Сьогодні відзначають День слов’янської писемності та культури

Щорічно 24 травня в усіх слов’янських країнах вшановують пам'ять святих Кирила та Мефодія.

День слов’янської писемності та культури офіційно встановлений в Україні «…на підтримку ініціативи органів державної влади, Національної академії наук України, громадських і релігійних організацій та враховуючи історичне та просвітницьке значення спадщини слов'янських первоучителів у здобутку національної культури…» згідно з Указом Президента від 17 вересня 2004 року та святкується щорічно 24 травня. В цей день урочисто вшановують пам'ять святих рівноапостольних Кирила та Мефодія – братів, які створили слов’янську абетку, були першими перекладачами богослужбових книг на слов’янську мову, а також просвітителями та носіями ідей слов’янського письменництва і культури.   

Обидва народились у македонському містечку Фессалоніки (зараз Салоніки, Греція), у сім’ї воєначальника, і мали болгарське коріння. Старший брат – Мефодій – у ранній період життя спробував себе на військовій службі і протягом 10 років керував областю поблизу Салоніків, заселеною слов’янами. Згодом войовничий настрій змінився на мирне бажання ділитися з іншими набутим знанням, тож Мефодій став викладачем у Константинопольській вищій школі, а згодом – ченцем і, відповідно, ігуменом одного з монастирів у Малій Азії.  

Молодший брат, Кирило – на відміну від старшого – відразу відчув у собі хист до гуманітарних наук: він чудово знав латинську, арабську, грецьку, слов’янську мови та іврит, працював на посаді патріаршого бібліотекаря, а також викладав філософію у тій же Константинопольській вищій школі.

Саме Кирила вважають автором одного з перших слов’янських алфавітів –  глаголиці (її літери більшою мірою пов’язаної з грецьким алфавітом), яка пізніше стала основою кирилиці. Спільна просвітницька діяльність братів поширювалася й на відкриття шкіл при церквах, написання оригінальних творів, і зокрема, на переклад Євангеліє церковнослов’янською мовою.

Пам’ятник Кирилу та Мефодію в Мукачеві 

Наприкінці 1845 року у Києві виникла славнозвісна українська політична організація, названа на честь Кирила та Мефодія – Кирило-Мефодіївське братство, до якого, у свій час, входив і Тарас Григорович Шевченко. Іменами братів навіть увіковічили відкритий 9 серпня 1978 року астероїд «2609 Кирило-Мефодій».

У наш час щороку 24 серпня, в усіх слов’янських країнах, святкують День слов’янської писемності та культури. Приєднання Болгарії до ЄС 1 січня 2007 року зробило кирилицю третім офіційним алфавітом Європейського Союзу, після латини та грецького письма.

Посилання Укрінформ: https://www.ukrinform.ua

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.