Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Несилові методи протидії булінгу
»
Взяти участь Всі події
31 січня 18:40

Новий законопроєкт про мобілізацію вже в Раді: хто зі студентів та освітян отримає відстрочку?

Новий проєкт про зміни у мобілізації вже подали на розгляд до Верховної Ради. Як і минулого разу, він передбачає відстрочки для освітян та студентів, але деякі зміни все ж відбулися, Докладніше про головні пункти нового закону читайте на Всеосвіті.

Перші обговорення змін у проєкті мобілізації почалися у грудні 2023 року, коли до парламенту направили перший варіант відповідного закону. Проте, після довгих обговорень, документ повернули на доопрацювання у Міністерство оборони України. Однак вже ввечері 30 січня оновлений законопроєкт знову подали на розгляд у Верховну Раду. Зібрали всі зміни, які пропонує Кабмін, в одному матеріалі.

Військовий вишкіл у кожному ВНЗ країни: що пропонує новий законопроєкт?

У новому проєкті Кабмін пропонує замість строкової служби запровадити базову військову підготовку для громадян віком від 18 до 24 років.

Рік проходження служби громадяни зможуть обрати самостійно, під час війни підготовка триватиме три місяці, а у мирний час — пʼять. Для чоловіків новий формат вишколу буде обовʼязковим, для жінок — добровільним.

Зміни стосуватимуться також й навчальних закладів. У ВНЗ замість військової катедри запровадять базову загальновійськову підготовку, яка триватиме рік та рахуватиметься окремою навчальною дисципліною. При цьому, студенти зможуть здобути військово-облікову спеціальність, а також необхідні для захисту країни навички та уміння.
Військовий вишкіл у ВНЗ буде також обовʼязковим для усіх чоловіків, для жінок — добровільною. Докладніше про зміни у військовій підготовці студентів ми вже писали тут.

Військовий вишкіл у ВНЗ не обмежиться лише фаховими викладачами: до підготовки залучатимуть громадські та ветеранські організації, а також запрошуватимуть чинних офіцерів з лекціями чи майстер-класами.

Хто може бути звільненим від військового вишколу у ВНЗ? Студенти, що визнані непридатними до військової служби або вже пройшли службу в ЗСУ чи в збройних силах інших країн.

Зниження призовного віку та нові правила для чоловіків за кордоном

Автори законопроєкту пропонують знизити мобілізаційний вік з 27 до 25 років. Окрім того, в період проведення мобілізації громадяни від 18 до 60 років мають носити при собі військово-обліковий документ (а також довідку про зняття з військового обліку) та надавати його на вимогу представника ТЦК або поліціянта.

Ці зміни стосуються також й чоловіків за кордоном — консульська допомога, за задумом авторів проєкту, надаватиметься чоловікам від 18 до 60 років лише за наявністю військового квитка. Оформлення паспорта громадянина України або закордонного паспорта також відбуватиметься лише за наявністю таких документів.

Однак невідомо, яким буде процес оформлення документів для школярів та студентів, що виїхали з України ще до 18 років. Чи зможуть вони оформити військовий квиток через консульство, або ж для цього потрібно буде повернутися до України — поки незрозуміло.

Хто зі студентів та освітян може отримати відстрочку від мобілізації?

У новому законопроєкті також прописали перелік осіб, що не підлягають призову в армію. Серед студентів звільнення від мобілізації можуть мати:

  • Студенти училищ.

  • Студенти коледжів.

  • Студенти ВНЗ. Також можуть розраховувати на відстрочку студенти, що здобувають другу чи більше вищу освіту, але на рівні вищому, ніж раніше. При цьому, спеціальність не важлива.

Заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький раніше дав пояснення на це питання: якщо, маючи диплом магістра або спеціаліста (який прирівнюють до магістра) студент вступає на магістратуру, право на відстрочку від служби він не матиме. Якщо ж з дипломом магістра студент вступає до аспірантури чи з дипломом бакалавра вступає до магістратури, він матиме таке право.

Загалом, у цьому положенні вимоги залишилися незмінними: на відстрочку можуть розраховувати студенти лише денної або дуальної форми освіти.


Серед освітян також є категорії осіб, що можуть розраховувати на звільнення від мобілізації:

  • Докторанти та аспіранти (окрім тих, хто навчається на платній основі).

  • Інтерни.

  • Наукові та науково-педагогічні працівники ВНЗ та коледжів, наукових установ та організації, що мають науковий ступінь чи вчене звання.

  • Педагогічні працівники училищ.

  • Вчителі.

Для відстрочки вчителям та викладачам потрібно працювати у закладах освіти не менш ніж на 0,75 ставки.

В Україні збільшилась кількість аспірантів

З початку повномасштабної війни кількість аспірантів у ВНЗ України зросла у 2,5 раза. Такі дані навів заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький під час зустрічі з представниками громадської організації «Прогресильні».

У 2021 році у нас в усій системі аспірантури було 7 656 аспірантів. За результатами 2023 року у нас в аспірантурі зараз вчиться 18 835 аспірантів. Відповідно, у нас збільшився науковий контингент аспірантів за 2 роки повномасштабного вторгнення в 2,5 рази, — повідомив Михайло Винницький.

При цьому, чиновник виразив свої сумніви щодо намірів всіх аспірантів з вищезгаданої кількості дійти до захисту. Таким чином Михайло Винницький натякнув, що кількість аспірантів збільшилася саме через можливість отримати відстрочку для тих, хто здобуває навчання на денній та дуальній формі навчання.

Військова підготовка для громадян України розпочнеться ще у старшій школі — для цього предмет «Захист України» значно посилять та замінять багато елементів навчальної програми. Зміни почнуться вже у 2024 році, адже у Міносвіти виділили два млрд гривень саме на зміни у викладанні дисципліни.