Теорія множинного інтелекту. Чому вона важлива в школі?

«Кожен геніальний. Але якщо Ви будете судити рибу по її здатності залізати на дерево, то вона проживе все життя, вважаючи себе дурепою»

Можливо ви вже знаєте про теорію множинних інтелекту, але не знаєте, як вона працює в умовах школи. А може, ви ніколи не чули про цю теорію, але знаєте про неї інтуїтивно. Адже кожен вчитель не раз помічав, що деякі здібні до навчання учні все одно мають проблеми в навчанні. В обох випадках, вам корисно буде детальніше ознайомитися з цією теорією. Це подарує вам натхнення та допоможе краще зрозуміти своїх учнів.

У 1983 році Говард Гарднер запропонував теорію множинного інтелекту, хоча і продовжував переглядати та досліджувати її протягом багатьох наступних років. Він відчував, що традиційна концепція інтелекту була неповною, і припустив, що існує набагато більше типів людського інтелекту. За його теорією, їх дев’ять:  

  • Мовний  – це здатність ефективно застосовувати слова в усній або в письмовій формі;
  • Логікоматематичний інтелект – це здатність вирішувати абстрактні проблеми та логічні головоломки, ставити запитання, підраховувати тощо;
  • Тілеснокінестетичний інтелект – містить у собі такі фізичні якості як координація, баланс, спритність, сила, гнучкість;
  • Візуальнопросторовий інтелект – здатність до розуміння картин та образів;
  • Музичний інтелект – представлений здатністю сприймати, розпізнавати, трансформувати  й виражати музичні композиції;
  • Міжособистісний інтелект – здібність швидко розпізнавати та оцінювати настрої, наміри, мотивації та почуття інших людей;
  • Внутрішньоособистісний інтелект – здатність до самодисципліни, саморозуміння й самооцінки;
  • Натуралістичний інтелект – передбачає здатність навчатися за допомогою природи;
  • Екзистенційний інтелект – здатність філософствувати, медитувати, вивчати історію, культуру релігії, тощо.

Для деяких вчителів теорія множинного інтелекту може все розставити на свої місця, адже в кого не було учня, який не міг написати художнього твору, але легко вирішував будь-яку головоломку? Або учня, який ритмічно відстукував по парті ритм олівцем під час навчання, оскільки «це допомагає йому думати»? Хоча багато психологів ставлять під сумнів наукову цінність теорії, вона може бути надзвичайно корисною у класі.

Згідно з теорією, кожна людина уособлює в собі всі дев'ять типів інтелекту, але у різній кількості. Тобто деякі з них просто більш активні.

 Проблема множинного інтелекту в школі полягає в тому, що традиційна система освіти зосереджена переважно на мовному та логіко-математичному інтелектах. В таких умовах діти, яким характерні інші види інтелекту, відчувають себе неповноцінними в навчальному процесі. Їм важко зрозуміти, що вони роблять не так, та як можна стати успішним учнем, лишаючись при цьому самим собою.

Саме тому педагогам необхідно ознайомитися з цією теорією, навіть якщо вони вже знайомі з нею інтуїтивно. Втілення її на практиці у класі починається з того, що вчитель намагається побачити сильні сторони кожного учня окремо. А далі в межах можливостей старається адаптувати свій матеріал під тип інтелекту більшості дітей.

Не буває нездібних дітей. Кожному учню треба допомогти спрямувати свою енергію в правильне річище. Усвідомивши свою унікальність, дитина зможе досягати набагато більших успіхів не лише у навчанні в школі, а й в подальшому житті. Хтось цілий урок малює? Можливо ця дитина в майбутньому стане  дизайнером або художником. Можливо якась учениця цілий урок розмовляє та порушує тишу? Ви можете зробити їй різке зауваження, але колись її навичка говорити може допомогти їй стати успішною ведучою або журналістом. Маленька частинка майбутнього успіху учнів залежить від кожного вчителя, адже впевненість та віра в себе формується ще зі шкільної парти.

Посилання Teach hub: http://www.teachhub.com/

Посилання Освіта Нова: http://osvitanova.com.ua/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.