Статті
1748
16 червня 17:20

Вакцинація учасників освітнього процесу

Знання людини у боротьбі з інфекційними захворюваннями накопичувалось і передавалось з покоління до покоління, та сьогодні людство навчилось контролювати їх. Сьогодні у світі активно обговорюється тема вакцинації і саме про це піде мова у вебінарі. Бакалавр біології, магістр громадського здоров’я Людмила Хомич розповість нам про те, що таке вакцинація, як вона з’явилась та пояснить, яким чином працюють вакцини.

Як працюють вакцини?

Природа нагородила нас імунною системою, яка допомагає нам захищати організм від інфекцій. Як ми знаємо, імунітет може бути природженим та набутим.

Природжений імунітет формується після того, як ваш організм мав контакт з якимось певний інфекційним агентом, що викликає захворювання та виробив певні антитіла.

Коли наш організм стикається з невідомим для нас інфекційним агентом, то організму потрібен певний час (від кількох тижнів до кількох місяців) для того, аби він створив та використав усі засоби, необхідні для подолання інфекції. Вакцинація ж допомагає нам не чекати, поки організм переживе (а може й не витримає) це навантаження на свою імунну систему та створити антитіла. У такому випадку, коли ми стикаємось з якоюсь інфекцією, наш організм вже готовий їй протидіяти.

Колективний імунітет та соціальне дистанціювання

Для інфекцій, які передаються від людини до людини соціальний контакт є дуже важливим. Коли ще вакцини не були у доступі так, як зараз, для того, щоб стримати епідемію використовували соціальне дистанціювання, завдяки якому ми розриваємо ланцюжок передачі інфекції. Якщо ж більшість населення буде вакциноване, навіть в тих випадках, де будуть з’являтись інфіковані особи, їм не буде кому передавати інфекцію, а вакциновані особи в свою чергу будуть “захищати” тих, хто не вакцинувався.

Історія вакцинації

Перші зародки вакцинації почались ще в IX-ому столітті н.е. в Китаї при епідемії натуральної віспи. Тоді люди вводили вміст віспяних бульбашок з хворого, який вже поборов інфекцію, в здорову людину. Після цього ця людина також хворіла, але в значно легшій формі та отримувала пожиттєвий імунітет до хвороби.

Вже у XVIII-ому столітті в Англії роблять перше щеплення від віспи. Після цього випадку вакцинація почала поширюватись по всій Європі. У 1977-ому році був зареєстрований останній випадок природньої віспи та ВООЗ оголосила про ліквідацію цієї інфекції.

В даний час у світі розробляється більше 260 вакцин для профілактики або лікування захворювань.

Види вакцин

 1. Інактивовані вакцини (у складі вакцини є інактивований штам цього інфекційного агенту).

 2. Живі аттенуйовані вакцини (у яких відібрали певні елементи, що створюють патогенність).

 3. Вакцини на основі мРНК (які містять шматочок вірусної матричної РНК).

 4. Субодиничні, рекомбінантні, полісахаридні та кон’юговані вакцини (які беруть критично важливі для імунної відповіді частину вірусного агента, та організм реагує саме на цей елемент).

 5. Анатоксинові вакцини (містять токсин, на який потім реагує організм).

 6. Вірусно-векторні вакцини.

Нормативно-правові акти

За законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”:

 • 12-та стаття передбачає, що “усі українці мають отримати щеплення від небезпечених хвороб, таких як правець, дифтерія, кір, поліомієліт, кашлюк, туберкульоз”;

 • 15-та стаття вказує “без цих щеплень дитина не зможе бути зарахованою до низки закладів, серед яких виховні, навчальні, оздоровчі та інші”.

За постановою від 17 квітня 2019 року вакцинація є обов’язковою, а невакцинованим дітям не можна відвідувати дитячі садочки.

Людмила Хомич пояснює, що у випадку, якщо людина хворіє на дані захворювання вже у дорослому віці, наслідки можуть бути складнішими, а тому невакцинована дитина часом становить загрозу і для педагогічного колективу закладу.

Вакцини проти Covid-19

Наразі в Україні доступні 3 вакцини:

 • AstraZeneca;

 • Pfizer-Biontech;

 • Sinovac-Biotech.

Зараз в усіх регіонах стартує кампанія “Вакцинація педагогічних колективів” вакциною Pfizer. 3 червня в Києві запрацювали 17 пунктів вакцинації освітян.

Усі вакцини потребують введення двох доз та для різних вакцин є свій інтервал між їх введеннями. Для AstraZeneca — це 12 тижнів, Pfizer-Biontech — 21 день, Sinovac-Biotech — 28 днів. Також усі вакцини мають різні можливі реакції на неї (почервоніння, біль, набряк у місці інфекції і так далі).

Як зазначає спікерка, сьогодні в ЗМІ дуже багато недостовірної інформації стосовно вакцин, яка створює агресивні настрої в суспільстві та нерозуміння. Саме тому дуже важливо критично сприймати усю інформацію, брати її з перевірених джерел та поширювати саме правдиві знання.

Для того, щоб дізнатись більше про вакцинацію учасників освітнього процесу переходьте за посиланням та дивіться виступ Людмили Хомич на педагогічній раді “Правильне завершення освітнього процесу – запорука успішного старту нового навчального року” — https://vseosvita.ua/conference/9

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.