Харків

Харківські школярі влаштували флешмоб на підтримку збереження унікального орнаменту

Врятувати орнамент не просто, адже він схований за кількома шарами вапна та фарби.

Давайте перенесемось у минуле століття до українського села. Стоять біляві хатинки-мазанки, прикрашені дивовижними різнобарвними візерунками. Малюнки на стінах були візитівкою кожної гарної господині. На жаль, в Україні зберіглась не велика кількість хатинок з різнобарвними розписами, які є унікальними експонатами музеїв. Орнаменти – це культурне джерело, що може розповісти історію та культуру народу.  На Харківщині може зникнути будинок, виконаний у стилі слобожанського орнаменту. На захист будинку виступили небайдужі школярі і влаштували флешмоб.

Джерело: umoloda.kiev.ua

Справа в тому, що майже 108 років тому відомі українські художники Микола Самокиш та Сергій Васильківський розписали стіни двох поверхів цієї будівлі, за що у народі її прозвали «шкатулочкою». Як тільки будинок з’явився на вулиці Мироносицькій, 44, Сергій Іванович на північній стороні створив живописне панно. Школярі, які приходили на екскурсію і почули одну з найцікавіших легенд Харкова, вирішили  виступити на захист унікального орнаменту.

Джерело: сторінка у Facebook “Творчий флеш-моб Слобідський орнамент” 

Як повідомила співзасновниця проекту «Перлина Слобожанського модерну» Наталія Нечепуренко, загалом діти придумали одразу 20 акцій, тому малюнок на асфальті можна вважати лише вдалим стартом. Продовження можна очікувати після канікул.

Ми підготували для них трафарети і листівки з розписами Самокиша, — каже пані Наталя. —  Дітки, починаючи від першокласників і закінчуючи ліцеїстами, натхненно трудилися над цією роботою. Ніхто не сварився один з одним і навіть хлопці із задоволенням малювали квіти. 

У результаті оздоблення багатоповерхівки почало нагадувати яскраву українську скриню. В аналогічній манері обидва митці розписали Полтавський краєзнавчий музей, та оскільки будівля дуже постраждала в роки війни, харківський шедевр лишився єдиним зразком їхньої спільної творчості. 

Врятувати орнамент не просто, адже він схований за кількома шарами вапна та фарби. Уявлення про його красу можна скласти лише за невеликим фрагментом, реставрованим студентами Харківської академії дизайну з ініціативи викладача В’ячеслава Шуліки.

Джерело: сторінка у Facebook “Творчий флеш-моб Слобідський орнамент”

Для того ж, аби відтворити увесь шедевр, потрібні чималі кошти і немало зусиль. Але певна надія на порятунок розпису все ж таки є.

Цього року на сайті міськради стартувала дуже цікава ініціатива — будь-яка людина або громадська організація може подати заявку на «Портал харків’янина» на свій проект і отримати фінансування до мільйона гривень на його реалізацію, — каже Наталя Нечепуренко. — Зараз наш проект проходить модерацію. Конкуренція на порталі  досить велика, але шанс у нас є. 

Довідково. Микола Семенович Самокиш український художник-баталіст, майстер анімалістичного жанру і графік. Він народився у Ніжині на Чернігівщині. Микола навчався у Петербурзькій Академії Мистецтв і в Парижі. Відомий художник відтворював історичні події і національні особливості з життя й побуту українського народу. Микола залишив численні графічні роботи, з яких значна частина на батальні сюжети, виконанні аквареллю, тушшю і олівцем.

Сергій Іванович Васильківський – український живописець, пейзажист, баталіст. Художник народився у місті Ізюм Харківської губернії і сім’ї писаря. Сергій також навчався в Петербурзькій Академії Мистцетв. До речі, Сергій Іванович автор відомого портрета Тараса Шевченка з авторським підписом (1910-1911), на якому поет зображений на повний зріст, сидячи, на тлі віддаленої широкої панорами степу з низьким горизонтом та високим небом. Сьогодні його роботи зберігаються у приватних колекція та музеях, а більша частина творчого доробку втрачена в роки Другої світової війни.

Посилання на сайт Україна молода і сторінку у мережі Facebook: 

http://umoloda.kiev.ua/

https://goo.gl/KpfuXW

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.