і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію

Наукові проекти українців отримають свій шанс на реалізацію

МОН планує збільшити обсяг фінансування проектних робіт українських науковців та забезпечити можливості їхньої реалізації.

Збільшення фінансування наукової сфери в Україні на сьогоднішній день є одним з центральних завдань, але не менш важливо – забезпечити українським науковцям можливість отримувати кошти для реалізації власних проектів з різних джерел. На цьому наголосив заступник Міністерки освіти і науки Максим Стріха під час прес-конференції, що передувала круглому столу «Молоді вчені України: проблеми та виклики».

Специфічні проблеми молодих учених дуже важливі, і ми вже працюємо над їх розв’язанням. Зокрема, в МОН створено відповідну робочу групу, куди увійшли представники Рад молодих вчених при НАН, МОН, МОЗ. Ми ініціювали перед Урядом збільшення стипендії Президента України для молодих вчених в 2,5 рази, Кабінету Міністрів – в 2 рази. Засновано 25 наукових стипендій для молодих вчених на честь Героїв Небесної Сотні, які, сподіваємося, почнуть присуджувати вже з наступного року. 2016-го ми започаткували конкурс наукових проектів для молодих вчених, який вже профінансовано на 38,4 млн гривень. Тобто робота в цьому напрямі триває, але ми маємо розуміти, що не можна досягнути острівця благоденства лише для молодих вчених – потрібно «вилікувати» всю систему української науки, – розповів Максим Стріха.

Заступник додав, що цього року видатки бюджету на розвиток науки зросли на 38,2% – для НАН, та на 12,3% – для МОН, однак цього, безумовно, не достатньо. Тому подальше збільшення фінансування на сьогодні є одним з пріоритетів.

Як зазначає офіційний сайт Міністерства освіти і науки України, напрочуд важливо, щоб вчені всіх ланок в Україні мали більше альтернативних варіантів для отримання фінансування.

Саме так побудована система в європейських країнах. Одна з її головних характеристик – поліваріантність, коли є різні джерела грантодавців, отримання коштів під дослідження. Очевидно, що така ж система має бути в Україні, коли кожен інструмент загострений під певну мету. Бо, наприклад, є мета підтримки високої науки, яка є основою основ. Є мета підтримки тих завдань, які ставить сьогодні перед нами життя – це обороноспроможність, медицина, – підкреслив заступник Міністерки.

Одним з таких інструментів має стати Національний фонд досліджень – планується, що він почне працювати в цьому році. Основною функцією Фонду буде грантова підтримка наукових проектів, відібраних за спеціальним конкурсом. Зараз Положення про Фонд вже перебуває на реєстрації в Мін’юсті, після чого його внесуть на розгляд Кабміну. Ухвалення документа відкриє шлях до проведення конкурсу до Наукової ради Фонду – колегіального органу управління.

Окремо Максим Стріха зазначив, що великі можливості у фінансуванні проектів українські вчені отримали завдяки євроінтеграції та входженню української науки в європейський простір. Наприклад, з 2014 року за підсумками 404 конкурсів для 83 українських організацій-учасників програми «Горизонт 2020» (загалом 117 участей у програмі) передбачено фінансування 90 проектів у сумі 17,232 млн. євро. 9 з цих проектів координуються українськими організаціями.

Фотоматеріали взяті з офіційної сторінки МОНу.

Посилання МОН: https://mon.gov.ua

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь