Новини
808
8 лютого 15:53

Міфи про шкільну реформу

Все, що треба знати про реформу середньої освіти й «зайвих дітей» в старших класах школи.

Мережею інтернет поширюються міфи про шкільну реформу, про «зайвих дітей» у старших класах та про те, що у містах з населенням до 50 тисяч нібито не будуть створюватися ліцеї для старшокласників. Юлія Гришина, членкиня комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, на своїй фейсбук-сторінці розвіяла 6 найпопулярніших міфів.

Міф № 1.«Місць у ліцеях на всіх не вистачить»
Насправді місцеві органи влади ведуть облік дітей, враховують спроможність кожного закладу освіти, демографічну ситуацію та у разі необхідності забезпечують створення додаткових класів. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти учням забезпечать можливість навчання на відповідному рівні. У сільській місцевості реорганізувати та ліквідувати заклади загальної середньої освіти можна тільки після громадського обговорення.

Міф № 2. «Ліцей тепер буде далеко від дому»
Насправді сьогодні триває реформа деінституалізації, яка передбачає пріоритетність виховання дитини в сім'ї. Було винайдено ту формулу, завдяки якій в Україні буде створена достатня кількість ліцеїв, щоб дітям не доводилося розлучатися з родиною – відповідний законопроєкт днями буде внесено до парламенту. Це збалансує співвідношення належної якості освіти й територіальної доступності.

Міф № 3. «До ліцею важко буде дістатися»
Насправді органи місцевого самоврядування коштом місцевих бюджетів мають забезпечити підвезення учнів до закладу освіти, а після закінчення уроків – додому. Крім того, ліцеїв по Україні буде достатня кількість для максимального врахування принципу територіальної доступності.

Міф № 4. «У містечках із населенням до 50 тисяч ліцеїв не буде»
Насправді ліцей можна буде створити, але його засновником та балансоутримувачем буде не місцева громада, а обласна рада. Вона ж ухвалюватиме рішення щодо доцільності відкриття ліцею. Підготовано законопроєкт, що розширить можливості для заснування ліцеїв.

Міф № 5. «Ліцеїстам з інших міст та сіл доведеться винаймати житло»
Насправді законом передбачене створення та утримання пансіонів. Учні матимуть можливість за необхідності лишатися в них. Водночас така можливість – це право вибору здобувачів, які мають обрати для себе найзручніший варіант отримання повної загальної середньої освіти.

Міф № 6. «Після гімназії складно буде вступити до ліцею»
Насправді будуть чітко визначені правила зарахування до закладів освіти, і вони будуть єдині для всієї країни. Конкурс до ліцею проводитимуть тільки у тому разі, якщо кількість поданих заяв про зарахування перевищить загальну кількість вільних місць. З 2027 року до ліцею можна буде вступити за результатами ЗНО для учнів, який здобули базову середню освіту.

Юлія Гришина запевнила, що шкільна реформа:

  • забезпечить якісну освіту, особливо у сільській місцевості, де часто один вчитель викладає декілька предметів;

  • надасть школярам можливість краще зрозуміти, у якій сфері варто себе реалізувати з урахуванням особистих здібностей та вподобань;

  • передбачить зосередження старших класів переважно в окремих закладах освіти – ліцеях.

Система не є досконалою, і ми це чудово розуміємо. Через дуже стрімке реформування адміністративно-територіального устрою є проблеми з ресурсами на заснування ліцеїв, ще й на фоні обміну майном між новоствореними територіальними громадами. Саме тому ми розробили законопроєкт, що надасть можливість створювати ліцеї не тільки обласним радам великих міст, а й всім органам місцевого самоврядування. Також плануємо тимчасово  знизити мінімальний поріг навчальних напрямів (профілів) з 4 до 2.
У такий спосіб реформа відбуватиметься плавно – всі створять необхідну кількість закладів, після чого ми будемо поступово підвищувати вимоги до профільної освіти, – звернула увагу Юлія Гришина.

Важливо нагадати про ще один міф: «Більшість українських шкіл вже з цього навчального року перестануть приймати учнів у старші класи, і «зайвим дітям» доведеться йти до ПТУ».
МОН пояснює: насправді зарахування до 10-х класів закладів загальної середньої освіти у 2021 році відбуватиметься після видання наказу про переведення до нього учнів 9-х класів цього ж закладу освіти, які не виявили наміру припинити навчання в ньому і не були відраховані або переведені до іншого закладу освіти. Тобто, для дітей, які наразі переходять до 10-11 класу, нічого не змінюється. Жодного випускника 9-го класу не позбавлять права на продовження здобуття повної загальної середньої освіти.


Читайте також: Для дітей, які зараз переходять до 10-11 класу, нічого не змінюється, – Лілія Гриневич про реформу шкільної освіти

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.