Сьогодні – день народження Івана Миколайчука

15 червня святкують 77-му річницю з дня народження Івана Миколайчука – геніального актора, сценариста та режисера, який до сьогодні є символом українського поетичного кіно.

Іван Миколайчук – видатний режисер, актор та сценарист, який до сьогодні є символом українського кіно. Він був кінозіркою 60-70 років, і без його участі не обходився майже жоден тодішній радянський фільм. І причиною цього був далеко не брак кількості акторів, а неймовірна харизма та великий талант Івана Миколайчука. Його називали обличчям та душею українського кіно, адже за його участі зовсім молодий український кінематограф одразу постав собі надзвичайну високу планку та гучно заявив про себе на весь світ.

Іван Миколайчук народився в багатодітній родині на Буковині, в селі Чортория Чернівецької області. Акторським мистецтвом він захопився змалечку, і в свої 12 років вже грав у сільському самодіяльному театрі. Його дебют в кіно відбувся, коли Іван Миколайчук був ще студентом. Він, зокрема, знявся в режисерській роботі Леоніда Осики «Двоє». Зірка Миколайчука одразу яскраво засяяла, адже дві його перші ролі в кіно стали культовими для українського кінематографа.

В 19 років він зіграв Тараса Шевченка у фільмі «Сон». Його гра одразу підкорила глядачів, і незабаром він отримав головну роль у фільмі «Тіні забутих предків». Цікаво, що спершу на роль Івана в «Тінях» призначили російського актора Генадія Юхтіна, бо головні ролі за вказівкою радянської влади отримували переважно актори з Москви. Проте, коли на знімальному майданчику з’явився Миколайчук, все перевернулося: режисер Сергій  Параджанов та оператор Юрій Іллєнко вже після першої проби затвердили його на головну роль, а Юхтіну довелося повертатися додому.

Гра Івана Миколайчука в «Тінях» одразу принесла йому загальнонародне визнання, а сам фільм потрапив до класики світового кінематографа. Навіть сьогодні, через більш як 50 років, ця неймовірна історія про вірність, кохання, гори та Україну мало кого може лишити байдужим.

Після блискучого успіху перших фільмів за його участі, без Миколайчука не обходився майже жоден радянський фільм, а з 1971 року, після фільму «Білий птах з чорною ознакою», почалася нова сторінка в його творчості – він стає ще й сценаристом. А у фільмі «Пропала грамота» він не лише зіграв роль козака Василя, а ще й працював над музичним оформленням фільму.

За роки своєї творчої діяльності він здобув світову славу, проте це не завадило йому лишатись простою та скромною людиною. Марічка із фільму «Тіні забутих предків» - Лариса Кодочнікова, свого часу згадувала, як одного разу, коли вони разом з Миколайчуком їздили до Аргентини на кінофестиваль, для них радянські чиновники виділили на двох всього 4 долари. Але свої «добові» 2 долари відомий актор все одно зумів зекономити та навіть привіз додому.

Дуже влучно про Івана Миколайчука написала Ліна Костенко, вмістивши спогад про нього в один зі своїх віршів. В селі Халеп’я, на одній із письменницьких дач, поетеса побачила цікаву картину: біля однієї з хат видатний Іван Миколайчук косив траву. Ліна Костенко написала тоді:

О, як натхненно вміє він не грати

Як мимоволі творить він красу

Бур’ян глушив жоржини біля хати

І в генах щось взялося за косу.

Актор поселився тоді у сільській хаті, щоб вибрати натуру для знімання свого наступного фільму.  

Іван Миколайчук здійснив колосальний внесок в розвиток кінематографа, ставши обличчям та душею українського поетичного кіно. Нашим завданням сьогодні є пам’ятати зірок, які всупереч незгодам творили українську історію, популяризували рідну культуру, колорит та слово. Саме в цій пам’яті наша гордість, натхнення та шлях до успішного майбутнього!

Фотоматеріали взяті з сайту Трибуна, Syla news, Рух захисту української мови

Інформація взята з сайту Korali info: http://korali.info/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.