Наукові розробки здійснюватимуть на державні гранти

Розроблено нову схему фінансової підтримки наукової галузі від держави.

Чергове рішення уряду сприятиме подальшому розвитку вітчизняної науки. У Кабінеті Міністрів України затверджено порядок надання грантів на наукові дослідження. Саме в такій формі віднині держава буде підтримувати різні наукові дослідження та акцентувати увагу на тих розробках, які найбільше потрібні суспільству. Одночасно це збільшить фінансування від держави авторам запропонованих наукових ідей. Фінансова допомога вітчизняним науковцям у такій формі надаватиметься державою вперше. 

Цим документом ми запропонували докорінно нову філософію бюджетного фінансування української науки – грантової підтримки. Ця форма – загальноприйнята у світі, але ми, на жаль, фактично не використовували її для державної підтримки науки та інновацій, – зазначила міністерка освіти і науки України Лілія Гриневич.

 Досі науковці отримували допомогу від держави двома способами:

  • бюджетне фінансування діяльності наукових установ;

  • укладання договорів на виконання розробок.

Держава виступала замовником та кінцевим власником результатів наукової праці. Недоліки такої системи фінансування були у тому, що, по-перше, можливості впровадження винайдених технологій є досить обмеженими.  А ще державі недоцільно володіти правами на інтелектуальну власність у тих галузях науки, які давно вже є приватизованими.   

Рішенням проблеми є якраз грантова підтримка. Такий спосіб взаємодії буде найкращим для співпраці держави та приватників, сприятиме прогресу у сфері науки і технологій. Так держава допомагатиме науковцям, стимулюватиме проведення дослідів, які можуть бути найбільш корисними для суспільства.

 Гранти держави зможе надавати МОН, інші ЦОВВи (центральні органи виконавчої влади), що мають наукові установи, виші, наукові ліцеї, а також НАН (Національна академія наук України), галузеві академії, Нацфонд досліджень. Це дуже важливо в контексті того, що головним завданням певного міністерства чи ЦОВВа є розробка та впровадження політики в своїй сфері. Через інструмент грантів вони зможуть стимулювати ту наукову діяльність, отримувати ті розробки, які потрібні для розвитку сфери саме зараз або в найближчому майбутньому. Так ми зможемо більше зорієнтувати тематику досліджень і розробок на потреби держави, – пояснила міністерка.

 При цьому наголошується, що саме авторам розробок, а не державі, належатимуть майнові права на інтелектуальну власність, створену за фінансової підтримки держави. Отримувачам грантів також залишається обладнання, придбане для проведення досліджень. 

 Щоб отримати грант, треба взяти участь у конкурсі, причому фінансування гарантується протягом не більше трьох років. Переможець конкурсу визначається при погодженні з Міністерством освіти і науки України. Сам конкурс відбуватиметься за чітко визначеними етапами: оголошення про його проведення, конкурсне змагання, оголошення результатів. Кожен етап повинен відображатися на сайті організації, що надає грант, а також МОНу.

Державні кошти надаватимуться на:

  • наукові дослідження та розробки;

  • проєкти міжнародного співробітництва;

  • розвиток матеріально-технічної бази;

  • наукове стажування;

  • наукові конференції, турніри, інші науково-комунікативні заходи, а також заходи з популяризації науки;

  • доступ до науково-технічної інформації та наукової літератури.

У МОНі акцентують: бажано, щоб серед претендентів на отримання грантів були наукові ліцеї, адже додаткове фінансування сприятиме підтримці їхніх учнів, майбутніх науковців України. 

Джерело: сайт МОН.

Вас зацікавить також:

Освітні заклади з 19 регіонів України відкриють перші філіали #ДівчатаSTEM

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!