Словник дискримінаційних термінів

Словник основних термінів, що описують дискримінаційні практики в суспільстві.

Дискримінація існувала завжди, але довгий час спеціальні терміни на позначення якихось видів обмежень знали лише спеціалісти. Нині ж, коли про це говорять публічно та закликають поважати себе та інших, ми маємо знати ці терміни. Бо боротися легше із тим, чиє ім’я знаєш.

Абьюз (від англ. «abuse» — зловживання, жорстоке поводження) — психологічне, фізичне, сексуальне, економічне насильство, що відбувається всередині близьких відносин, і часто маскується під турботу. Наприклад, тотальний контроль («Я повинен/-на знати, що з тобою все гаразд!»). В певний історичний проміжок часу і в різних культурах деякі види насильства можуть виступати загальноприйнятими та загальновизнаними моделями поведінки. Наприклад, б’є — значить любить.

Бодіпозитив (бодіпозитивізм) - це суспільно-політичний рух проти дискримінації людей на основі їхньої зовнішності. Бодіпозитивізм стоїть на позиції прийняття всіх тіл, незалежно від розміру, форми та вигляду. Одна із цілей бодіпозитивізму — це боротьба з нереалістичними та шкідливими стандартами краси, які нам часто нав’язують медіа.

Бодішеймінг – це дискримінація людини за зовнішніми ознаками. Власне, це те, з чим борються бодіпозитивні активісти. Бодішеймінг «нікого не шкодує». Точніше, його жертвами можуть стати повні, худі, руді, люди з великими очима, з маленькими очима, з великим носом, з маленьким носом – загалом, будь-хто, хто не відповідає уявленням в голові критика.

Віктимблеймінг - це звинувачування жертви у ситуації насильства.
Наприклад, коли поліція запитує жертву зґвалтування у чому та була одягнена — це натяк, що жертва спровокувала насильство своїм зовнішнім виглядом чи поведінкою, тобто віктімблеймінг.
Часто віктімблеймінг вживають і до жінок, що терплять домашнє насильство (психологічне, фізичне, економічне). Мовляв, чого ж жінка не йде від чоловіка, який її ображає?

Газлайтинг – форма психологічного насильства, при якому один з партнерів намагається заплутати другого, висловлює сумніви в його адекватності, спотворює інформацію так, що жертва насильства починає сумніватися у своїх спогадах, емоційної стабільності і в об’єктивності свого сприйняття. Насильник, або ж абьюзер, буде намагатися знецінити почуття, переживання і спогади жертви, вживаючи «перевірені часом» образи і фрази, які вводять в оману жертву: «Цього не було», «Ти вигадуєш», «Ти просто занадто гостро на все реагуєш», «Навіщо ти перебільшуєш?».

Ґендерцид — систематичне вбивство людей за ознакою статі. Для деяких культур проблема ґендерцида є досить гострою. Наприклад, перепис населення в таких країнах, як Індія і Китай, показала, що завдяки селективним абортам за ознакою статі, на 100 народжених дівчаток припадає 120 народжених хлопчиків (при нормальному біологічному співвідношенні на 100 дівчаток — 102-106 хлопчиків). Ґендерцид також може приймати форму дітовбивства або летального насильства на будь-якому етапі життя людини. Розрізняють ґендерцид двох видів: феміцид і андроцид. Феміцид — систематичне вбивство жінок з різних причин, в основному культурних. Наприклад, в Індії перевага віддається дітям чоловічої статі, оскільки вони є прямими спадкоємцями, які будуть піклуватися про своїх батьків в старості. Крім того, вартість приданого, яке потрібно заплатити за дочку, коли вона виходить заміж, є дуже високою, в той час як спадкоємець принесе придане в сім’ю шляхом одруження. Андроцид — систематичне вбивство чоловіків з різних причин. Андроцид може мати місце під час війн, коли сторонами, що воюють, знищуються не тільки солдати супротивника, але і більшість чоловічого населення незалежно від віку.

Ейблізм – це дискримінація людей з інвалідністю та особливостями розвитку. Ейблизм може проявлятися в різних видах і формах дискримінації. Люди можуть не знати про здійснювану своїми діями дискримінації. До того ж для людей з інвалідністю та особливостями розвитку принизливим може бути не тільки відсутність спеціальних умов або дискримінаційне ставлення, але й поширене уявлення про те, що їм апріорі потрібна допомога, навіть якщо вони не просять про це.

Ейджизм - це дискримінація за віком. І з таким стикаються люди по різні боки барикад – як «занадто» старі, так і «занадто» молоді, на думку ейджистів. Так, старшим людям складніше знайти роботу, вони можуть ставати заручниками стереотипів. Так, у нас існує думка, що до старших людей потрібно ставитися з великою пошаною, молоді в силу віку можуть не розуміти якихось речей і їх аргументи не мають ваги. Також можна почути, що старші люди гідні надмірної поваги, хоча це маячня і людина подібного може досягти тільки своїми словами і діями, а не віком. Аргумент «Послухай мене, я старший» морально застарів, вибачте за каламбур. Поважати потрібно всіх людей незалежно від їх віку.

Лукізм – це дискримінація за зовнішністю. Вона проявляється в підсвідомій довірі і відношенні до людей, чия зовнішність підходить під загальноприйняті стандарти або просто сподобалася людині. Так, люди можуть проявляти агресію або злість до повних людей або дискримінувати претендентів на відкриту посаду.

Мізогінія — це ненависть або в крайньому разі поблажливе ставлення до жінки, і, як наслідок, приниження її на підставі статевої приналежності. Звучить досить нерозумно, але насправді це один з найпоширеніших випадків цього списку. Навіть, здавалося б, невинне «Чого ти як дівчинка», насправді, образливе і принизливе, адже має на увазі під собою, що тільки дами схильні до стресу і не можуть впоратися з проблемами.

Менсплейнінг – це поблажлива манера, в якій чоловік щось пояснює жінці, яка нібито не здатна зрозуміти цю інформацію самостійно, без чоловічої допомоги. Сюди входять не тільки спрощені описи якихось механізмів, програм і будівель (які за печерним принципом ще ділять за гендерною ознакою), а й загальне ставлення до думки жінок у суспільстві.

Менспредінг (від англ. man «чоловік» і spread — «розкидати, поширювати») — практика, при якій чоловік (зазвичай в громадському транспорті) приймає сидячу позу з широко розставленими ногами, таким чином займаючи сусіднє місце або місця.

Обєктивація – це сприйняття людини як товару або об’єкта для будь-якого використання, без урахування його особистості або здатності відчувати.

Скляна стеля — термін , що описує невидимий та формально ніяк не визначений бар’єр, який обмежує просування жінки службовими сходинками.

Сталкінг — одна з форм насильства, що проявляється в нав'язливому переслідуванні людини в реальному житті, через інтернет або через друзів та знайомих. На жаль, в нашому суспільстві і досі дехто розцінює нав’язливість, як комплімент. В масовій культурі також не рідко сталкінг стає чимось романтичним. Проте в реальному житті сталкінг часто не просто заважає нормальному життю жертви, але й може закінчуватися фізичним чи будь-яким іншим насильством.

Gender pay gap – розрив в зарплаті чоловіків та жінок за одну й ту саму роботу. В середньому в Україні жінки заробляють на 22% менше ніж чоловіки на тих самих посадах.

В школах також є різні прояви дискримінації: ейджизм, скляна стеля, лукізм та навіть pay gap. Так-так! Розриви в зарплатах вчителів та вчительок теж є. А якщо ви хочете більше дізнатися про дискримінаційні практики в школі та як їх уникнути, дивіться вебінар “Особливості ґендерної рівності в освітньому процесі”.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
4
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!