Новини
1295
13 січня 2020 о 17:38

Українці й книги: яким жанрам надають перевагу наші співвітчизники

Прогрес не стоїть на місці, усе навколо змінюється, та чи залишається незмінним в українців бажання читати? Вивчаємо статистику.

У наші дні  для того, щоб цікаво провести вільний час, не потрібно далеко йти за ідеями. Серіали, фільми, комп’ютерні ігри, доповнена реальність – і все це в межах рідного дому. Книги, звісно, також. На читацькому ринку електронний варіант потроху витісняє друкований: якщо раніше в метро ви могли спостерігати людей з м’якими чи твердими палітурками в руках, то зараз це тонкі рідери, що майже не займають місця у сумці.

Тим не менше, прихильники друкованих видань не збираються здавати свої позиції. Згідно з даними української неурядової компанії маркетингових і соціологічних досліджень Research and Branding Group, що проводились у листопаді 2019 року,  78%  українців надають перевагу друкованим книгам.  21%  становлять любителі електронних книг, а  4%  – аудіокниг.


 Довідково: 

Загальнонаціональне дослідження проводилося компанією Research and Branding Group  впродовж 25 жовтня – 5 листопада 2019 року. Опитування здійснювали серед дорослого населення старшого за 18 років у 24-х областях України та місті Києві (за виключення АР Крим, м. Севастополь, непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей).

В опитуванні взяли участь 1805 респондентів. Похибка вибірки становить ± 2,4%.


Вікова категорія, як виявилося, також грає суттєву роль.  80%  українців у віці від 40 років і старше надають перевагу друкованій книзі, тоді як молодших читачів – усього  60%  і менше. Електронна книга є фаворитом серед осіб молодше 40 років – це майже удвічі більше порівняно з іншими віковими групами (близько  35%  проти  15% ).

Читачі з вищою освітою обирають електронний варіант книг частіше ніж читачі з більш низьким освітнім рівнем (це  28%  проти приблизно  15% ). Українці, які мають середню та середню спеціальну освіту ( 79%  і  81%  відповідно), зацікавленіші у користуванні друкованими виданнями.

Регіональний розріз опитування показав, що друкований формат книг найбільш розповсюджений саме на Західній Україні ( 83% ), а найменш – у Східному і Південному регіонах ( 71%  і  66%  відповідно). Електронні ж книги користуються найменшою популярністю у читачів Західної України ( 10% ) – це вдвічі менше ніж в інших регіонах.

Книжки якого жанру полюбляють читати українці?

Статистика свідчить, що в Україні попитом користуються детективи ( 41% ), історичні твори ( 36% ) та любовні романи ( 27% ).

Research and Branding Group зауважує, що результати дослідження жанрових уподобань суттєво залежать від таких характеристик як стать, вік, рівень освіти та регіон проживання. Зважаючи на вказані критерії, читацькі смаки вибудовуються у наступний спосіб:

  • чоловіки частіше за жінок обирають такі жанри як наукова фантастика (20% проти 12%), науково-популярна література (16% проти 9%) і фентезі (14% проти 9%); жінки надають перевагу любовному роману (42% проти 6%), класиці (20% проти 11%) та казці (10% проти 2%);

  • молодь у віці до 29 років частіше за читачів інших вікових груп цікавиться творами у жанрах фентезі (23%) і трилер (11%), а найбільш вікова частина читачів обирає історичні твори (46%) і військові романи (15%);

  • читачі з вищою освітою частіше читають наукову літературу (25%), класику (21%), науково-популярні книги (15%), гумор (14%) і поезію (12%);

  • у Центральній Україні частіше ніж в інших регіонах надають перевагу історичним творам (40%), науковій фантастиці (19%), гумору (15%) і поезії; у Південному регіоні переважає любов до наукової фантастики (17%), науково-популярної літератури (20%) і гумору (15%); на Сході країни цікавляться науковою фантастикою (16%), фентезі (20%) і мемуарно-біографічною літературою (14%).

Джерело: Research and Branding Group


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Що таке буктрейлер та як його використати для уроків літератури 

Самі знімаємо кіно: як зробити проморолик про книгу зі шкільної програми

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Сподобався матеріал? Поділіться та залишете коментар!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!