Топ-6 актуальних порад, які допоможуть оцінити рівень професіоналізму вчителя

Корисні поради допоможуть вчителям оцінити власну роботу у класі та налагодити комунікацію зі своїми колегами.

У справжнього вчителя — найважче і найрадісніше життя, трепетно хвилююча і болісно складна твор­чість, незбагненно тонкі і вічновдосконалювані інструменти, якими він діє на людську душу" (В. О.  Сухомлинський).

Погодьтесь, сучасному вчителю потрібно постійно вдосконалювати свої професійні навички, навчатись, цікавитись усім, що відбувається в педагогічному середовищі. Щоб отримати сертифікацію і продемонструвати професійний рівень, вчителі повинні проходити атестацію знань. Атестація педагогічних працівників проводиться відповідно до Закону України "Про освіту" (стаття 54) з метою активізації їх творчої професійної діяльності, стимулювання безперервної фахової та загальної освіти, якісної роботи, підвищення відповідальності за результати навчання, забезпечення соціального захисту компетентної педагогічної праці. 

Щоб вчитель мав можливість розвиватися професійно, передусім, потрібно переглянути свої методи і форми викладання. Декілька запропонованих ідей допоможуть вчителю більш індивідуально підійти до оцінки професійного розвитку.

1. Книжковий клуб для вчителів

Не секрет, що більшість людей об’єднуються відповідно до спільних інтересів: відвідування книжкового клубу – це чудова можливість з кимось познайомитись. Відкрити книжковий клуб можна і у школі.  Адміністрація навчального закладу може запропонувати педагогічному колективу обрати книжку, яку б прочитали спільно, або ж скласти перелік книг, які є важливими для розвитку всієї школи. Книжковий клуб має відбуватися регулярно, щоб кожна людина могла висловити свою думку. Це не лише приємне проведення часу, але й можливість почути один одного. Це наштовхне вчителів до наступної розробки основних кроків, які слід зробити для всього педагогічного колективу.

2. Дослідження діяльності

Як зазначено на Про.Світ, це найкращий метод для вчителів, що прагнуть створити атмосферу у своєму класі. Вчитель має добре подумати, що його не влаштовує у шкільній аудиторії та задати собі таке запитання: «Що я можу покращити у своєму класі?». Цей метод дозволяє вчителю глибше дослідити поведінку учнів, знайти та почитати літературу, яка пояснює ті чи інші феномени. Проводячи дослідження, вчитель формує список речей, необхідних для перетворень у класі. Своєю чергою, клас перетворюється у міні-лабораторію, адже вчитель випробовує і вимірює свою ефективність.

3. Опрацювання уроку

Цікаво, що таку практику використовують японські вчителі у початковій освіті. Під час опрацювання уроку, вчителі працюють разом над плануванням уроку, зазвичай маючи на меті певні цілі або проведення дослідження. Спочатку один вчитель проводить урок, а його колеги за ним спостерігають. Після уроку вчителі збираються разом і аналізують проведений урок. Теж саме робить наступний вчитель, а група за ним спостерігає. Після уроку рекомендації отримує інша частина педагогів. Як показує практика, опрацювання уроку дає вчителям можливість співпрацювати разом, покращити індивідуальний стиль викладання.

4. Портфоліо вчителя

Шкільне життя учня настільки насичене, що вчителю буває вкрай тяжко запам’ятати важливі дати чи події. Кожний школяр має свої захоплення, відвідує гуртки, щось вигадує та досліджує. Саме портфоліо може допомогти вчителю зібрати усю інформацію про кожного учня. Портфоліо – це як звіт своєї роботи за атестаційний період. Це допоможе вчителям об’єктивно оцінити свою діяльність на протязі навчального року та проаналізувати успішність школярів: у яких проектах вони були задіяні, у яких конкурсах брали участь і т.д. 

5. Спостереження за роботою колег

Завдяки спостереженню за роботою своїх колег, вчитель може помітити нові методи викладання. Можливо, він зрозуміє, які є пріоритетні напрями та форми взаємодії між вчителями, батьками та учнями. Серед основних методів педагогічного дослідження – спостереження виділяють як найбільш доступний і поширений метод вивчення педагогічної практики.

6. Наставництво (менторство)

Ментор - це людина, що самостійно встановлює інтенсивність та напрямок навчання. Завдання ментора — допомагати тоді, коли людина просить про допомогу. Зазвичай, менторами стають молоді люди віком від 22 – 30 років, які вміють працювати в команді, які здатні оперувати потоком нової інформації, можуть підлаштуватися до будь-яких умов.

Як ментор може допомогти вчителю із багаторічним стажем? А ось як: якщо вчитель хоче навчитись використовувати новітні технології у класі, допомога ментора йому необхідна. Він оперативно надасть інформацію, знайде рекомендації, допоможе порадами. 

Вчителів, як і учнів, потрібно також мотивувати, підтримувати, давати їм можливості для розвитку. Віра у кожну людину здатна творити справжні дива! 

Посилання на Про.Світ: http://www.prosvitcenter.org/uk/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.