Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Навчаємось за новим правописом: особливості розвитку мовної компетентності учнів і учениць
»
Взяти участь Всі події
Новини
707
28 січня 14:56

«Прокачай права!»: в Україні стартує інформаційна кампанія, яка допоможе дитині розпізнати насильство

Діти якщо й чули про свої права, часто не можуть розпізнати, коли ці права порушують, навіть грубо. Але з цієї ситуації є вихід.

Майже щотижня можна почути у ЗМІ чи від знайомих про порушення прав дитини.

«Ти подивися на нього, права качає». Як часто ви чуєте цю фразу стосовно дітей? Я – дуже часто, – зазначила правозахисниця Зоя Мельник.

Страшно, коли так говорять дорослі, які саме й повинні захищати права дітей, – батьки, поліціянти, працівники соціальних служб. В цілому словосполучення «права дітей» у нашому суспільстві сприймається як оксюморон. Діти, якщо й чули про свої права, часто не можуть розпізнати, коли ці права порушують. Навіть якщо їх порушують грубо.

Щоб змінити ситуацію, допомогти дітям розібратися зі своїми правами та навчитися їх захищати, громадська організація «Захист прав дітей» вирішила запустити інформаційну кампанію «Прокачай права!», покликану допомогти дітям і підліткам розпізнавати насильство у різних його проявах, а також знати, куди можна звернутися по допомогу.

Кампанія проводитиметься на зрозумілих для дітей платформах – TikTok, Likee, Instagram.

Уже знято кілька відеороликів, пишеться й ілюструється гумористично-освітній проєкт «Абетка насильства», створюється телеграм-канал і програмується чат-бот, куди діти й підлітки зможуть звернутися зі своєю проблемою й одержати підтримку.

Про те, чому це важливо, розповіли голова громадської організації «Захист прав дітей» Зоя Мельник і керівник проєктів організації Олексій Чарей.

Діти – мабуть одна з найбільш дискримінованих категорій. Хоча наслідки, які чекають на нас як суспільство, – якщо цією проблемою не будемо займатися, – будуть незворотними та, мабуть, найдраматичнішими з тих, з якими зараз намагається боротися активна частина соціуму, – пояснив Олексій Чарей.

Ті, хто зазнав насильства у дитинстві, можуть продовжити традиції насильства стосовно своїх дітей. Коло замикається.

Ми хочемо налагодити зв'язок з підлітками. Бо, як мені здається, вони дуже часто залишаються сам на сам з проблемами. Особливо коли перебувають у складних життєвих обставинах, у сім’ях, де практикується домашнє насильство, або ж опиняються у ситуації, коли їх булять, порушують їхні права, – поділилася планами Зоя Мельник.

Підлітки мають знати, куди можуть звернутися по допомогу.

Спілкуватися з дітьми варто там, де вони, власне, «сидять», – в Інстаграм, Likee і TikTok, – за допомогою відеороликів, які розповідають дітям про їхні права, та ілюстрацій, які наочно інформують про можливі види насильства.

Спілкуючись з неповнолітніми, психологи зрозуміли, що досить часто підлітки не розпізнають насильства. Навколо них його занадто багато. Наприклад, дитина народилася в сім’ї, де практикувалося домашнє насильство, а потім потрапила до притулку, де її знову-таки б'ють та обмежують у правах. І вона вважає: насильство – норма, оскільки нічого іншого у своєму житті не бачила.

Завдання кампанії – розповісти про те, що так бути не повинно. І з цієї ситуації є вихід.

Творці інформаційної кампанії «Прокачай права» зареєстрували чат-бот у Телеграмі. Зробили програмну частину прототипу й наповнюють структуру. Незабаром відкриється гаряча лінія в Телеграмі, на яку дитина зможе звернутися, просто написавши, і швидко отримати допомогу.

Організатори кампанії для підлітків мріють побудувати місток комунікацій, якого поки що немає, бо підлітки не дуже люблять спілкуватися з дорослими й не дуже в них вірять. Але дуже потребують допомоги дорослих.

Це амбіційна мета, звісно, але якщо нам вдасться побудувати такий місток, то в цю стіну захисту прав дітей відразу ж умонтується величезний блок. Дітям стане зрозуміло, що є хтось, хто може їх захистити. Бо зараз уся система – суди, поліція, органи опіки – не стають на бік дітей. Найчастіше діти залишаються самі в конфліктах і не відчувають, що мають союзників. Тож навіть маленька організація може тут зробити просто квантовий вибух, – поділився планами Чарей.

Головна мотивація засновників кампанії «Прокачай права!» полягає в тому, що діти нарешті повірять: домогтися справедливості можливо. Підлітки знатимуть, що вони не залишаться сам на сам із лихом, якщо воно станеться; що є хтось, хто їх підтримає.

Проєкт «Прокачай права!» ще не запрацював на повну силу, але звертатися вже можна й потрібно. Його телеграм-канал: https://t.me/juvenalis, чат-бот: @detihelpbot.

Вам також будуть цікавими такі матеріали: Алгоритм дій під час нетипової поведінки дитини: які запитання ставити та що говорити

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.