Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Стратегії подолання наслідків психологічної травми у педагогів засобами арттерапії
»
Взяти участь Всі події
Новини
423
8 квітня 22:35

#stop_sexтинг: Офлайн-поведінка під час війни – про що поговорити з дитиною?

На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми сьогодні живемо. Характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо говорити з дітьми про нові правила поведінки офлайн. Оскільки діти спілкуються і в онлайн-вимірі, ці правила можуть стати в пригоді і для їхніх друзів.

Команда #stop_sexтинг зібрала поради  від ВзаємоДії, МОН, UNICEF, додала методики із власного досвіду роботи у сфері безпеки дітей і розробила рекомендацій для батьків, опікунів, педагогів та дорослих, поруч з якими є діти.

Як дорослим говорити з дітьми про офлайн-поведінку під час війни?

 1. Запитайте, що діти знають про ситуацію в країні і як вони почуваються зараз.

 2. Тема війни не має бути темою табу під час навчальних занять. Усі ми перебуваємо в єдиній реальності, де домінує страх, смерть, відчай, тривога. Важливо, щоб діти розуміли, що навколо люди відчувають ті ж переживання, що і вони.

 3. Говоріть з дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей в Україні та світі підтримують нашу державу та щодня об'єднують зусилля, аби допомогти нам якнайшвидше завершити війну.

 4. Говоріть з дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей в Україні та світі підтримують нашу державу та щодня об'єднують зусилля, аби допомогти нам якнайшвидше завершити війну.

 5. Нагадайте дітям, що вони завжди можуть звернутись по допомогу до дорослих (батьків, учителів), коли їм страшно, тривожно, коли мають питання і не мають на них відповіді.

 6. Зауважте, що важливо прислухатись до порад та рекомендацій дорослих щодо поведінки офлайн, оскільки зараз криється багато небезпек, про які варто пам’ятати та бути обережними.

 7. Запитайте дітей, чи мають вони план дій на випадок повітряної тривоги та чи є в них особливі приготування (тривожний рюкзак, теплий одяг на випадок переміщення в укриття і т.д.

Що важливо проговорити з дітьми щодо офлайн-поведінки під час війни?

Правила поведінки під час повітряної тривоги

Рекомендуємо проговорити зі старшими дітьми завантаження програми-сповіщення “Повітряна тривога”, оскільки не завжди можна почути сигнал з вулиці.

У будівлі:

 • зайти в укриття (це може бути підвальне приміщення чи паркінг для машин);

 • якщо немає спеціального укриття, то спуститись на нижчі поверхи будівлі та обрати місце подалі від вікон.

У квартирі:

 • якщо немає змоги спуститись в укриття, то важливо знайти місце подалі від вікон за тримальною стіною (найчастіше це біля вхідних дверей);

 • сісти на підлогу;

 • накритись ковдрою чи іншими речами з головою.

У потязі:

 • пригнутись нижче рівня вікон та закрити голову руками.

На вулиці:

 • зайти в найближче укриття (часто в містах є позначки “укриття” або позначки маршруту до нього).

Якщо немає змоги знайти найближче укриття, то важливо:

 • триматись на відстані від магазинів з вітринами;

 • лягти на землю біля високого бордюру, бетонних блоків;

 • закрити голову руками.

Якщо почули десь вибухи, то залишайтесь у безпечному місці.

Правила поведінки під час артобстрілів:

 • Коли чуєте вибухи чи стрільбу, важливо ховатись в укритті.

 • Якщо ви почули вибухи, коли були на вулиці, то негайно лягайте на землю, туди, де бачите виступ (наприклад, бетонні конструкції) чи в яму, канаву.

 • Небезпечно ховатись у під’їздах, арках, біля припаркованих машин.

 • Затуліть долонями вуха та розтуліть рот.

Правила поведінки дитини у громадському місці:

 1. Попросіть батьків написати на окремому папірці номер телефону когось з батьків чи рідних, хто є на зв’язку, своє (дитини) прізвище та ім’я. Сховайте його у верхній одяг на випадок екстреної ситуації.

 2. Якщо маєте власний мобільний телефон, то перевіряйте, чи він заряджений, коли виходите з дому, та чи є достатня кількість грошей для дзвінків.

 3. Поставте номер когось з батьків на швидкий набір чи екстрений дзвінок у смартфоні.

 4. На вулицях міст, де відбуваються обстріли, зараз можуть бути уламки від ракет чи іншої зброї – не чіпайте їх. Також не заходьте в закинуті будівлі чи покинуті будинки, оскільки вони можуть бути заміновані.

 5. Не підіймайте на вулиці, у під'їзді, в магазині - будь-якому місці за межами дому будь-що з землі: цукерки, маленькі іграшки, різнокольорові предмети, мобільні телефони, адже в них може ховатись вибухівка.

 6. Не беріть з рук незнайомих людей будь-які предмети, бо це може бути загрозою для здоров’я та життя.

 7. Якщо на вулиці вас кличе незнайома людина, то повідомте про це батьків чи дорослих, з ким ви перебуваєте.

 8. Якщо ви загубились у певній місцевості чи у натовпі, то важливо стати на безпечну височину та кликати батьків чи дорослих, з ким ви були, на ім’я та прізвище. Звичайно, якщо є власний мобільний телефон, то важливо зателефонувати комусь з батьків, з ким ви були на місці. Якщо немає зв’язку з дорослими, то набрати 102 та пояснити, що трапилось.

 9. Якщо незнайома людина взяла вас за руку і намагається кудись відвести, то важливо привернути увагу до себе інших людей, наприклад, голосним криком, що ви не знаєте цю людину.

Пам’ятайте, що така невимушена бесіда з дитиною може врятувати їй життя, тож, частіше говоріть з дітьми про важливі теми – їм також страшно, як і нам, і важливо розуміти, а що робити, якщо виникнуть такі ситуації.

Довідка:
#stop_sexтинг
– найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більше ніж півмільйона дітей та батьків безпеці в інтернеті. В межах інформаційної компанії торкнувся мільйонів українських родин.

Нагадаємо, команда МОН створила методичні рекомендації «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій» для педагогічних працівників, психологів і соціальних педагогів закладів освіти.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.