Наукові проекти українців отримають свій шанс на реалізацію

МОН планує збільшити обсяг фінансування проектних робіт українських науковців та забезпечити можливості їхньої реалізації.

Збільшення фінансування наукової сфери в Україні на сьогоднішній день є одним з центральних завдань, але не менш важливо – забезпечити українським науковцям можливість отримувати кошти для реалізації власних проектів з різних джерел. На цьому наголосив заступник Міністерки освіти і науки Максим Стріха під час прес-конференції, що передувала круглому столу «Молоді вчені України: проблеми та виклики».

Специфічні проблеми молодих учених дуже важливі, і ми вже працюємо над їх розв’язанням. Зокрема, в МОН створено відповідну робочу групу, куди увійшли представники Рад молодих вчених при НАН, МОН, МОЗ. Ми ініціювали перед Урядом збільшення стипендії Президента України для молодих вчених в 2,5 рази, Кабінету Міністрів – в 2 рази. Засновано 25 наукових стипендій для молодих вчених на честь Героїв Небесної Сотні, які, сподіваємося, почнуть присуджувати вже з наступного року. 2016-го ми започаткували конкурс наукових проектів для молодих вчених, який вже профінансовано на 38,4 млн гривень. Тобто робота в цьому напрямі триває, але ми маємо розуміти, що не можна досягнути острівця благоденства лише для молодих вчених – потрібно «вилікувати» всю систему української науки, – розповів Максим Стріха.

Заступник додав, що цього року видатки бюджету на розвиток науки зросли на 38,2% – для НАН, та на 12,3% – для МОН, однак цього, безумовно, не достатньо. Тому подальше збільшення фінансування на сьогодні є одним з пріоритетів.

Як зазначає офіційний сайт Міністерства освіти і науки України, напрочуд важливо, щоб вчені всіх ланок в Україні мали більше альтернативних варіантів для отримання фінансування.

Саме так побудована система в європейських країнах. Одна з її головних характеристик – поліваріантність, коли є різні джерела грантодавців, отримання коштів під дослідження. Очевидно, що така ж система має бути в Україні, коли кожен інструмент загострений під певну мету. Бо, наприклад, є мета підтримки високої науки, яка є основою основ. Є мета підтримки тих завдань, які ставить сьогодні перед нами життя – це обороноспроможність, медицина, – підкреслив заступник Міністерки.

Одним з таких інструментів має стати Національний фонд досліджень – планується, що він почне працювати в цьому році. Основною функцією Фонду буде грантова підтримка наукових проектів, відібраних за спеціальним конкурсом. Зараз Положення про Фонд вже перебуває на реєстрації в Мін’юсті, після чого його внесуть на розгляд Кабміну. Ухвалення документа відкриє шлях до проведення конкурсу до Наукової ради Фонду – колегіального органу управління.

Окремо Максим Стріха зазначив, що великі можливості у фінансуванні проектів українські вчені отримали завдяки євроінтеграції та входженню української науки в європейський простір. Наприклад, з 2014 року за підсумками 404 конкурсів для 83 українських організацій-учасників програми «Горизонт 2020» (загалом 117 участей у програмі) передбачено фінансування 90 проектів у сумі 17,232 млн. євро. 9 з цих проектів координуються українськими організаціями.

Фотоматеріали взяті з офіційної сторінки МОНу.

Посилання МОН: https://mon.gov.ua

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.