і формуватимуть замовлення на підготовку кадрів. По-друге, держзамовлення на цей освітній рівень скоротили майже на 31,5% (а це 17 тис. 965 місць), у порівнянні з торішній обсягом.

Також в МОН акцентують увагу на тому, що частина бюджетних місць надається як регіональне замовлення. Такі місця розподіляються в усі комунальні заклади вищої освіти, які готують фахівців різних рівнів - від молодшого спеціаліста до магістра і аспірантури. Регіональне замовлення надається і в державних коледжах та технікумах, які не входять до складу вишів та фінансуються з місцевих бюджетів з 1 січня 2018 року.

Бюджетні місця будуть розподілені так, залежно від здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня:

 • Учнів на робочі спеціальності за держзамовленням передбачено 23 тис.;
 • 39,2 тис. студентів здобуватиме рівень «молодшого спеціаліста»;
 • «Бакалаврів» – 78,8 тис. осіб;
 • «Магістр на базі рівня бакалавра» – 62,4 тис. осіб;
 • 4,4 тис. осіб матимуть можливість державним коштом навчатися в аспірантурі;
 • докторантура за державним замовленням буде доступна 478 особам.

І хоча обсяг держзамовлення на вищенаведені освітньо-кваліфікаційні рівні істотно зменшився, Міністерка освіти і науки Лілія Гриневич наголосила на тому, що державне замовлення на окремі напрями підготовки було усе ж таки збільшено. Наприклад, для підготовки вчителів, порівняно із минулорічним показником (17%) відсоток держзамовлення цьогоріч зріс до 17,6%. Так само обсяг бюджетних місць збільшився і для спеціальностей за галуззю знань «Аграрні науки та продовольство», порівняно з 2017 роком (тоді показник сягав 6,7%) зріс у 2018 до 6,9%.

Ми можемо говорити про подальше збільшення замовлення для природничих наук - на 2,4% у порівнянні з минулим роком, математики та статистики – на 4,4%, удвічі збільшено обсяг держзамовлення на спеціальність «Матеріалознавство», – повідомила Лілія Гриневич.

Очевидно, що у разі, коли загальна кількість держзамовлення зменшена, а відсоток бюджетних місць для певних спеціальностей збільшується, то такий показник, відносно інших спеціальностей, зменшується. Такий перерозподіл замовлення на необхідних державі фахівців відбувається шляхом скорочення кількості бюджетних місць для так званих кон'юнктурних спеціальностей, які популярні серед вступників, але не мають гострої потреби на ринку праці.

Враховуючи ситуацію та потреби ринку праці, приблизно на 5% було зменшено замовлення за спеціальністю «Право» на денній формі навчання. При цьому 2018-го держава взагалі не виділятиме кошти для підготовки юристів на заочній формі навчання. Також зменшено держзамовлення за галузями знань «Управління та адміністрування» - приблизно на 5,7%, «Соціальні та поведінкові науки» – приблизно на 13,4%, спеціальності «Готельно-ресторанна справа» – приблизно на 9%, – пояснила пані Гриневич.

Нещодавно Уряд ухвалив постанову «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, та підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2018 році». Офіційні джерела зазначають, що зараз офіційний текст документа досі готується до публікації. Проте, на прес-брифінгу щодо початку подання заяв у виші, очільник директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН Олег Шаров оприлюднив спеціальності, яким надано найбільший обсяг держзамовлення на основі повної загальної середньої освіти.

Отож, до вашої уваги, топ-10 спеціальностей, фахівці з яких на сьогодні найбільш необхідні державі:

 • «Середня освіта» (за усіма предметними спеціальностями) - 7 475 місць;
 • «Медицина» - 4 507;
 • «Комп'ютерні науки» - 3 216;
 • «Правознавство» - 3 090;
 • «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» - 2 736;
 • «Будівництво та цивільна інженерія» - 2 650;
 • «Філологія» (усі мовні напрями) - 2 210;
 • «Галузеве машинобудування» - 2 025;
 • «Комп'ютерна інженерія» - 1 951;
 • «Правоохоронна діяльність» - 1 910.

Також представники Уряду поділились планами на майбутнє щодо держзамовлення. У проекті прийняття фахівців, наукових та науково-педагогічних кадрів у 2019 році відбуватиметься у межах 197 тис. бюджетних місць, з яких 179 тис. 400 осіб здобуватимуть знання на денній формі навчання. У 2020 році Кабінет Міністрів планує розщедритись та забезпечити фінансування освіти 202 тис. 500 особам (з них за денною формою навчання – 189 тис. 600).

З наступного року запроваджується ще декілька важливих змін. Наприклад, пропонуємо підвищену стипендію для студентів за інженерними, технічними, аграрними спеціальностями, яких наразі дуже потребує промисловість, ІТ-сфера. Це важливе питання для української економіки, – коментує рішення Уряду Перший віце-прем'єр-міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів.

Такі кроки мають позитивно вплинути на ринок праці в Україні та збільшити відсоток працевлаштованих громадян. Також такий ряд заходів має посприяти вирішенню проблеми еміграції працездатного населення. Сподіватимемось, що такі інновації допоможуть вирішити усі зазначені питання саме у запланованому напрямку.

Нагадаємо, раніше «Всеосвіта» писала про те, що МОН рекомендує робити до того, як подати заяву на вступ до закладів вищої освіти.

Посилання

На Урядовий портал: https://www.kmu.gov.ua

На сайт МОН: https://mon.gov.ua

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь