Хоумскулінг: як навчати дитину вдома

Що таке хоумскулінг? Олена Шульга та її син Нікіта відповіли на важливі питання щодо домашньої освіти.

Згадайте себе у шкільному віці: чи подобалося Вам вставати о 7 ранку та збиратися до школи?

Для мене це були вічні тортури. Голова прилипала до подушки, а на прохання мами «Прокидайся, бо запізнишся» я ніяк не реагувала. На перших уроках було складно відразу вивчати новий матеріал. Звичайно, мій організм не міг так швидко «прокинутись». Сьогодні учні мають вибір: навчатись дистанційно, або в школі. Власне, навчання вдома може бути ще кориснішим, ніж в навчальному закладі. Про позитивні сторони хоумскулінга розповіла Олена Шульга, співзасновниця проекту «Компола»,  та її син Нікіта.

Хто такі хоумскулери?

По-перше, це той, хто не ходить у школу або дистанційно до неї прив’язаний. Друге – він має навчатися сам. Спочатку це дуже важко, зараз мені батьки допомагають вчитися. А взагалі хоумскулінг – це коли ти повністю вчишся сам, тобі ніхто не заважає і не допомагає, - розповідає Нікіта.

Як зазначає Громадське Радіо, питання лише в тому, що ж робити, якщо дитина не зрозуміла формулу або рівняння з геометрії. Хто має їй допомагати? Нікіта каже, що учень має шукати додаткову інформацію в Інтернеті. Важливо себе завантажувати по максимуму, щоб людина почала втомлюватись.

Це як в спорті, - вважає Нікіта. Коли ти ще не почав втомлюватися, ти нічого не отримаєш. А коли ти вже дійшов до межі своїх можливостей, починаєш краще вчитися — потім вже можна відпочивати.
Олена Шульга вважає, що хоумскулінг – «це виклик для батьків».

Дітям здається, що це дуже легко, навчатися вдома. Але ж, у них уроки тривають по 45 хв., і є маленькі перерви.

Є такий термін «розшколювання» — тобто коли дитина закінчує вчитися в школі і переходить на домашнє навчання і, звичайно, нічого не хоче робити. Тобі здається: Боже, вона стільки всього пропускає! Але треба дати час дитині адаптуватися, увійти в свій власний ритм – не тих «дзвоників», які в неї були

Олена Шульга пояснює основну причину, чому вона з сином перейшла на домашнє навчання. Вони вирішила змінити акценти: Нікіта більше часу витрачає на вивчення математики, природничих наук. А такий предмет, як музика, йому не потрібен. Він відвідує професійну школу, тому часу для вивчення інших предметів в нього достатньо.

Нікіта зізнається, що він сумує за тим часом, коли бігав по коридору разом зі своїми друзями. Та зараз він ходить на гуртки, а там також є діти, тому друзів в нього вистачає.

Тут постає ще одне питання: чи оформлений учень в стандартній школі? Як отримує оцінки?

Офіційно ми оформлені на екстернатній формі навчання. Вона передбачає, що дитина постійно навчається самостійно, а раз на рік отримує контрольні роботи. Є школи, які видають контрольні роботи раз на півтора місяця – ти можеш частіше перевіряти дитину, але вона має менше свободи, бо не може відійти від офіційної програми. В нашій школі контрольні раз на рік. У травні він їх отримає, заповнить і відправить поштою. Якщо його не влаштує оцінка, він може поїхати та захистити цю контрольну, - розповіла Олена Шульга.

Олена зізнається, що вона прихильник школи, та все ж були певні бар’єри, які заважали. Серед її знайомих багато обрали альтернативну освіту, або хоумскулінг. В родині Олени до такого рішення підійшли відповідально.  Нікіті такий формат підходить, тому він займається вдома. Нікіта розповідає, що прокидається приблизно о 10 год. ранку, приводить себе у порядок та починає навчання.

Олена та Нікіта зазначили, що в будь-який момент можна звернутися до тьютора або консультанта та поставити свої питання. Взагалі, 7-класнику подобається навчатися вдома.

В будь-якому випадку, вибір залежить від рішення дитини та батьків. Ми маємо завжди прислухатись до думки один одного. Хоумскулінг – це нестандартний підхід до навчання. Для когось це стало стилем життя. Батьки в цьому випадку відіграють роль тьютора – вони завжди поряд, готові в будь-який момент допомогти, вислухати та підтримати.

Посилання Громадське Радіо: https://hromadskeradio.org/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.