Марина Коміссарова: «Відверті розповіді школярам про секс, еротику – аналог зваблення»

Популярна блогерка-психологиня Марина Коміссарова («Еволюція», evo-lutio) протестує проти необережно-вільного  підходу до просвіти дітей до 15 років щодо тілесних форм міжособистісного спілкування.

Не розказуйте дітям про секс детально і красиво

«Педагоги в курсі, скільки було колись зламано списів з приводу предмета «етика і психологія сімейного життя» у школі, скільки разів його впроваджували і скасовували, скільки було суперечок фахівців з приводу дитячих анатомічних атласів.

Питання сексуальної освіти дітей та підлітків – дуже складне питання. І якщо вам здається, що ви підете до дітей і все їм красиво й просто поясните – зупиніться в своєму завзятті.

Насамперед, треба розуміти, що будь-які красиві розповіді про секс, еротику і навіть про платонічне кохання – це залучення. Аналог зваблювання, спокушення, так.

Якщо ви говоритимете суворою й сухою академічною мовою, спокушення у ваших промовах буде менше, але й розуміння з іншого боку не буде. Втім, і тоді, навіть розповідаючи про сексуальні питання з гранично наукової точки зору, ви все одно ризикуєте викликати у дитини зайву тривогу.

Багато підлітків ненавидять, коли дорослі намагаються підняти тему сексу. Бентежаться і зляться. Це захисна реакція дитини на вторгнення в її інтимну сферу.

Коли дитячих психологів і сексологів запитують, що відповідати на запитання дітей про секс, грамотні фахівці зазвичай кажуть: мінімум. Це дозволяє зняти тривогу, яку відчуває дитина, якщо її мучить якесь питання – але водночас дозволяє не породити нових запитань.

А коли ви розповідаєте подробиці, ви викликаєте безліч нових запитань! Дитина дізнається від вас те, що їй у голову не приходило. Ті еротичні моменти, на які вона уваги не звертала. А тепер зверне.

Ви звертаєте увагу дитини туди, де цій увазі зарано ще перебувати. І сама по собі спонтанна увага дитини там не опиниться, якщо дорослий не направить її владною рукою.

Не напихайте дитину тим, що цікаво й важливо вам, але абсолютно не актуально для неї. Це викличе передчасні акценти уваги, а з ними ранні сексуальні реакції в тілі.

Багато хто думає, що сексуальні реакції виникають «з гормонів». Але ні, вони виникають у відповідь на думки в голові. Гормони – слухняні слуги центральної нервової системи.

Тому варто керуватися принципом поміркованості й стриманості, уникати яскравих образів і зайвих нюансів.

 

Не бійтеся, що діти самі знайдуть про секс «сміттєву» інформацію

Сама дитина чи знайде інформацію, чи не знайде, чи, знайшовши, скривиться й забуде, чи спробує розібратися й інтерпретувати самостійно – в усіх цих випадках братиме участь її воля і проактивність, навіть якщо вона копатиметься у сміттєвому матеріалі.

А якщо ви будете самі розписувати дитині подробиці – ви підключите її до свого власного сексуального потоку. Емоційно підключите її.

Найкраще, якщо тема сексу залишається трохи таємничою і прихованою, і дитина просувається в ній проактивно, коли хоче, сама знаходячи відповіді на запитання. Для розвитку особистості важлива власна мотивація. 

Підлітки 16-17 років – інша справа, з тими можна бути відвертішими, але орієнтуватися треба на конкретну дитину. Деякі вже мають знання і навіть досвід, а деякі залишаються осторонь від теми сексу – і тягнути їх туди своєю владною рукою не варто.

До 18 років і дівчатам, і юнакам нормально не відчувати до теми сексу інтересу. Але і відчувати років з 13 – теж нормально. Межі норми дуже широкі.

 

Не лякайте дітей сексуальністю

Не можна розповідати дитині про секс чуттєво і спокусливо, але не можна й залякувати. Залякувати, можливо, ще гірше, ніж залучати красивими розмовами. Страх – найсильніша людська емоція, вона породжує активну увагу.

Людина багато думає, розмірковує про те, чого боїться. Тому ті, хто вважає, що треба залякати підлітка, особливо дівчину, застрахати, аби таким чином захистити – зовсім не праві.

Якщо ви розповідаєте дітям про статеві захворювання, про аборти, про зґвалтування – ви створюєте джерело тривоги.

Ви сподіваєтеся, що дитина буде справлятися з цією тривогою униканням теми і стане шарахатися від усього сексуального? Але це зовсім не обов'язково. Все залежить від її конституції й оточення. Іноді страх, навпаки, провокує гіперкомпенсації – дитина стає сексуально стурбованою.

Реакція на страх може бути різна. Ви не зможете нею керувати.

 

Підсумки

Одне слово, втручатися в таку тонку й ніжну сферу не треба. Мусить бути невимушеність і спокійне, позитивне ставлення до цієї теми. Найкраще, якщо підліток дивитиметься кіно про любов, відповідно до свого віку, читатиме класичну літературу, любовну лірику, спілкуватиметься з ровесниками – і в нього самого поступово формуватиметься інтерес до теми сексу і любові».

 

Читайте також: Розповідь про місячні й ПМС у школі: як це подати учням

Джерело: evo-lutio.livejournal.com

Фото: home for heroes / Shutterstock.com

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.