Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

13 лютого 07:15

Суд відмовив Ірині Фаріон у праві повернутися до викладання у Львівській політехніці

Розповідаємо, що відомо про рішення суду, згідно з яким мовознавиця Ірина Фаріон не зможе найближчим часом повернутися до викладання на кафедрі української мови Інституту гуманітарних наук Національного університету «Львівська політехніка».

Галицький районний суд (м.Львів), за результатами розгляду справи, від 7 лютого, відмовив позивачці Ірині Фаріон у задоволенні її позову. Таким чином, суд визнав законними накази ректора Львівської політехніки про звільнення професорки за вчинення нею «аморального проступку». Нагадаємо, що в грудні 2023 року Ірина Фаріон звернулася до місцевого суду з позовом про визнання незаконним та скасування наказу про її звільнення з посади професора кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки. Проте, за результатами розгляду справи, суд у задоволенні позову викладачки відмовив.

Передумови звільнення

Восени минулого року в ефірі програми «Рандеву» журналістка Яніна Соколова запитала у мовознавиці Ірини Фаріон про її розуміння мовної ситуації в Україні. Професорка сказала, що, на її думку, Україна програла мовну політику там, де був присутній опортунізм і неправильне виставлення пріоритетів. Вона наголошувала, що використання української мови в Україні має бути жорстко закріплене на законодавчому рівні. Зокрема, під час спілкування з Яніною Соколовою пані Фаріон красномовно розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема бійців Третьої штурмової бригади, що була створена на базі добровольчого формування «Азов». Відео вийшло в ефір 6 листопада 2023 року та викликало цілу бурю емоцій серед українців.

Після оприлюднення запису програми суспільство розділилося на два табори — перші виступали зі словами підтримки, інші ж, навпаки, почали висловлювати викладачці свій хейт. Ще більшого резонансу цій ситуації згодом додало звільнення Ірини Фаріон з посади професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук начебто ще й після того, як вона опублікувала лист від студента з Криму, де не приховала на скриншоті його персональні дані.

Вже 13 листопада уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Служби безпеки України у зв'язку з розкриттям Іриною Фаріон особистих даних студента, який написав їй з окупованого Криму, через що той зазнав переслідувань із боку російських окупантів.

Подальші дії мовознавиці та екснардепки

Звільнена професорка Ірина Фаріон звернулася з позовом до університету щодо визнання протиправним та скасування наказів ректора про звільнення її з посади професорки та поновлення її на роботі. У позові йшлося про скасування двох наказів ректора – від 15 листопада (коли вона була на лікарняному) та від 28 листопада (яким було внесено зміни щодо дати звільнення та вказано нову дату – з 23 листопада). В ході розгляду справи суддя Віталій Стрельбицький встановив, що накази ректора Львівської політехніки про звільнення Ірини Фаріон відповідають чинному законодавству:

Такі накази видано уповноваженою особою, вони прийняті на підставі чинних положень законодавства за встановленою процедурою. Підстава звільнення позивача наведена у відповідних наказах, передбачена нормами чинного законодавства, – йдеться в рішенні суду.

Зокрема райсуд погодився з тим, що підставою для звільнення Ірини Фаріон було вчинення нею аморального проступку. Йдеться про її публічні висловлювання, про які ми вже писали вище, з програми «Рандеву» з журналісткою Я.Соколовою.

За результатами розгляду цієї справи у суду не залишилось сумнівів у тому, що поведінку позивача, а саме її висловлювання, можна схарактеризувати, як аморальний проступок, – зазначається у рішенні.

Натомість пані Фаріон у своєму дописі в соцмережі Facebook вказала:

Говорити в українському війську московською мовою — це постійно створювати небезпеку для побратимів.

Цікавими є відгуки користувачів Meta (Facebook), які підтримали Ірину Фаріон у її висловлюванні та, своєю чергою, звернули увагу на особу судді Галицького райсуду. За їхніми свідченнями деякі вчинки Віталія Стрельбицького теж можна назвати «аморальними».

За словами мовознавиці та політичної діячки Ірини Фаріон, вона планує оскаржити присуд судді Віталія Стрельбицького (Галицький районний суд міста Львова)  та готується найближчим часом звернутися до наступної правової інстанції.

Звертаємо увагу, що у рішенні Галицького райсуду також зазначається, що апеляційну скаргу Ірина Фаріон може подати протягом 30 днів із дня його проголошення. Таким чином, як буде далі розвиватися ситуація зі звільненням професорки Львівської політехніки ми дізнаємося вже найближчим часом.

Фото для обкладинки взято з сайту 24 Канал.