«Ні» закриттю шкіл та звільненню педагогів: профспілка не погоджується з МОН

Профспілка працівників освіти і науки України проти закриття понад 3000 шкіл.

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України ознайомився з законопроєктом «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (реєстраційний № 2144 від 16.09.2019), поданим Урядом і вносить свої зауваження, які спрямовано до Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України.

Профспілка вважає: не можна підтримувати пропозиції щодо змін стосовно видатків, які здійснюються з Державного бюджету України, лише на фінансування таких закладів загальної середньої освіти як: спеціалізовані мистецькі школи (школи-інтернати), школи-інтернати (ліцеї-інтернати) спортивного профілю, військові (військово-морські) ліцеї, ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою, наукові ліцеї, наукові ліцеї-інтернати з перекладанням на обласні бюджети витрат на фінансування закладів загальної середньої освіти державної власності.

Стосовно пропозицій МОНу щодо здійснення видатків з бюджетів міст обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад на фінансування дитячих будинків – в змінах передбачено фінансування дитячих будинків з обласних бюджетів. Надання рівноцінного права фінансового забезпечення дитячих будинків з бюджетів міст, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад та з обласних бюджетів спричинить конфліктні ситуації між міськими, районними радами, радами об’єднаних територіальних громад та обласними радами, зокрема, через обов’язки забезпечити фінансування таких типів закладів освіти як дитячі будинки.

Ці пропозиції суперечать суті місцевого самоврядування – реальної здатності територіальної громади вирішувати питання місцевого значення. За наявною інформацією, у 2015 році в Україні діяв 41 комунальний дитячий будинок, а це в середньому 2 заклади на область.

Профспілка вважає, що дитячі будинки, в яких перебувають та виховуються діти з усієї території області, а не лише з території населених пунктів, об’єднаних в ОТГ, чи району, чи міст обласного значення, мають фінансуватися виключно з обласних бюджетів.

Профспілка категорично не погоджується з пропозиціями Міністерства освіти і науки України стосовно змін, якими передбачається скасування норми про виділення освітньої субвенції для оплати праці педагогічних працівників ЗЗСО, кількість учнів у яких становить:

  • менше 30 осіб – з 1 вересня 2020 року,
  • менше 40 осіб – 1 вересня 2021 року,
  • менше 50 осіб – з 1 вересня 2022 року.

Перекладання на місцеві бюджети загальнодержавних функцій освіти загрожує неможливістю здобуття повної загальної середньої освіти дітьми, особливо у сільській місцевості, та призведе до порушення прав громадян на доступність і безоплатність повної загальної середньої. Вона ж, своєю чергою, є обов’язковою незалежно від місця проживання та гарантується статтею 53 Конституції України.

Скасування фінансування здобуття повної загальної середньої освіти призведе до закриття впродовж трьох років 3427 шкіл, у кожній з яких працює щонайменше 5-6 учителів.

Отже, звільнення загрожує близько 20 тисячам педагогів, відповідно, збільшиться число безробітних, серед яких є висококваліфіковані, досвідчені, затребувані громадами педагоги.

Наміри Міністерства освіти і науки України забезпечувати освітньою субвенцією приватні заклади загальної середньої освіти з такою ж наповнюваністю учнів підтверджують нерівноцінний підхід до питань фінансового забезпечення комунальних та приватних закладів. Зокрема, підхід щодо розширення платного здобуття повної загальної середньої освіти та його стимулювання – а це також суперечить Конституції України.

ЦК Профспілки очікує на врахування пропозицій та недопущення внесення народними депутатами України, членами комітету, таких змін до Бюджетного кодексу України під час розгляду законопроєкту «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (реєстраційний № 2144). 

Раніше «Всеосвіта» писала на тему: «Доплата бібліотечним працівникам шкіл: скільки передбачається?».

Джерело: PON.org

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.