Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Використання електронних освітніх інструментів у процесі інтерактивного навчання: дошка Jamboard
»
Взяти участь Всі події
Новини
1606
8 серпня 2019 о 13:36
pdf Роздрукувати

Результати міжнародного тестування: 30% правильних відповідей

Таким виявився середній результат складання українськими студентами-медиками міжнародного тесту з основ медицини.

На початку липня студенти-медики, що завершили 3 курс в українських вишах, вперше складали міжнародний іспит з основ медицини – IFOM. Це була обов’язкова частина Єдиного державного кваліфікаційного іспиту, за допомогою якої відбулась перевірка рівня професійної компетентності із фундаментальних дисциплін.

IFOM (Basic Science) містить 160 завдань на вибір однієї правильної відповіді з п’яти-восьми запропонованих варіантів. На тестування усього відводиться 4 години. Тестові завдання охоплюють теми нормальної та патологічної анатомії та фізіології, а також біохімії, гістології, фармакології тощо.

Міжнародний тест укладала Національна рада медичних екзаменаторів (NMBE, США), яка вважається однією з найавторитетніших міжнародних атестаційних агенцій світу.

Нещодавно Центр тестування при МОЗ оприлюднив групові результати українських студентів медичних спеціальностей, надані Національною радою медичних екзаменаторів. За оцінками NBME, середній відсоток правильних відповідей студентів-медиків 3 курсу – 30,24%.

 Для чого потрібен був цей тест? 

На думку заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського, проведенням міжнародного тестування IFOM в Україні допоможе позбутися корупції у медичних вишах та підвищить рівень відповідальності студентів за отримання високого рівня знань.

Цим іспитом ми фактично розпочали нову еру в медичній освіті України. Водночас, це тестування покладе кінець епосі продажу дипломів лікаря. У цьому абсолютно чітко переконались і студенти, і викладачі, і керівники медичних ЗВО. Загальна оцінка складання іспиту невтішна: іспит студенти склали, але стара система медичної освіти його провалила, – пояснює Олександр Лінчевський.

Перш за все у медичній освіті, як повідомляють у МОЗ, за допомогою іноземних систем оцінювання, підвищиться стандарт якості освіти, тож, потенційно, у майбутньому має відповідати міжнародному рівню. Представники відомства запевняють, що рішуче налаштовані на масштабні трансформації системи охорони здоров’я, тому й акцентують увагу на підвищенні якості професійного компонента галузі.

 «Парад» найліпших мед. вишів України 

Загальний рейтинг університетів, відносно загального відсотка правильних відповідей 

У МОЗ зазначають, що найкраще впорались із тестом студенти Тернопільського національного медичного університету, Національного медичного університету ім. О. Богомольця та Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького.

У Харківському національному університеті ім. В. Каразіна, Івано-Франківському національному медичному університеті, Одеському національному медичному університеті та Сумському державному університеті явка студентів, що складали іспит, – менше половини. Тому результати цих закладів не порівнюються з іншими медичними вишами.

Попередній аналіз результатів іспиту, за інформацією Міністерства охорони здоров’я,  показує, що рейтинг кожного університету співвідноситься з явкою: університети з високою явкою зазвичай мають високий рейтинговий бал успішності. Йдеться про Запорізький, Львівський, Буковинський, Вінницький університети. На противагу, ті університети, які найбільше бойкотували, продемонстрували найнижчі бали.

Зараз йдеться про захист честі медичного диплома в Україні, а також життя і здоров’я пацієнтів. Понад 80% українців підтримують ідею строгих правил атестації майбутніх лікарів. Адже саме кваліфікація лікаря – ключовий фактор, що впливає на якість надання медичної допомоги, – пояснили у МОЗ.

 Щодо студентського спротиву та саботажу вишів 

Загалом IFOM склали 10 099 студентів. З 2783 осіб, які не з’явились на іспит, надали докази поважних причин 45 студентів. Вочевидь, існувала певна проблема, внаслідок чого студенти масово відмовлялися від здачі тестування.

IFOM як один із компонентів Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для студентів-медиків в Україні офіційно був затверджений півтора року тому. Серед студентів масово поширювалась інформація щодо незаконності проведення тестування. Але у МОЗ запевняють, належне інформування студентів, як і якість підготовки до іспиту – це, передусім, відповідальність медичних університетів, адже виші в Україні мають повну автономію у своїй освітній діяльності.

У перший день здачі іспиту представники МОЗ отримували повідомлення про закриття аудиторій, вимикання електроенергії, перекривання входу до аудиторії самими студентами, а деканати деяких медичних університетів давали розпорядження студентам не підписувати документи для здачі іспиту.

Міністерка відомства Уляна Супрун прокоментувала протест вишів так:

Коли ми говоримо про справедливий іспит, маємо на увазі, що він повністю нівелює можливість купити диплом, домовитися за здачу чи будь-яким чином маніпулювати результатами іспиту. Через це маємо шалений спротив від людей «старої системи», що наживалися на недосконалості медичної освіти, прагнуть зберегти статус кво та всіляко протидіють змінам.

 

Українці заслуговують на якісні медичні послуги, які можуть забезпечити лише високопрофесійні лікарі, чиї знання та навички відповідають світовим стандартам. Саме тому нам потрібне максимально незалежне та справедливе оцінювання знань майбутніх медиків.

Тепер студенти, які своєчасно не з’явились на складання іспиту без поважних причин, отримали «0 балів», але ще зможуть перескласти іспит у серпні. Щоправда, вже власним коштом. Невдала спроба студента з другого разу передбачає відрахування.

 Не обійшлося й без порушень… 

За словами Лесі Войтенко заступниці директора з організації та проведення ліцензійних іспитів Центру тестування при МОЗ, під час іспитів зафіксували низку порушень:

  • фотографування тестових завдань та їх розповсюдження в інтернеті чи месенджерах;
  • заклики до саботування іспиту;
  • недоброчесна поведінка деяких проректорів;
  • незабезпечення належних умов проведення іспиту окремими ректорами.

За усі порушення, зафіксовані у процесі проведення тестування, причетні особи отримають покарання, адже за інформацією представників МОЗ, до розгляду цих справ залучені Національна поліція України, Служба безпеки України, Міністерство освіти і науки, а також Міністерство закордонних справ, оскільки переважна більшість порушників – студенти-іноземці.

Посилання на МОЗ: https://moz.gov.ua

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.