Пресс-конференція «Доступна освіта за «пропискою»

Людмила Янкіна, правозахисниця, керівниця проектів «Центру інформації про права людини».

Сьогодні, 4 квітня, в інформаційному агентстві «Главком» відбулася прес-конференція на тему «Доступна освіта за «пропискою», на якій обговорювали загрози, які можуть постати перед українськими учнями у разі прийняття документу, та його правомірність зокрема.

В прес-конференції брали участь:

Ірина Суслова, народна депутатка України;

Земфіра Кондур, віце-президентка Ромського жіночого фонду «Чіріклі»;

Людмила Янкіна, правозахисниця, керівниця проектів «Центру інформації про права людини».

Прес-конференція розпочалася із виступу Ірини Суслової. Вона, зокрема, зазначила, в яких моментах проект суперечить законодавству України. Нагадуємо, що за проектом документу при зарахуванні першокласників до шкіл, необхідно:
1. Бути зареєстрованим в зоні обслуговування навчального закладу;
2. Мати нотаріально засвідчений договір на користування житлом у цій зоні або договір оренди.

Пані Ірина зазначила, що такі вимоги є порушенням Конституції України та закону про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні та назвала проект «освітнім кріпацтвом». Крім цього, вона зазначила, що за цивільним кодексом України, законодавство не зобов’язує громадян проводити нотаріальну реєстрацію таких договорів.

Людмила Янкіна в свою чергу зазначила що, якщо міністерство зробить одним із ключових моментів процесу реформування елемент реєстрації місця проживання, реформа не призведе до якісних результатів, бо сама система реєстрації теж потребує реформ. Вона також озвучила  потенційну проблему дітей внутрішньо переміщених осіб. Річ у тім, що у випадку відсутності довідки ВПО у батьків, дитина «опиняється за бортом» першочергового доступу до освіти.

Крім того, що проект в майбутньому може створити купу проблем для людей, що не живуть не за місцем реєстрації, існує ще й інша – в Україні є люди, які взагалі не мають прописки. Це, зокрема, стосується ромського населення. Про це у своєму виступі розповіла Земфіра Кондур. За неофіційними даними, в Україні проживає понад 400 тисяч ромів, 17 % яких не мають документів. Тому такий проект наказу створює перешкоди в доступі до освіти ромським дітям.

Учасниці прес-конференції активно закликають МОН відкликати документ на доопрацювання та врахувати зазначені ризики, щоб надалі не порушувались права людини у сфері освіти.

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.