На навчання у столицю: скільки коштів знадобиться студенту?

До самостійного "плавання" радимо підготуватися заздалегідь.

Здобуття вищої освіти, вступ та роки навчання у вишу – дуже важливий та непростий етап у житті кожної молодої людини та її сім'ї. Багато хто з випускників мріє навчатися у великому місті. У колі сім'ї потрібно говорити про це якомога частіше. Тому що без допомоги батьків здійснити мрію буде важко. Адже саме мама і тато можуть забезпечити фінансово влаштування сина або доньки на новому місці проживання, підтримати на початку дорослого життя. На їхні плечі лягатиме цей тягар. Тому важливо якомога раніше розрахувати, скільки коштів знадобиться на навчання. Слова: «Мама, я їду вчитися в інше місто!»,  не повинні прозвучати несподівано.

Задача набагато простіша, коли майбутній студент навчатиметься у рідному місті. Але й тоді знадобляться витрати на придбання підручників, канцелярське приладдя, особисті речі, проїзд до вишу. Витрати сім'ї на комунальні послуги, їжу залишаються незмінними.

Якщо ж передбачається переїзд у інше місто, тим більше, у мегаполіс або ж у столицю, витрати виростуть у кілька разів. Є підлітки, які ще у школі пробують підробляти самі та вміють розподіляти кошти на свої потреби. Але таких одиниці. Тому замислюватися, у такому випадку, треба, перш за все, батькам. Дуже важливо підрахувати та знати, чи потягне сім'я витрати на навчання, де брати кошти студенту у іншому місті, на чому доведеться заощаджувати. Ми наведемо приблизні підрахунки таких витрат.  

 Витрати першокурсника в іншому місті 

Поки студент навчається вдома, важко уявити, які суми потрібні для проживання у іншому місті. І якщо рішення про переїзд прийняте, молода людина повинна розуміти, що її життя міняється кардинально. Тепер необхідно потурбуватися про житло, виділяти гроші на проїзд, на придбання підручників і літератури, на зошити і ручки. Вирішити, у який спосіб економніше харчуватися та купувати одяг.

 Кімната у гуртожитку. Зазвичай у кожному училищі або університеті є власний гуртожиток. Вартість проживання коливається від 800 1 тис. 500 грн щомісяця та залежить від комфорту. Суми можуть бути меншими, якщо навчальний заклад розташований у невеликому місті, і набагато вищими, якщо це столичний виш. Є кімнати на чотирьох або двох осіб. Треба бути готовим призвичаїтися жити на невеликій території з іншими студентами та знаходити з кожним спільну мову. А ще звикнути до розпорядку роботи душу, прибирати після себе на кухні, прати та прасувати свої речі.  

 Оренда квартири. Якщо пристосуватися до гуртожитської «комуналки» не вдається або не хочеться, треба винаймати житло. Це недешевий варіант: від 3 тис. - 4 тис. грн за умови проживання самому. У мегаполісі або столиці плюс ще тисяча як мінімум. Є рішення – знайти собі сусіда (сусідів) та розділити з ним платню. Квартира економ-класу з усіма необхідними зручностями тоді обійдеться від 1 тис. 300 до 2 тис. 500 грн на місяць на кожного мешканця. Це залежить від району розташування житла, близькості до метро та транспортних розв'язок, стану квартири тощо. Якщо визначено місце проживання та його вартість, можна зітхнути з полегшенням: це – найбільш витратна стаття бюджету студента.

 Продукти. Теж потягнуть немалі кошти, якщо не заощаджувати. Купувати щось доведеться майже щодня, якщо студент готує сам. Треба порахувати, можливо, зручніше буде харчуватися у студентській їдальні або найближчому кафе. Тоді не буде витрачатися час на приготування їжі, а страви будуть різноманітними та свіжими.

Пощастить тим, кому з дому батьки зможуть передавати картоплю, яйця, птицю, овочі.

Ми радимо розраховувати на харчування приблизно 100-200 грн щодня і 3 тис. - 4 тис. грн на місяць у випадку приготування самому. Якщо батьки постачатимуть продукти, зменшуйте суму до 2 тис. грн.  

 Витрати на проїзд. Наскільки часто можна буде їздити додому, залежить від вартості квитків. А ще платити треба за пересування містом до навчального закладу і назад або до центру і розважальних закладів. Відкладайте  не менше 300 – 700 грн. Вигідно купувати проїзні абонементи на метро. Це дозволить не затримуватися на вході і платити менше за кожну поїздку.

 Підручники, інтернет, витрати на роздруківки і ксерокси. . Вихід у Всесвітню мережу та мобільний зв'язок доводиться оплачувати кожного місяця. Робити копії документів, купувати нові книжки треба не так часто. Відведіть на це суму не менше 500 грн на місяць. Передбачайте також певну суму на щоденні кишенькові витрати, каву, інші маленькі приємності – 300-400 грн.

 Одяг та взуття. Знайдіть магазини та торгівельні центри, де вартість одягу та його якість вас влаштовує. Дізнавайтеся про акції та знижки, тоді купувати можна економно. А гардероб буде повним і стильним. Є багато інтернет-магазинів, спробуйте купувати там. Ціни бувають на порядок нижчими, ніж в магазинах. Тільки зважайте на те, що приміряти нічого не можна, а ще повинна бути можливість повернення речі, яка не підійшла, і грошей за неї. Будьте уважними! Придбавайте речі поступово, а не великими закупками, тоді великих грошей витрачати не треба. На одяг та взуття радимо гроші заощаджувати та відкладати окремо.

 Підсумок.  Давайте підрахуємо усі статті витрат та дізнаємося базову суму на місяць. Знімання житла – від 800 до 4 тис. грн. Харчування від 2 тис. до 4 тис. грн. Проїзд 500 грн. Інтернет, мобільний зв'язок, підручники 500 грн. Підсумкова сума на місяць: від 3 тис. 800 до 9 тис. грн, де мінімум – витрати за умови проживання в гуртожитку і можливістю взяти продукти з дому, а максимум за умови знімання квартири і повного самозабезпечення по продуктах. Зрозуміло, далеко не кожна сім'я готова щомісяця виділити таку суму грошей студенту. Але є вихід: розпочавши навчання, шукати підробіток. Можливо, за майбутньою спеціальністю, а, може, офіціантом у найближчому кафе, промоутером, кур'єром тощо. Знайти потрібну вакансію допоможе інтернет та сайти пошуку роботи або порада друзів, знайомих.

Головне – самостійне життя далеко від рідної домівки та мами з татом дуже швидко навчіть вас самостійності, фінансовій грамотності, надасть важливий життєвий досвід. Часом буде важко, але якщо є мета, можна подолати усі труднощі.

Посилання на Buki: https://buki.com.ua/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.