Головне меню порталу
В даній темі ми розглянемо якими способами, вправами, можна розвивати мислення і мовлення працюючи з різним розвитковим матеріалом.
Перший рівень. Педагог пояснює, що певний колір відповідає конкретному слову чи явищу. Так, наприклад, якщо вихователь називає слово «помідор», то в уяві ми відтворюємо червоний колір. При слові «дощ» – згадуємо синій. Завдання малюка – вибирати з набору поданих кольорів той, що, на його думку, відповідає названому предмету чи явищу.
Рекомендований набір слів: сонце, кров, трава, море, грунт, сніг, слива, молоко, морква, шоколад, лимон тощо.
Дитина вибирає кольори та розкладає їх вряд перед собою. Після закінчення гри педагог просить малюка пригадати та назвати слова за їх кольорами.
Другий рівень. Педагог пропонує назви, до яких можна дібрати 2 і більше кольорів. На початку гри можна підібрати кілька картинок із зображенням предметів колір яких потрібно визначити.
Рекомендований набір слів: жук сонечко (червоно-чорний), зебра ( чорно-біла), ромашка (біло-жовта), риба-клоун (червоно-біла), кавун (зелено-червоний), банан (жовто-білий), ківі (коричнево-зелена), сонях (чорно-жовтий) і т.д.
Осінь (жовто-помаранчево-червоно- багряна), водограй (блакитно-синьо-білий), веселка (червоно-помаранчево-жовто-зелено-блакитно-синьо-фіолетовий).
Третій рівень. «Придумай новий колір». Завдання полягає в тому, щоб придумати нову назву вже відомим кольорам та відтінкам.
Наприклад: фіолетовий – це фіалковий, баклажановий; жовтий – це лимонний, сонячний, вогненний; червоний – це кривавий, калиновий; коричневий – це шоколадний; білий – сніжний, молочний; синій – морський, небесний, сливовий і т д.
Четвертий рівень. «Пишемо речення». Педагог промовляє повільно речення, а малюк до кожного слова підбирає відповідний колір і викладає їх в ряд, так би мовити, «записує » речення кольорами, а не словами.
Наприклад: По небу летить ґава – блакитний, чорний;
В саду достигли груші, яблука та сливи – зелений, жовтий, червоний, синій;
Кролики гризуть капусту – сірий, білий, рудий, чорний, коричневий, зелений.
П’ятий рівень. «Придумай речення за кольоровою схемою». Завдання «обернене» до попереднього. Тут навпаки вихователь розкладає кольорову схему перед вихованцем і просить малюка придумати речення. Якщо дитина відчуває складності дозволяється переставляти слова у реченні. Головна умова – слова в реченні мають відповідати представленим у схемі кольорам.
Наприклад: чорний, жовтий – Вночі на небі зорі.
Шостий рівень. «Пишемо кольорові історії».
Вчитель повільно читає текст, а малюки добирають кольори.
Приклад тексту:
Жив-був жук. Він літав на лужку над ромашками, маками, волошками. Пив нектар і вмивався росою. Вдень літав над озерами, полями, лісами. Ввечері жучок вкладався спати. Його ліжечко містилось на м’якенькій кульбабці. Перед сном він довго дивився на зоряне небо та казковий місяць. Вночі бачив кольорові сни.
Отже, подана гра добре розвиває уяву, мислення та мовлення.
Мислиннєвий процес складається із ряду операцій. Найбільш розповсюджені з них – аналіз, синтез, аналогія, порівняння, узагальнення, класифікація. Частіше за все більшість з них не усвідомлюються. Тому для того, щоб дитина активно володіла розумовими операціями, їх слід виділити, довести до рівня усвідомлення і спеціально цьому навчати.
Завдання малюка дібрати за аналогією відповідне слово, опираючись на пару-підказку так, щоб отримати твердження : «Якщо…, то…». Наприклад, якщо у кобили – лоша, то у корови…теля. Або, якщо хліб пече пекар, то будинок будує… будівельник і т.д.
У подальшому вчитель лише читає першу пару слів, а малюк самостійно має зрозуміти зв'язок між словами першої пари і за аналогією дібрати слово для другої пари слів. Наприклад, ложка – каша, то виделка – …. м'ясо.
Якщо ж дитині складно шукати аналогії, тоді вихователь може запропонувати малюку варіанти слів з яких потрібно вибрати правильну відповідь. Наприклад, якщо школа – навчання, то лікарня – лікар, шприц, палата, лікування, хвороба. Правильна відповідь – лікування.
Приклад завдань – аналогій.
Малюк повинен почути помилку в реченні і поставити слова в правильній послідовності.
Приклад:
Раз – у – раз педагог додає і правильно побудовані речення, щоб тримати увагу дитини.
Подана гра схожа на попередню. У цій грі педагог пропонує малюку не лише виправити помилку, а й побудувати речення, що містить заперечення.
Наприклад вихователь пропонує таке речення: «У шафі висить книга». Дитина відповідає: «У шафі стоїть книга, а не висить». Або, «Машина стрибає по дорозі». Правильна відповідь: «Машина їде по дорозі, а не стрибає».
Приклад завдань:
Малюк повинен знайти якнайбільше спільного між двома різними, на перший погляд, словами. Критерії «подібності» можуть бути будь – які: форма, колір, розмір, матеріал, вага, призначення, функціонування, походження і т.д. На початковому етапі вихователь доповнює відповіді дитини своїми. Надалі педагог намагається уникнути підказок.
Зразки словесних пар:
Порівняти різні слова. Подана гра дещо схожа на попередню, але на відміну від гри «Чим схожі?», де можна давати кілька відповідей за різними критеріями, в поданій грі креативною вважається така відповідь, що виділяє спільну, суттєву ознаку для обох слів у парі.
Приклад пар слів:
Складніші пари:
Педагог пропонує дитині поміркувати над питаннями і дати розгорнуту обґрунтовану відповідь. Слід врахувати, що однозначно правильних чи неправильних відповідей тут немає. Вихователь також може висловити і свою точку зору, як доповнення до відповіді малюка.
Придумайте нові питання, можливо їх підкаже сама дитина.
Приклад запитань:
Під час гри педагог слідкує за вихованцем. Якщо дитина стомилась, гру слід закінчити. Всі відповіді беруться до уваги. Тут важливо, щоб малюк навчився висловлювати свою точку зору. Усі завдання мають на меті головне – спілкування з дитиною.
Тетяна Здравчева, дефектологиня, практична психологиня, вчителька початкових класів аід час вебінару розповіла про добірку корисних ігор для дошкільнят. Дізнайтесь більше, переглянувши його.
Читайте також:
Як дітей навчити вчитись: ігрові інструменти і прийоми
Будь ласка, оцініть новину!
Користувач:
Хшанович Катерина ОлегівнаВсеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам
Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.
Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.