Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Дитяча тривожність: стратегії допомоги
»
Взяти участь Всі події
5 грудня 2023 о 18:49

Увага, вони вкрали Різдво! Розшукуються казкові злодії, що можуть залишити нас без подарунків

Увага! Розшукується Різдво! Підозрювані: Крампус, Йольський Кіт або ж Чорний Піт. Ми вам зараз надамо детальний опис та портрети злодіїв свят, а ви як знайдете, обовʼязково звільніть свято!

До Різдва рівно 20 днів, а завтра починається переддень свята, що відкривається Днем святого Миколая. Однак у світі є також і безліч лиходіїв, що зовсім не проти вкрасти Різдво та мішок з подарунками, щоб усе світло та гарні емоції дісталися лише їм. Розкажемо про них та цікаві традиції з усього світу.

Крампус: різдвяний чорт, що пильнує неслухів

Легендарна постать у фольклорі альпійського регіону, «різдвяний чорт», супутник і водночас антипод Миколи Чудотворця. Крампус супроводжує Святого Миколая, караючи неслухняних дітей й лякаючи їх, тим самим він діє на противагу Миколі Чудотворцю, який роздає подарунки хорошим дітям. Вважається, що коли Крампус знаходить примхливу дитину, він кладе йому під подушку вугілля або засовує його у свій мішок і забирає налякану дитину в печеру, імовірно, щоб з'їсти на різдвяну вечерю. У старіших версіях легенд Крампус викрадає дітей та забирає у свій моторошний замок, а потім скидає у море.

Він покритий вовною, зазвичай бурою чи чорною, у нього козлячі роги та роздвоєні копита. З пащі вивалюється довга загострена мова.

Велика та жахлива Грила

Жахлива велетня, що живе в горах Ісландії. Батьки лякають своїх чад розповідями про те, що Грила приходить із гір на Різдво у пошуках неслухів, які не хочуть їсти або постійно ниють. Її представляють то велеткою, то лисицею з 15-ма хвостами. Лисицею вона стала недарма, адже в Ісландії їх вважають найбільшими хижаками, що крадуть молодих ягнят. У XX столітті Грилу настільки боялися ісландські діти, що на якийсь час публікувати її зображення заборонили.

Йольський кіт

Згідно з фольклорними даними, жахливий чорний кіт завбільшки з бика живе в одній печері з велетенкою-людожеркою Грилою, з її чоловіком Леппалуді, ледарем і вічним лежнем, та їхніми синами Йоласвейнарами (ісландськими дідами Морозами). Заходить до селищ і бродить ночами під час Йоля (Святок), нападаючи та з'їдаючи тих, хто не зробив собі до Святків вовняну обновку.

Марі Луїд

Марі Луїд є черепом коня, який насаджений на ціпок. Біле простирадло повністю закриває «Сіру шкапу», а з черепа звисають строкаті стрічки. В очі «страшилці» вставляють ґудзики, а замість вух кріплять робочі рукавиці. Зазвичай Марі Луїд зображував один і той же «особливий» чоловік, який керував чудовиськом так, ніби воно було живим. Зомбі-кінь ходить у супроводі п'яти-шести осіб по домівках й вмовляє господарів впустити себе, напоїти та обігріти. Мета ж господаря будинку — не піддатися на вмовляння Марі Луїд і не впустити її, нарікаючи на худий рік і низький урожай. При цьому все — від умовлянь до відмови, має відбуватися у віршах на потіху публіці.

Чорний Піт: лякає дітей хлистом

До нідерландських дітей разом зі Святим Миколаєм (Сінтерклаасом) приходить ще один персонаж, Чорний Піт. Це бешкетник-помічник, який допомагає святому роздавати подарунки чемним дітям. Він залазить до будинку через димар, і тому постійно забруднений у сажі й приходить «чорним». Чорний Піт дітей неслухняних може навіть відшмагати різками або батогом.

Раніше ми розповідали про традиції Дня святого Миколая в Україні та як влаштувати свято для дитини.