і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Акція
Вебінарний безліміт
Заощаджуйте понад 5000грн

Замовляйте усі свідоцтва за вебінари (понад 90 вебінарів)

з 12 липня
до 25 липня
199грн
з 26 липня
до 15 серпня
299грн
з 16 серпня
до 31 серпня
399грн
Активуйте «Вебінарний Безліміт» та отримайте
30 днів необмеженого доступу до 90 вебінарів

Провокаційні мапи Великобританії

Різновиди та креативність мап не мають меж. Розповімо вам про самі надзвичайні карти, які є настільки ж повчальними, як і уявними.

Не випадково мапа вважається найстарішою технікою візуалізації. Адже це більше, ніж відображення географії. Навіть, якщо виглядає вона як політична гра чи карикатура.

Зображення світу, опубліковане у 1770 році. На ньому не має Австралії та Антарктиди, бо європейці їх ще не відкрили. Це одна з перших ігрових карт, що з'явились в Англії. 

Гра схожа на сходи. Гравець приземляється на певні квадрати та йде вперед чи назад, – розповідає Ешлі Байнтон-Вільямс, лондонський дилер і експерт зі стародавніх карт. – Потрапивши на окремий «квадрат смерті» гравець закінчує гру. Наприклад, на карті, Багамські острови – втрата шансу на гру. Пояснення просте: у ті часи більшість корабельних аварій, у які потрапляли іспанські галеони, були для них смертельними.

Гра була спрямована для дітей. Зокрема, на хлопчиків з освічених класів Англії, які готувалися служити в Британській імперії. Кожен раз, коли гравець приземлявся на новий квадрат, він мав уголос прочитати супровідний опис місця. 

У кінці 18-го століття набули популярності мапи-карикатури. Ліворуч – Англія та Уельс, зображені як Джон Булл (прізвисько типового англійця), що їхав на морській істоті, можливо, на акулі. Праворуч – Шотландія показана в шапці клоуна, що несе на собі плечовий мішок з традиційним орнаментом.

Ця карикатура показує Англію та Уельс – з обличчям короля Георга III.

Підозрюю, що цей туалетний гумор був, мабуть, трохи більш прийнятним, ніж зараз. Думаю, це було б досить грубо, але в межах прийнятності, – каже Байонтон-Вільямс. Карта також говорила про тривалу англо-французьку війну: після непростого, десятирічного миру, Французька революція знову звела старих суперників один на одного.

Як і гра навколо світу, ця карта теж повинна була навчати. Але цього разу не про Британську імперію, а про захопливий розвиток промислової революції. Наприклад опис міста Шеффілд – це місто у якому створюються столові прилади і товари для усього світу. Це брудне, чорне, димне місце, але воно має багато прекрасних будівель.

Ця гра розповідала своїм молодим гравцям про важливість британської залізничної мережі. Гравці отримували поїзд і мали пройти шлях від однієї станції до іншої. Різні станції мали різну діяльність: якщо гравець зупинився на Ланкастері, він платив одну суму, а щоб відвідати замок Волвертон – пропускав хід, або сплачував іншу суму.

Карта була опублікована в періодиці «Огляд Св. Стефана». Вона коментує  політичну боротьбу стосовно Ірландії. Прем'єр-міністр лорд Солсбері консервативної партії зображується як Святий Георгій, а дракон має особливості Вільяма Гладстона з Ліберальної партії. Ось так автор карти побачив політичну боротьбу між партіями того часу.

Ешлі Байнтон-Вільямс настільки захопився незвичайними картами, що зібрав колекцію найбільш дивних карт світу для своєї  книги «Книга цікавих карт».


І не забуваємо, що кожен, хто робить карту, вкладає в неї не тільки свою думку. Орієнтир на аудиторію ніколи не зайвий. Адже найчастіше мапи розроблювались для продажу. Тож ці дивні мапи – втілення духу тих далеких часів.

Нагадаємо, школа із сіна: чим здивував дизайн навчального закладу в Африці

Джерело фото BBC

Посилання на BBC: http://www.bbc.com

Авторка: Любава Кулинич

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти