Новини
1934
12 лютого 13:18

«Реформу старшої школи потрібно відкласти»: співголова організації «Батьки SOS»

Олена Бондаренко розповіла, у чому проблема реформи та чому її потрібно відтермінувати.

У 2021 році стартує реформа шкільної освіти, згідно з якою заклади загальної середньої освіти планується розділити на три ступені: початкову школу (1-4 класи), середню школу (5-9 класи) та академічні ліцеї (10-11(12) класи).

Але у спільноти батьків і освітян виникло більше запитань ніж відповідей щодо такої реформи, адже одні джерела проінформували про закриття старших класів вже цього року, інші написали про те, що учням не вистачить місця у ліцеях, а треті сказали, що реформа перейде в активну фазу аж у 2027 році. Водночас Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет запевнив, що місця у ліцеях вистачить усім.

Що ж говорить закон про реформу? Навіщо взагалі така реформа і чи насправді цього року діти будуть обмежені у доступі до освіти в старших класах? Про це та інше розповіла співголова громадської організації «Батьки SOS» Олена Бондаренко для «Цензор.нет».

Суть реформи в тому, пояснила Олена Бондаренко, щоб діти закінчили 9 класів, а потім обрали, що вони хочуть: йти в ліцей з націленням далі здобувати вищу освіту, чи одразу отримувати професійну освіту. Тобто середня освіта в нас обов'язкова і усі мають завершити 10-12 клас. Інша річ, де вони це відбудеться: в академічному ліцеї чи у професійному закладі.

Але немає механізмів, як обласним адміністраціям засновувати і фінансувати ліцеї, немає комунікації з батьками. Вони вже зараз кажуть: ми не хочемо віддавати свою дитину, щоб вона десь їхала у свої 15 років. Як вона буде їздити? Де вона житиме? Хто платитиме за житло? Тобто спершу варто було би роз'яснити, навіщо робиться реформа шкіл, з'ясувати, з якими проблемами зіткнуться батьки і діти, а розв'язавши і роз'яснивши – починати впроваджувати, – сказала пані Олена.

За її словами місцевій владі довелося зараз думати про те, в яких школах лишити старші класи, а в яких – прибрати. А все тому, що є законодавча норма, яка змушує місцеву владу визначитися з типами закладів: розібратися, де початкова школа, де гімназії, де ліцеї. На це вони мають 5 років з моменту ухвалення Закону «Про освіту» – тобто, до 2022 року вони повинні це завершити. І місцева влада робить, що вимагає закон.

З іншої сторони, згідно з освітньою реформою, діти, що вчаться у «новій українській школі», переходять з класу в клас і разом з ними просувається реформа. Поступово змінюються освітні програми, відбувається підготовка вчителів. І в 10 класі «нушівські» діти опиняться аж у 2027 році. Тобто, якщо ми повертаємося до того, що робимо реформу для покращення освіти, то діти повинні прийти вже в оновлений ліцей – з вибором профілю, оновленою освітньою програмою, на хорошу матеріальну базу. Та зараз цього всього немає. А закриття 10 класів у частині шкіл вже є.

Тож Олена Бондаренко пропонує зробити паузу в цьому етапі реформи:

Реформу старшої школи треба відкласти, бо нині просто закривають десяті класи.

Тобто під час реалізації реформи, пояснила пані Олена, вилізли проблеми, які можуть зашкодити дітям і якості освіти. Потрібно думати, як ці проблемні моменти вирішити. Зокрема, що робити з малими містами, як розбудовувати інфраструктуру, якими будуть умови для дітей з особливими освітніми потребами.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Міністр освіти і науки України запевнив, що інформація про цьогорічне закриття старших класів є фейковою, адже старша профільна школа починає працювати з 2027 року.


Вас також мож зацікавити: Християнська етика буде обов'язковою для вивчення у 5-6 класах? Сергій Шкарлет пояснив позицію МОН

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.