Провокаційні мапи Великобританії

Різновиди та креативність мап не мають меж. Розповімо вам про самі надзвичайні карти, які є настільки ж повчальними, як і уявними.

Не випадково мапа вважається найстарішою технікою візуалізації. Адже це більше, ніж відображення географії. Навіть, якщо виглядає вона як політична гра чи карикатура.

Зображення світу, опубліковане у 1770 році. На ньому не має Австралії та Антарктиди, бо європейці їх ще не відкрили. Це одна з перших ігрових карт, що з'явились в Англії. 

Гра схожа на сходи. Гравець приземляється на певні квадрати та йде вперед чи назад, – розповідає Ешлі Байнтон-Вільямс, лондонський дилер і експерт зі стародавніх карт. – Потрапивши на окремий «квадрат смерті» гравець закінчує гру. Наприклад, на карті, Багамські острови – втрата шансу на гру. Пояснення просте: у ті часи більшість корабельних аварій, у які потрапляли іспанські галеони, були для них смертельними.

Гра була спрямована для дітей. Зокрема, на хлопчиків з освічених класів Англії, які готувалися служити в Британській імперії. Кожен раз, коли гравець приземлявся на новий квадрат, він мав уголос прочитати супровідний опис місця. 

У кінці 18-го століття набули популярності мапи-карикатури. Ліворуч – Англія та Уельс, зображені як Джон Булл (прізвисько типового англійця), що їхав на морській істоті, можливо, на акулі. Праворуч – Шотландія показана в шапці клоуна, що несе на собі плечовий мішок з традиційним орнаментом.

Ця карикатура показує Англію та Уельс – з обличчям короля Георга III.

Підозрюю, що цей туалетний гумор був, мабуть, трохи більш прийнятним, ніж зараз. Думаю, це було б досить грубо, але в межах прийнятності, – каже Байонтон-Вільямс. Карта також говорила про тривалу англо-французьку війну: після непростого, десятирічного миру, Французька революція знову звела старих суперників один на одного.

Як і гра навколо світу, ця карта теж повинна була навчати. Але цього разу не про Британську імперію, а про захопливий розвиток промислової революції. Наприклад опис міста Шеффілд – це місто у якому створюються столові прилади і товари для усього світу. Це брудне, чорне, димне місце, але воно має багато прекрасних будівель.

Ця гра розповідала своїм молодим гравцям про важливість британської залізничної мережі. Гравці отримували поїзд і мали пройти шлях від однієї станції до іншої. Різні станції мали різну діяльність: якщо гравець зупинився на Ланкастері, він платив одну суму, а щоб відвідати замок Волвертон – пропускав хід, або сплачував іншу суму.

Карта була опублікована в періодиці «Огляд Св. Стефана». Вона коментує  політичну боротьбу стосовно Ірландії. Прем'єр-міністр лорд Солсбері консервативної партії зображується як Святий Георгій, а дракон має особливості Вільяма Гладстона з Ліберальної партії. Ось так автор карти побачив політичну боротьбу між партіями того часу.

Ешлі Байнтон-Вільямс настільки захопився незвичайними картами, що зібрав колекцію найбільш дивних карт світу для своєї  книги «Книга цікавих карт».


І не забуваємо, що кожен, хто робить карту, вкладає в неї не тільки свою думку. Орієнтир на аудиторію ніколи не зайвий. Адже найчастіше мапи розроблювались для продажу. Тож ці дивні мапи – втілення духу тих далеких часів.

Нагадаємо, школа із сіна: чим здивував дизайн навчального закладу в Африці

Джерело фото BBC

Посилання на BBC: http://www.bbc.com

Авторка: Любава Кулинич

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.