Лепетуни на сторожі мови

Майже 4 роки назад в Україні стартував проект «Мова – ДНК нації», засновниками якого стали Наталя Клименко та Павло Мельник-Крисаченко.

Тоді у пані Наталі з’явилось бажання ділитися знаннями з української мови у соцмережах. Власне, з цього все і почалось. Її чоловік Павло (художник та арт-директор), почувши про цю ідею, захопився та розробив простий персонаж, що і став візитною карткою проекту. Це і було днем народження Лепетуна.

Ми не хотіли чогось очікуваного, шаблонного (наприклад, соловейка, україночки, козачка, калини – от цього всього). А язичок – це орган, яким ми усі розмовляємо, який активно бере у цьому участь, – розповідає головна натхненниця проекту Наталя Клименко.

Для тих, хто ще не в курсі, «Мова – ДНК нації» - це освітній проект для людей, які хочуть вдосконалити свої знання української мови. Він складається із надписів, у яких зрозуміло та стисло сформульовані основні правила українського правопису, виписані цікаві фразеологізми, наведені синоніми до слів і т. ін. та влучної ілюстрації з головним персонажем Лепетуном, що допомагає краще зрозуміти зміст написаного.

Проект також зосереджує свою увагу на тому, щоб позбавити українців росіянізмів та навчити правильно наголошувати слова, у яких найчастіше виникають орфоепічні помилки.

Спочатку над пізнавальними коміксами та замальовками працювало всього троє людей. Проте, шанувальники «Мови – ДНК нації» майже впевнені у тому, що зараз їхній штат збільшився до десятка філологів і дизайнерів. Натомість, автори проекту стверджують, що насьогодні їх працює лише п’ятеро:

Паша Мельник-Крисаченко арт-директор, ілюстратор

Наталя Клименко – засновниця проекту, автор текстів і вправ, PR-менеджер

Олександр Клименко програміст

Віталій Благодір – розробник крос-платформених мобільних застосунків

Ірина Іванова – фахівець з підготовки ідей для зображень і вправ

Проте, на нашу думку найголовнішим є не кількість людей, а рівень їхньої любові до своєї роботи та країни. Основний рушій проекту робить його ще більш особливим, адже це – мрія про те, що колись в Україні буде модно знати декілька мов, а говорити українською.

За час існування проект багато чого досяг. Спершу команда розробила перший застосунок для вдосконалення української мови (для операційних систем iOS та Android). Пізніше друком вийшла книжка «Українська легко!». Але, звернувши увагу на те, що аудиторія цих їхніх продуктів – або дорослі люди, або школярі, «Мова – ДНК нації» починає шукати новий формат, який чудово підійшов би для дітей ще й дошкільного віку. Тому зараз колектив закінчує працювати над мультсеріалом для дітей «Лепетуни». І ось на ньому, власне, хотілося б зупинитися детальніше.

Для того, аби реалізувати цю ідею, автори проекту вирішили зібрати кошти на краудфандинговій платформі. Планували зібрати за 90 днів 220 тисяч гривень. Засновникам здавалося, що зробити це просто неможливо, але якщо у щось дуже віриш, то мрія безсумнівно реалізується.

Уся команда дуже хвилювалася, адже сума все-таки велика, але ми за тиждень зібрали половину коштів, а за місяць уже була повністю необхідна сума. Тоді я зрозуміла, що все, проект буде. А за ті дні, які залишались, ми просто дозбирали трішечки більше: якщо ми планували 220 тисяч, то зібрали 262 тисячі, - ділиться пані Наталя.

Це була допомога від 821 доброчинця. І кожному з них «Мова – ДНК нації» досі безмежно вдячна.

Тематику серій продумувало креативне подружжя. Кожну серію малює сам Павло, тому що вирішив, що краще цей світ Лепетунів, придуманий та побачений ним, намалювати простіше йому, ніж комусь переказати. В допомогу в колектив запросили сценаристку та двох аніматорів. Також є диктори, які начитують голоси та звукорежисер. Усього зараз над мультфільмом працює близько 10 людей. На кожну серію «Мова – ДНК нації» витрачає від трьох тижнів до двох місяців. Спочатку – робота над сценарієм, вичитка, внесення правок. Далі - сама анімація, на яку йде мінімум два тижні. Зараз вже готово 10 із запланованих 11 серій.

Команда «Всеосвіти» вітає колектив проекту «Мова – ДНК нації» зі справжнім проривом. Завдяки вам, збільшується кількість якісного україномовного контенту.

Фотоматеріали взяті з офіційної стиорінки Мова – ДНК нації  і з особистого архіву

Посилання на Мова – ДНК нації ї і Радіо Свобода: 

https://ukr-mova.in.ua/

https://www.radiosvoboda.org/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.