Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Інклюзивна компетентність учителя: заповнюємо індивідуальну програму розвитку та індивідуальний навчальний план
»
Взяти участь Всі події

Українізація соцмереж таки відбувається

Українізація соціальних мереж стала наслідком самовизначення свідомих патріотично налаштованих користувачів.

Попри повномасштабну війну, яку розв'язала росія проти України, частка україномовних дописів в українському сегменті інтернету поступається за кількістю російськомовним, хоч вона і значно зросла. Про це свідчать результати дослідження Центру контент-аналізу.

Два роки тому у соціальних мережах державною мовою робили лише кожен шостий допис, тобто 16% усього контенту. Зараз цей показник зріс до 37%, однак не на всіх платформах він зростає однаково.

Значно відчутно українізувалися Facebook, Twitter та Instagram. Якщо два роки тому частка дописів українською коливалася у цих соцмережах у діапазоні 13-27%, то тепер сягнула двох третин.

Разом із тим, у Youtube та TikTok російська мова тотально домінує. У Youtube частка контенту українською складає лише 5%. Аналітики вважають, що це пов’язано з алгоритмами монетизації, які спонукають користувачів працювати на ширшу російськомовну авдиторію. Кількість матеріалів українською в Youtube за два роки зросла лише в межах похибки — на 2%.

Аналогічну тенденцію спостерігають у TikTok. Частка контенту українською мовою тут залишилася на рівні до повномасштабної війни (приблизно третина від усіх матеріалів).

Той факт, що загалом частота використання української мови у соцмережах зросла, дослідники пов’язують, зокрема, із дією Закону про мову, який спонукав різноманітні компанії та надавачів послуг вести власні сторінки державною мовою, проте не тільки: українізація простору соціальних мереж була не тільки зумовлена законодавчо, але й стала наслідком мовного вибору (самовизначення) користувачів.

Дослідження показало, що з-поміж приватних акаунтів частка дописів українською мовою (45%) зросла навіть більше, ніж серед спільнот і груп за інтересами.

Найбільше російською мовою користуються у соцмережах жителі сходу та півдня України, а також мешканці Києва. Найбільш зросійщений регіон (поряд із Донеччино, Луганщиною і Кримом) — Одещина, де лише кожен четвертий допис у соціальних мережах пишуть українською мовою.

Нагадаємо, від 16 липня щодо порушників мовного закону можливе застосування стягнення у вигляді попередження або штрафу від 3400 до 8500 гривень, якщо порушення вчинено вперше, або від 8500 до 11 900 гривень — за повторне протягом року порушення.

Фотоматеріали: ukrcontent.com, radiosvoboda.org

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.