Головне меню порталу
У світі близько 10% людей страждають від дислексії – проблеми опанування навичками читання, яка характеризується труднощами в засвоєнні фонетичних правил та розуміння сенсу прочитаного. Дислексія може проявлятися у різних формах – від заміни складів та плутання подібних у написанні букв до політерового читання і неможливості складання букв у слова.
Однак, варто розуміти, що це порушення абсолютно не пов'язане з інтелектуальним потенціалом людини і немає жодних фізіологічних ознак (лише відмінності у роботі мозку). Ба більше, час від часу, дослідники називають дислексію проявом високотворчих та геніальних особистостей. Є перелік знаменитостей, які мали цю особливість. У цьому списку перебувають:
Попри те, що кожен десятий у світі має це порушення, в Україні ще не було зареєстровано жодного видання для дітей з дислексією. І ось нарешті друком вийшла книжка «Арчі» повністю пристосована до потреб дітей з дислексією, авторкою якої є письменниця Катерина Єгорушкіна.
Докладніше про книжку
Для того, щоб діти з порушенням читання могли краще візуально інтерпретувати текст, майстри спеціально розробляють шрифти, які дозволили б спростити читання для людей із цим порушенням. Також адаптація для дислектиків вимагає прискіпливої роботи з фоном, на якому друкується текст.
Саме тому для книжки було обрано спеціальний шрифт Antidyslexia, творцем якого є нідерландський дизайнер Крістіан Бур. Розробник сам страждав на дислексію, що зараз допомогла йому створити найкращу для сприйняття форму букв. Кириличну версію цього шрифту розробив Алекс Мінтц і його команда.
Чим такий особливий цей шрифт?
Люди з дислексією мають свої особливості сприйняття тексту. Схожі літери їхній мозок може плутати, перевертати, букви в уяві можуть стрибати або перетворюватися на тривимірні.
Для того, щоб полегшити інтерпретацію написаного, літери шрифту Antidyslexia мають потовщення в нижній частині. Це дозволяє стабілізувати букви, тому мозок їх не крутить. Кожна літера унікальна, тому схожі букви дитина не сплутає, навіть якщо в її сприйнятті вони перевернуться. Також дітям допомагають відстань між літерами, словами та рядками (їх спеціально розраховують фахівці).
Наразі маємо чудові відгуки від батьків наших маленьких читачів: шрифт справді працює і полегшує процес читання, – ділиться Катерина.
Про що видання?
Авторка називає свою книжку екоказкою, адже сюжет зав’язано на проблемі сортування сміття. І хоча рівень екологічної свідомості українців ще перебуває у зародковому стані, але діти дуже активно підхоплюють подібні ідеї.
Головним героєм видання є песик Арчі, який живе на березі моря разом із дідусем. Він настільки любить місце, в якому живе, що сам навчився збирати сміття на пляжі та виловлювати пластикові пляшки з моря. Коли сонце починає стиха опускатися за обрій, Арчі з дідусем вирушають у подорож, аби відвезти свій «улов» до пункту сортування сміття. Але раптово трапляється халепа й Арчі більше не може збирати відходи. Натомість, його ідею підхоплюють діти.
Маленька історія про велику ідею
«Арчі», за словами авторки, ‒ це перша українська книжка про сортування сміття. Катерина написала свою екоказку ще у 2017 році. Тоді ж вона уперше вийшла друком у невеличкому видавництві. Видання дуже полюбилося читачам, тож дуже скоро, вже за рік, її перевидали ще більшим накладом.
А ще за декілька місяців до мене звернувся канадський видавець Алекс Мінтц з ідеєю видати невеличкий наклад для діток з дислексією. Оскільки сюжет екоказки «Арчі» досить простий, ми вирішили, що ця книжка чудово підійде тим, хто починає самостійно читати. Погодивши намір з художницею та попереднім видавцем, ми розпочали роботу з адаптації книжки, – розповідає пані Єгорушкіна.
Раніше такі люди терпіли незручності, адже їм було вкрай важко навчитися читати і, відповідно, писати, але тепер є багато засобів, які дозволяють це зробити. Вони допомагають мінімізувати або й зовсім усунути негативні прояви дислексії.
Авторка екоказки розповідає, що ініціатор проєкту Алекс Мінтц планує видати бодай сто книжок для дітей і підлітків із дислексією:
Наразі це невеличкі наклади під замовлення батьків і педагогів. Маю надію, що з часом долучаться меценати й книжки потраплять до бібліотек, – каже Катерина Єгорушкіна.
Фотоматеріали узяті зі сторінки авторки екоказки у Фейсбуці
Джерело: БЖ
Будь ласка, оцініть новину!
Користувач:
Красовська Олена ІгорівнаВсеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам
Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.
Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.