Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Особливості застосування антикорупційного законодавства у сфері освіти
»
Взяти участь Всі події
Новини
6665
13 грудня 2018 о 18:46
pdf Роздрукувати

Підсумки радіодиктанту єдності

"Крила України": огляд найрозповсюдженіших помилок.

Пам’ятаєте, команда "Всеосвіти" нещодавно долучалась до святкування повноліття диктанту єдності. День української писемності та мови не пройшов даремно. Організатори вчора оприлюднили помилки, яких найчастіше припускалися учасники диктанту, а тепер цим переліком із вами поділимося й ми:


 

…найбільший літак, сконструйований…

Літак "Мрія" в оригінальному тексті був "сконструйований", а ось учасники радіодиктанту вирішили, що той "зконструйований". Нетиповий специфічний варіант – з апострофом – "сконстру'йований".


…злетів велетенський птах…

Чергування "е" та "и" у словосполученні "велетенський птах" також лідирує серед найрозповсюдженіших похибок надісланих диктантів. Птах перетворювався на "велитенського". Либонь, від слова "велич". Однак, насправді слово для перевірки –"велет".


 

…непідйомний залізний птах…

Слово "непідйомний" також виявилось важким для учасників диктанту. Дехто написав "не" окремо, а хтось у цьому слові реалізував свою пристрасть до апострофа :) Так народився варіант "непід'йомний".


 

…у синю височінь…

Слово "височінь" також зазнало змін в отриманих організаторами диктантах. Найбільше у роботах учасників букву "і" заміняла літера "и". Певно, на це вплинуло слово "височина", яке виступило як перевіркове.


 

…недарма саме “Мрією”…

Прислівник “недарма” часто розділявся на дві частини з часткою "не", також слово виокремлювали комами. Однак, "недарма" правильно писати разом, також цей прислівник не вживається з комами.


 

…упродовж сторіч земля…

Скрутно було й слову "упродовж". Час від часу у нього віднімали префікс "у" й писали "у продовж". Оптимістичні організатори зазначили: "Зате жоден не написав «на протязі», що вже - перемога".


 

…упродовж сторіч земля…

У цьому словосполученні "постраждало" й слово "сторіччя". Організатори побачили і подвоєння (сторічч), і навіть пом'якшення (сторічь).


 

…на численних міжнародних кінофестивалях…

Учасники диктанту звеличили кінофестивалі: прикметник "міжнародних" часто писали з великої літери. Проте, кінофестивалі у тексті зазначались у множині, тож мали бути написаними з маленької літери.


 

…здійснених разом, здавалося б, нездійсненних…

Втілені у життя мрії пишуться з однією літерою "н", а нереальні й недосяжні – з двома. У цих словах літера "н" вказує на доконану чи недоконану дію. У багатьох вийшло навпаки, але це не біда. Адже усі мрії мають шанс здійснитися.


 

Підступні переноси

Саме вони стали ложкою дьогтю у багатьох радіодиктантах. Було декілька текстів, у яких усі слова були написані бездоганно. Учасники зробили лише банальні помилки при перенесенні слів. Прикрощі, та й годі!


Ось чому я ніколи не переношу слів з рядка на рядок. Особливо, коли хвилююся :), – прокоментувала одна з організаторів цьогорічного радіодиктанту Аліна Акуленко на своїй сторінці у Facebook.

Однак, перш ніж піддати філологічній анафемі тих, хто помилився, пригадаймо, що у радіодиктанті брали участь різноманітні учасники, серед яких:

  • діти, які ще вчать правила;
  • дорослі, які вчили правила дуже давно, а востаннє писали диктант багато років тому;
  • дорослі, які свого часу з тих чи інших причин не вчили українську, але вивчили її самотужки;
  • іноземці, які лише вчать українську (а для них наша орфографія – ще той пуд солі);
  • ті, хто розуміючи, що припустився багатьох помилок, не побоялися надіслати радіодиктант на "Українське радіо".

Зрештою, помилки озвучуються для того, аби їх проаналізувати та знати у якому напрямку варто вдосконалюватися, а не для того, щоб за помилки засуджували.

Ставаймо кращими разом!

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.