і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о

Обережно, самозванці!

Що таке «синдром самозванця» та як його позбутися – поради психологині.

Інколи дітям і дорослим буває важко визнати, що їхні досягнення справді заслужені. Особливо часто з такою проблемою почали стикатись люди в епоху соцмереж, коли нас оточує безліч успішних, прикрашених фільтрами Instagram-зірок. Психологи називають такі відчуття «синдромом самозванця». Як можна розпізнати цю проблему та що робити, аби позбутися синдрому розповідає психологиня Анна Проворна.

Те, що заведено називати синдромом самозванця, можна звести до трьох думок:

  • я недостатньо хороший;
  • я не маю права на помилку;
  • якщо у мене щось вийшло – це випадковість, а не моя заслуга.

Якби ці думки існували б незалежно одна від одної, з ними було б простіше справлятися. Але вони утворюють єдиний комплекс, тому стан вважається таким нав'язливим. Щоб розірвати замкнене коло, потрібно перш за все усвідомити, що ви схильні до синдрому самозванця.

 Як з’являється «самозванець»? 

Спочатку у людини виникає думка про те, що він недостатньо хороший для чогось. Через це підвищується рівень тривоги і ми, відповідно, намагаємося позбутися її. Найчастіше способом вгамувати тривогу стає певна мета, досягнення якої зробить людину «достатньо хорошою». Наприклад, вивчити нову мову або закінчити університет з червоним дипломом. У такій ситуації людина стає нетерпимою до себе, вважаючи, що у жодному разі не може помилитися, тому що результат впливатиме на її відчуття власної цінності.

Якщо людині вдається досягти мети, вона деякий час почувається дещо краще. Однак потім проявляється така сама первинна думка «ти недостатньо хороший» і успіх знецінюється. Далі йдуть пошуки нової, амбітнішої мети, реалізація якої вже точно дозволить знову відчути свою цінність як особистості.

Проте проблема полягає в тому, що почуття внутрішньої цінності не формується виключно на основі зовнішніх досягнень, тож цикл й надалі не розривається, адже на кожному наступному «витку» знову виникає подібна негативна думка.


 Що робити «самозванцю»? 

Важливо зрозуміти, що справа не в певній об'єктивній заслузі. Так, природно, вони мають значення, але не менш важливо розділяти успіх у виконанні завдань та вашу цінність як людини. Вона безумовна і не залежить від життєвих ситуацій.

Розвиток такого ставлення до себе – це процес, а не лише однохвилинне усвідомлення, тому вимагає чимало часу. Можна спробувати відстежити за яких саме обставин синдром самозванця проявляється найчастіше, які думки у вас виникають і як ви на них реагуєте.

Найкраще завести невеликий блокнот або зошит, де ви робитимете записи. Ця техніка допомагає навчитися помічати моменти «самозванства», що дозволяє вам вийти з автоматизованого замкнутого кола і усвідомлено діяти в тій чи іншій ситуації.


 Як боротися з цим синдромом? 

Крок 1
Змиріться
Кожен з нас інколи вчиняє як справжній хитрюга або зважується на брехню. Найкраще, що ви можете зробити – усвідомити, що «Брюс Всемогутній» – це не вакансія вашої мрії, а персонаж із фільму (важливо буде сказати, що він повністю вигаданий!). Заспокойтесь і зрозумійте, що помилятися – це нормально. Прийміть це!


Крок 2
Вчіться
Досить думати про те, що вам необхідно отримати кращі оцінки, ніж у Марійки за першою партою або стати кращим працівником, аніж Костянтин із вашого офісу. Краще поглиблюйте свої знання з дисципліни, яка вас до глибини душі зацікавила чи запропонуйте свою ідею як можна оптимізувати роботу вашого відділу. Вдосконалюйте навички, дізнавайтесь цікаве і усвідомте, зрештою, що ви – не ідеальні. А зараз приготуйтесь (інформація особливої секретності): мабуть, ви навряд чи колись станете ідеальним. Але цим ви і цікаві, адже тільки так ви можете бути живим, а не пластмасовим!


Крок 3
Позбудьтеся перфекціонізму
Спробуйте отримувати задоволення від меншого. Звісно, це не стосується абсолютно усього. Однак, якщо ви – хороший фізик, який ще став посереднім мистецтвознавцем – це вже гарний результат! Не потрібно бути найкращим «на всіх фронтах». Просто отримуйте задоволення від улюбленого заняття.


Крок 4
Дослухайтеся
Коли люди, яких ви поважаєте, роблять вам комплемент, сприймайте цю інформацію як факт. Припиніть вагатися та ігнорувати слова десятків людей. Зрештою, їх десятеро, а ви – один. Тож, можете довіритись їм та поділитися своїми переживаннями.


Інколи поразка – це знак, що варто працювати краще, а іноді − лише ілюзія. Навчіться розрізняти їх – і досягнете найважливішої мети!

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти