Світ талантів: Як у Смизі виховують обдаровану молодь

Читайте захоплююче інтерв'ю із Оксаною Костюк - однією із засновниць громадської організації "Асоціація ТЕЗА" та автором проекту "Світ талантів".

Смига – це невеличке селище на північному заході України, що розташувалось в центрі поєднання трьох областей: Рівненської, Тернопільської та Волинської. Поблизу, за 24 км від Смиги, в місті Дубно знаходиться Замок князів Острозьких XVст. – один із найстаріших замків України, всього за 17 км – Кременецький замок XIII ст. на горі Бона, а ще зовсім поруч - Тараканівський форт над рікою Іква, побудований ще у XIX ст. А гордістю і окрасою Смизького краю є - мальовничі ліси, в яких поринає селище. Тут є і лікарня, і школа, будинок культури, дві церкви, і звичайно ж, доглянуті сільськи будиночки. У Смизі проживають надзвичайно позитивні, чуйні та активні люди, яким не байдужа доля селища, та тих, хто тут проживає.

Дійсно, спільна справа об’єднує людей!

Смизька громада знає, як організувати активне життя власного містечка так, щоб було весело усім. Похмурі будні змінились на веселі тижні. Виявляється, не обов’язково потрібно покидати рідний край, щоб досягти успіху в житті. Маючи непереборне бажання творити та змінювати цей світ, потрібно починати змінювати себе та своє оточення.

Саме такої думки дотримується Оксана Костюк – одна із засновниць громадської організації «Асоціація ТЕЗА», голова батьківського комітету у 2-Б класі, мама у декреті та автор проекту «Світ талантів».  Вона - частина тієї активної громади, що змінює життя в рідній Смизі.

Оксана розповіла нам про авторський проект, розвіяла стереотипи щодо життя у селищі, про організацію культурно-освітніх заходів, про бажання створити простір для творчих дітей. Ми довго говорили про талановиту молодь, про те, як отримати фінансову підтримку не тільки у мешканців Смиги, але й у людей зі всієї України. Пані Оксана вважає, що діти мають самостійно обирати справу свого життя. Завдання батьків та вчителів -  в ранньому віці виявити таланти дітей та направити ці здібності в правильному напрямку. Вона переконана, якщо людина працюватиме за покликом душі, тоді наше життя зміниться на краще. Змін не потрібно чекати, потрібно самим бути змінами!

Оксана Костюк вивчала облік і аудит в Луцькому національному технічному університеті. Деякий час працювала економістом в банку в місті Рівне, а потім пішла у декрет.

Цей проект я назвала - "Світ талантів", адже всі ми народжуємося на світ з певною місією і кожен зі своїм особливим талантом. І коли ми знаходимо своє призначення, то приносимо у Всесвіт гармонію. І чим раніше виявити ці здібності і розвивати їх, тим більше шансів, що людина виросте успішною і неповторною особистістю.

Таким чином, проект – «Світ талантів» спрямований, в першу чергу, виявити таланти дітей і допомогти їм рухатись у цьому напрямку. Дитина в майбутньому має сама обрати спеціальність, яка їй дійсно подобається. Батьки не повинні нав'язувати власні цілі і бажання, а - виявити унікальність дитини, надати їй можливість бути щасливою у саморозвитку вже сьогодні, щоб в майбутньому максимально ефективно реалізувати себе в професійній сфері, що є вдосконаленням таланту.

Скажімо, моїй доньці подобається малювання. Вона багато часу проводить за улюбленою справою. Я вже розумію, в якому напрямку вона хоче рухатись. Можливо, вона буде художницею, або графічним дизайнером. Творчі професії – це також професії, які приносять і задоволення, і дохід. Моя мета допомогти дітям зрозуміти, яка справа їм подобається найбільше. Комусь і математика до вподоби, отже більше уваги потрібно приділяти математичним наукам. Проте це не означає, що діти мають забувати і про інші предмети. Зовсім, ні. Потрібно просто більше акцентувати на тому, чим дійсно дитина захоплюється найбільше. - говорить Оксана.

Розкажіть трішки детальніше про творчий простір, що це буде?

В ідеалі, ми хочемо об’єднати три зони: спорт, творчість, логіка. І відповідно кожна зона матиме своє конкретне наповнення. Учень підсвідомо йтиме до того простору, який найбільш імпонує йому внутрішньо. Це має підштовхнути дітей, батьків та вчителів до визначення пріоритетного напрямку розвитку дитини: мається на увазі, вибір гуртка, підбір підходів і методів у навчальному процесі. Атмосфера легкості, невимушеності і гри сприятиме тому, що дитина буде більш відкриватися, як для батьків, вчителів, так і для себе.  Також, проектом передбачена передплата дитячої періодики, що теж матиме свої позитивні плюси на розвиток здібностей учнів та їхню активну життєву позицію. Проект дасть можливість зрозуміти дитині «свій внутрішній світ». Адже коли людина займається справою близькою їй до душі, тоді вона дійсно буде щасливою, і буде робити щасливими всіх довкола, і світ в цілому буде змінюватися на краще!

Оксана розповіла, що завдяки підтримці колективу школи та батьків, уже зроблений внутрішній ремонт приміщення, і придбані меблі. Для кімнати необхідно придбати обладнання та ігри.  Для реалізації плану у життя Оксана зареєструвала проект на краудфандинговій платформі GоFundEd. На збір коштів відводиться 60 днів. Поки що зібрано 25% від потрібної суми.

В нашій розмові Оксана розповіла про те, що в школі немає актового залу. Учні, батьки та вчителі мріють створити «мультифункціональний зал». Оксана пояснила, що це приміщення, яке при необхідності можна трансформувати в актовий зал, і навпаки, у спортивний.

А чи Ви маєте підтримку з боку місцевої влади, інших організацій? Щоб реалізувати такі ідеї потрібно залучати до цього багато людей.

Безумовно, нас підтримує велика кількість людей: молода, творча та енергійна начальниця відділу освіти, культури, туризму, молоді і спорту; місцеві підприємці; громадські організації міста Рівного та Києва. До нас вже не раз приїжджали гості та волонтери, тренери з Києва, Тернополя і Рівного, які пояснюють, як потрібно створювати проекти, як їх запускати. Нам є ще багато чого вчитися. Людям стає цікаво дізнаватись про нас, і вони пропонують свою допомогу.

Хто з відомих людей народився в Смизі?

У Смизі народилось багато відомих людей, які не забувають про свій рідний край, а розповідають про нього навіть у Європі. Наприклад, відомий письменник Ярослав Мельник. Його книги перекладаються латвійською, французькою, англійською, німецькою та ін. По можливості, він заїжджає до Смиги, проводить  прес-конференції, спілкується з мешканцями, намагається зробити і свій внесок у розвиток селища. Серед відомих письменників, що народились у Смизі і Тетяна Собецька. Вона пише книги для дітей. Нещодавно у школі відбувався виховний захід з її участю. Також, Олег Мельник – Президент Благодійної організації БО Ансамбль танцю «Вітамінчики», що в місті Києві, рідний брат Ярослава Мельника. Смига – багата на відомих талановитих особистостей!

Я помічаю, що пані Оксана постійно усміхається, особливо, коли говорить про дітей. В очах загорається вогник, і вона намагається описати життя в Смизі якомога яскравіше. Вона пишається тим, що талановита молодь не стоїть осторонь, а проявляє свою ініціативу. В першу чергу, це все робиться для них, тому почути думку кожного дуже важливо.

Власне, пані Оксана розповіла, що батьки і вчителі переймаються долею учнів, їхніми умовами в школі, їхнім дозвіллям. Педагоги Смизької школи, за підтримки батьківської ради, намагаються придумувати та втілювати цікаві ідеї проведення уроків, щоб навчання для дітей не було нудним.

От наприклад, - каже Оксана.  – Сьогодні я буду проводити математику англійською мовою. У нас є така практика, коли вчителі передаюсь свої обов’язки нам, батькам, і ми проводимо уроки. Батьки самостійно створюють план, придумують усе до дрібниць. Головне – урок має бути цікавим та пізнавальним. От я наприклад, придумала таку ідею, що буду викладати математику англійською мовою. Сьогодні мої учні відвідають Нью-Йорк.

А яким чином Ви будете проводити урок?

 За допомогою проектору та 3D моделі Землі.  Це спеціальний режим, що дозволяє віртуально відвідувати будь-яку точку світу. Отож, мої учні відвідають Нью-Йорк, погуляють вуличками, зможуть зайти в магазин та купити фруктів. Я запропоную їм таку ідею, що вони сидять у літаку, і перелітають через океан, аби потрапити у Нью-Йорк. Потім вони подивляться 5-ти хвилинне відео про місто.

А за які гроші вони куплять їжу, також віртуальні?

Я вже надрукувала їм паперові гроші (показує маленькі папірчики, схожі на долари), і роздам кожному учневі. Після захоплюючої екскурсії діти зайдуть до невеличкої крамнички і зможуть купити фрукти на свій смак. Потім "наші туристи" порахують скільки "доларів" вони витратили на покупку і скільки в них ще залишилося. Діти на практиці відразу зрозуміють, що два банани плюс ще два банани – це буде чотири. Тобто, уроки в такі ігровій формі, це ті зміни, які хоче втілити НУШ, і які, на мою думку, будуть мати дуже позитивний результат на сам процес навчання і на отримання учнями задоволення від уроку. У дітей тоді працює візуалізація. Я вважаю, що потрібно в учнів викликати емоцію, мотивацію до навчання.

Оксано,  а як часто Ви з вчителями застосовуєте такий обмін? Як учні сприймають цю авантюру, та і самі батьки.

Скажу відразу, що вчителям дуже подобається така ідея. Коли мама чи тато беруть на себе роль вчителя і проводять уроки, вони тоді відразу усвідомлюють, яку титанічну працю щодня здійснює вчитель. І тоді починають більше цінувати вчителів. Ми постійно спільно з вчителями думаємо над тим, як зробити навчання для наших дітей цікавим, і вже реалізували декілька оригінальних ідей. Наприклад, у нас був тиждень «початкових класів», і усі учні щодня приходили в одежі певного кольору (жовтого, зеленого і т.д.). До речі, це ідея мами мого чоловіка, вона вчитель початкових класів, і ідеї її завжди просто переповнюють. Це виглядало дуже класно, - розповідає Оксана. А щодо того чи часто робимо такий обмін, то так, доволі часто.

Оксана Костюк зазначає, що для дітей в рідній Смизі є багато гуртків, є музична школа, популярний духовий оркестр та потужна футбольна база. Саме зараз триває всеукраїнський футбольний турнір – «Я – патріот!» (команди приїхали з усіх куточків України), а минулого літа вперше відбувся етно-фестиваль «Ластівка».

Тобто у вашому селищі часто відбуваються культурні заходи?

Так, часто. Нашим мешканця дуже подобаються такі заходи, вони також беруть у них активну участь.

А як вчителі пристосовуються до Нової Української школи?

Вчителі нашої школи – це професіонали своєї справи, які прагнуть «йти в ногу з часом». І тому реформа Нової української школи – це можливість для них проявити свою креативність та творчість. Вони щодня демонструють свою готовність змінюватись. Користуючись нагодою, хочу щиро подякувати всім вчителям Смизької школи, особливо тим вчителям, що вчили ще мене,і викладають тут до сих пір. Їхня праця безцінна! Низький Вам уклін.

Пані Оксано, дякую за інтерв’ю. Я бажаю вам удачі і нехай усі ваші ідеї втілюються у життя. А при можливості, Смигу я обов’язково відвідаю.

На завершення нашої розмови, Оксана додала такі слова 

Вірю, що наш проект - це не просто створення креативного простору для дітей,- це ідея, яка об'єднує, яка робить світ добрішим і спонукає до щирих вчинків!Ми завжди маємо вибір: бути активними і діяти чи бути пасивними і критикувати. Тож, давайте будемо свідомими громадянами нашої країни, які інвестують в найдорожче, що в нас є - в наших дітей, в їхній розвиток і освіту, в гідне майбутнє нашої країни!

Фотоматеріали взяті з офіційних сторінок на Facebook (На фото: дитячий оркестр «Смига», футбольна команда, колектив на фестивалі «Ластівка»)

Посилання на сторінку у Facebook:

https://www.facebook.com/OrchestraSmyha/

https://www.facebook.com/groups/1936854263252579/about/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.