Геніальна винахідниця зі Львова представить Україну в США

16-річна львів'янка Софія Петришин презентує на престижному міжнародному конкурсі винахід для незрячих людей.

Щодня у світі з’являється безліч проектів, здатних відчутно поліпшити людське життя: зробити складні речі простішими (наприклад, створення GPS-навігатора), вилікувати серйозні хвороби, допомогти тим, хто фізично обмежений у своїх можливостях. Кожне молоде покоління продукує власні геніальні та водночас прості ідеї, які в майбутньому перетворяться на предмети постійного вжитку, тобто на найнеобхідніше для нас.     

Людина не може існувати без сприйняття навколишнього середовища та всього, що з ним пов’язано; не може не отримувати інформацію, яка, фактично, є провідним інструментом пізнання світу. Французький винахідник Луїс Брайль зрозумів, що відсутність зору є не тільки однією з найстрашніших вад (адже людина не бачить кольорів, виразів обличчя і не має можливості повноцінно насолодитись красою оточуючої природи, предметів, архітектури тощо), але й символічною темрявою… яку розсіюють дотики – іншими словами, кінестетичне сприйняття. Так з’явився тактильний шрифт Брайля для написання і читання, який активно використовують у всьому світі. Єдиним його недоліком є витрата значної кількості часу на освоєння особливостей даної  методики та на процес друкування книжок.

З цією проблемою вирішила впоратись 16-річна львів’янка Софія Петришин: вона сконструювала пристрій, який перетворює цифрову інформацію на шрифт Брайля.       

Зараз є дуже багато книжок, які друкуються шрифтом Брайля, і на це витрачається дуже багато паперу і коштів. Також є багато літератури, яка є недоступною для незрячих, пояснює Софія. – Я вирішила, що незрячим було б вигідно зчитувати інформацію з комп’ютера за допомогою якогось приладу. 

Як зазначає інформаційний портал «УП. Життя», спершу школярка перемогла зі своїм проектом на всеукраїнському конкурсі Intel-Техно Україна, і попереду на неї чекає олімпіада геніїв в Нью-Йорку (ISEF), яка проходитиме 11-16 червня. Це одне із найпрестижніх наукових змагань для школярів та випускників з усього світу.

Дівчина навчається в 11 класі НВК «Школа-ліцей «Оріяна» і, крім того, активно бере участь в секції інформатики обласної Малої академії наук. Софія сподівається, що її винахід сприятиме не лише економії часу в процесі вивчення, але й допоможе легко та швидко проводити банківські операції.

Зараз в банкоматах незрячі можуть розраховуватись тільки за допомогою іншої людини. Тому я розробила цей прилад так, що він може зчитувати дані з SD-картки і переводити їх по одному символу на шрифт Брайля, – зазначає школярка. –  Я думаю, що це було б класно незрячим застосовувати не тільки в банкоматах, а й для читання взагалі.

Аналогічні винаходити вже існують, але коштують від 2 до 5 тисяч доларів і, відповідно, не доступні звичайному українцю. Софія прагне змінити цю ситуацію, а також створити спеціальний додаток на Android, який стане в нагоді під час вивчення шрифту Брайля через Bluetooth-модуль.

Фотоматеріал взятий з офіційної сторінки «УП.Життя».

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.