Профорієнтація по-новому: як підготувати дитину до майбутнього, яке вже настало

В Шотландії діти отримують навички управління власною кар'єрою починаючи з 12 років! Для учнів організовуються групові заняття з консультантом, який вивчає їхні вподобання та здібності.

Засоби масової інформації все частіше піднімають питання про майбутнє ринку праці та лякають тотальним безробіттям. І це не дарма. Заглибившись в минуле, ми й самі можемо помітити, наскільки змінився життєвий цикл технологій та передачі досвіду від покоління до покоління. Ось з чим зараз зіткнувся наш світ:

- сучасні студенти здобувають навички професій, яких ще не існує;

- 50% навчальної програми технічних спеціальностей застаріває до 3-ого курсу;

- технології, які існуватимуть в 2050 році, зараз вважаються фантастикою;

- 50 років тому такої галузі, як електронна комерція(електронна торгівля) – ще не існувало. А сьогоднішній її об’єм ринку сягає 1 трильйон доларів на рік.

Як наслідок, заходи для визначення профорієнтації дітей проводити стає все складніше, адже тепер вони потребують високої обізнаності в нових технологіях, професіях та потребах майбутнього ринку праці загалом.

У 2017 році було проведено анкетування серед 4500 запорізьких школярів, що навчалися в 9-11 класах. За результатами з’ясувалося, що в більшості випадків діти хотіли стати: спеціалістами з ІT-технології, журналістами, лікарями, юристами, приватними підприємцями, вчителями, дизайнерами, економістами, радіо та телеведучими. Найбільш популярними серед робочих професій виявилися: електрогазозварник, токар, автослюсар, водій, кухар. Лише 16,7% опитаних школярів планували вступати до професійно-технічних навчальних закладів та отримувати робітничу спеціальність. Чи не зіткнуться в майбутньому ці діти з проблемою безробіття? Важко сказати, покаже лише час, адже попри те, що вкрай важливо любити те, що робиш, ще одним необхідним атрибутом успішної кар’єри є її попит на ринку праці. А на сьогодні – це вкрай глобальна проблема. В Україні профорієнтаційна робота покладається на Державну службу зайнятості. Звісно, хтось може сказати, що вибір майбутньої професії – це справа лише дитини та її батьків, однак, в сучасних умовах профорієнтацію варто розглядати на глобальнішому рівні. Як приклад, в Англії в 2011 році відповідальність за профорієнтацію була передана школам.

Хорошим прикладом в профорієнтаційній роботі є Шотландія.

З метою скорочення рівня безробіття молоді, декілька років тому уряд Шотландії оголосив про ряд ініціатив, спрямованих на підвищення перспектив працевлаштування. Метою такої урядової політики було прагнення знизити рівень безробіття молоді. Крім того, що місцеві органи влади виділили понад 5 млн фунтів стерлінгів на допомогу молодим людям підготуватися до світу роботи, було запропоновано також виділити 1,5 мільйона фунтів стерлінгів на підтримку шкіл.

Така програма має назву «Мій Світ Роботи». Вона займається розвитком навичок управління власною кар'єрою у дітей, починаючи з 12 років! Для учнів організовуються групові заняття з кар’єрним консультантом, який вивчає їхні вподобання, здібності, дає різноманітні завдання та організовує взаємодію школи із компаніями, що зацікавлені в працівниках в далекій перспективі.

Крім цього, проводяться різноманітні вікторини, наприклад:

Вікторина «Моя тварина» - це спосіб, завдяки якому учні можуть дізнатись про ті види робочих місць, що відповідають їхньому типу особистості. Вона базується на принципах особистості Майєрс-Бріггса та допомагає визначити те, як молода людина може справлятися зі стресом. Наприкінці кожному учню присвоюється певна тварина і надається інформація про ті види роботи, які можуть підходити їхньому типу особистості.

Програма виправдала себе вже в перші роки запуску. Оцінка послуг показала, що їхня цінність визнається як у школах, так і в коледжах. Багато фахівців її ефективно використовують, залучаючи учнів до вивчення можливостей кар'єри та вивчення можливостей подальшого навчання.

Як бачимо, правильна та осучаснена профорієнтаційна робота є вкрай важливою в умовах швидкого розвитку нашого світу, адже вона може допомогти запобігти безробіттю молоді та дозволить кожному максимально розкрити свій потенціал в майбутньому.

Посилання Skills Development Scotland: https://www.skillsdevelopmentscotland.co.uk/

Посилання Правда zp: http://zp-pravda.info/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.