Методичні розробки: ідеї, технології створення та собівартість

Насамперед варто розвіяти ілюзію щодо того, що виготовлення розробки – це просто і напрочуд дешево.

Щоб утримати увагу сучасного покоління учнів і мотивувати їх до вивчення нових тем, недостатньо сухої теорії та одноманітної практики. Одним з найефективніших прийомів опанування знань вважається гра – завдяки цьому формату діти легше орієнтуються навіть у найскладніших темах і швидше запам’ятовують вивчене. Саме тому в арсеналі кожного сучасного вчителя є цікаві методичні розробки, які допомагають пройти будь-який шкільний матеріал із максимальною користю та задоволенням.

Однак чи замислювались ви, скільки коштує виготовлення однієї розробки? А якщо їх потрібно багато – не на одного учня, а на цілий клас? І які важливі етапи містить технологія створення розробки? На всі ці питання відповідає Леся Литвиненко, креативна директорка, головна редакторка та співзасновниця проєкту «Всеосвіта». На прикладі власних дидактичних матеріалів пані Литвиненко пояснює, як розраховувати собівартість і як на основі запропонованого шаблону створювати розробку в рамках будь-якої шкільної теми.


Я підготувала невеличку статистику стосовно ціни виготовлення розробок і була шокована тим, наскільки дорого це насправді виходить. Крім того, це займає багато часу. У моїй бібліотеці наразі є понад 500 авторських дидактичних матеріалів. Я розробила макети й шаблони, тож ви можете орієнтуватися на них та створювати схожі розробки. Запевняю: якщо раніше ви ніколи не займалися дидактичними матеріалами, досить просто почати – а потім прийдуть цікаві ідеї й натхнення.

Розраховуємо вартість

Насамперед варто розвіяти ілюзію щодо того, що виготовлення розробки – це просто і напрочуд дешево.  

Що потрібно?

Принтер (до прикладу, фірми Epson) – близько 3 000 гривень. Ресурс такого принтера – 3 500 аркушів формату А4. А вартість одного роздрукованого аркуша – 84 копійки.

Різнокольорові чорнила для принтера596 гривень (це ті, що максимально підходять).

У середньому, після заповнення принтера, ціна одного аркуша становитиме 17 копійок.  

Офісний папір формату А4, звичайний – 500 аркушів обійдеться у 90 гривень (тобто, за 1 аркуш – 18 копійок). Якщо використовуватимете фотопапір – наприклад, найдешевший, щільністю у 230 грамів, – то 100 аркушів коштуватиме 90 гривень (1 фотоаркуш – 90 копійок).

Завдяки фотопаперу ваша розробка збереже свою форму та вигляд набагато довше!

Підсумовуємо: якщо ви маєте принтер, чорнила, папір, то собівартість друку – від 85 копійок до 17-18 копійок.

Ламінатор (до прикладу, фірми Agent LM-A4 125) – 679 гривень.

Плівка для ламінації середньої щільності (100 мікрон). Тобто 100 аркушів коштуватиме 200 гривень (1 аркуш – 2 гривні).

Різак для розрізання паперу (до прикладу, фірми Agent TR 330) – 584 гривень. Він економить час і допомагає нарізати велику кількість шматків паперу необхідної форми.

Підсумовуємо: якщо ви маєте принтер, чорнила та офісний папір, 1 аркуш звичайного паперу коштуватиме 1 грн 2 коп.. З фотопапером – 1 грн 74 коп.. Якщо ж у вас є принтер, офісний папір і ламінація, то 1 аркуш обійдеться у 3 гривні.

Брадси (металеві скріплювачі паперу). 10 шт. діаметром 5 мм коштуватиме 5 гривень (1 брадс – 5 коп.). А 24 брадси діаметром 10 мм ви можете придбати за 65 гривень (1 штука – 2 грн 70 коп.). Такі брадси товстіші й підходять для скріплення значної кількості листків.

В Україні можна замовити брадси у кількості 50 штук. Але я вирішила пошукати на AliExpress і знайшла набір у 300 штук за 3 долари. Така ціна набагато вигідніша. Я замовила 5 000 брадсів за 28 доларів (1 шт. – 15 коп.). Зрештою, можна змайструвати брадс зі скріпки, якщо під рукою немає нічого іншого, а також підійдуть і кнопки для одягу.

Липучки. За діаметр у 10 мм одна липучка коштуватиме 50 коп.. При замовленні від 500 шт. вартість однієї липучки становитиме 40 коп.. За діаметр у 15 мм ви витратите 1 грн за одну липучку. Тобто, при замовленні від 300 шт. одна липучка коштуватиме 80 коп.. Одна липучка діаметром у 20 мм коштуватиме 1 грн 20 коп., а при замовленні від 300 шт. – 1 грн.  

Так, виготовлення одного кругу Луллія обійдеться у 9 гривень разом з ламінацією. А також врахуємо ціну одного брадсу – 5 гривень – і в результаті отримаємо собівартість розробки у розмірі 12 гривень. Але за умови, якщо ви маєте необхідне обладнання.

 

Підсумовуємо: зрозуміло, що одразу придбати усе обладнання дуже важко – на нього потрібно близько 4 000 гривень. В оперативній поліграфії друк розробки на офісному папері разом з ламінацією обійдеться приблизно у 33 гривні (1 аркуш). Звичайний друк на папері коштуватиме 7 гривень, а використання фотопаперу – 25 гривень. Тож на одну розробку ви витратите 96 гривень.

Це шалені гроші – на весь навчальний рік виготовити купу розробок. І варіантів лише два: або власним коштом, або коштом школи. Звісно, сьогодні держава вже намагається забезпечити нас необхідними матеріалами – ламінаторами, принтерами тощо. Однак відносно нещодавно використовувати лепбуки на уроці вважалося дорогим задоволенням. Добре, що наразі більшість шкіл України має можливість створювати розробки в рамках свого закладу, не використовуючи кошти з власної кишені.

Щоб дізнатись більше про ціни та самостійно порахувати вартість власної розробки, ознайомтеся з відповідним документом в особистому Блозі Лесі Литвиненко: https://vseosvita.ua/user/id2/blog/sobivartist-rozrobok-18993.html

Як можна на базі розробок від «Всеосвіти» створювати власні?

Усі дидактичні матеріали, які знаходяться у розділі «Розробки» на порталі «Всеосвіта», відповідають концепції НУШ.

Круги Луллія, або спінери. Ця розробка для вивчення часу надзвичайно проста: є рухома стрілочка, яка показує конкретний час, також є години – у механічному та цифровому форматі. Дитина повинна обрати час на цифровому годиннику і співвіднести його з механічним.

Одна з головних концепцій НУШ – це розвиток творчості, тож якщо ви дозволите дитині самостійно створити таку розробку, це сприятиме розвитку фантазії й кращому запам’ятовуванню матеріалу. Будь-який круг цього дидактичного матеріалу можна використовувати в рамках лепбуків.

Мініспінери-цифри. Їх дуже зручно використовувати для запам’ятовування якихось конкретних речей, вивчення нової інформації тощо. Тобто, діти гратимуться і одночасно вивчатимуть цифри.

Мініспінери-абетки. Допоможуть цікаво вивчити літери та слова, які на неї починаються, та склади. Вони ідеально підійдуть для дошкільнят та початкової школи.

Підсумовуємо: якщо вам потрібні 33 літери-спінери (1 літера – 1 аркуш), то разом з ламінацією одне коло коштуватиме 3 гривні 74 копійки. Такий набір можна використовувати для індивідуального навчання, для репетиторства.

Однак якщо ви захочете роздати таку абетку кожній дитині у класі, ви можете взяти звичайний зошит і вклеювати у нього кожну літеру окремо, роздруковуючи її на звичайному офісному папері. Аркуш краще прикріпити брадсами – найдешевший коштує 50 коп. Разом це виходить 1 грн 50 коп. Тож, на одного учня ви витратите близько 50 гривень.

Розробка «Сортувати – це просто!». Ця гра чудово підходить як для дошкільнят, так і для початкових класів. У ній є смітнички та карточки з малюнками різноманітних відходів, які потрібно правильно розсортувати. Щоб зекономити час та гроші, ви можете ламінувати виключно смітнички, на кожний з яких потрібно 1 аркуш паперу (це коштуватиме 3 гривні). Карточки варто роздруковувати на цупкому папері, але також потрібно ламінувати, щоб вони прослужили довше. За всі 7 смітничків (разом з карточками та брадсами) ви витратите 70 гривень.

Круги Луллія «Кругообіг води у природі». У цій розробці є усього два кола, тож дитина зможе з легкістю зробити її самостійно. У такий спосіб вона не лише вивчить різноманітні стани води, але й зможе проявити свою фантазію та розвинути творчі навички.

Круги Луллія «Я керую своїми емоціями». Такий дидактичний матеріал допоможе попрацювати з емоціями, розібратися в собі, визначити, чого дитині не вистачає для внутрішнього комфорту саме у цей момент. Стане у пригоді не лише психологам і вчителям, але й батькам.

На основі кругів Луллія я виготовила кілька розробок, на які мене надихнула вчителька з Каліфорнії. Їх легко використовувати під час будь-яких уроків. Так, маємо кілька кругів – наприклад, 5.

Кожне коло поділено на відповідні рухомі сектори, які зручно загинати й послідовно вивчати матеріал – від найпростіших понять (розташованих на верхньому колі) до більш детальних, з додатковими роз’ясненнями. Серединки кіл скріплюються брадсом. Зазвичай використовується від 3-х до 12-ти секторів, а окремо є ще на 31 день (для теми «Пори року»).

Покликання на макет для створення власних кругів Луллія: https://vseosvita.ua/library/maket-dla-stvorenna-riznih-krugiv-lullia-314347.html

Безліч цікавих і корисних розробок ви можете знайти у Бібліотеці на особистій сторінці Лесі Литвиненко: https://vseosvita.ua/user/id2


Щоб дізнатись більше про те, як розрахувати собівартість кожної розробки та як на основі шаблонів «Всеосвіти» створити власний дидактичний матеріал, долучайтесь до перегляду вебінара від зіркової спікерки «Всеосвіти» Лесі Литвиненко.

Нагадуємо, що кожний вебінар має програму підвищення кваліфікації, а також є можливість завантаження сертифіката з підвищення кваліфікації! 

Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/tehnologii-stvorenna-ta-vigotovlenna-metodicnih-rozrobok-idei-realizacia-sobivartist-221.html

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.