Фінансова грамотність: корисні вправи і поради для дітей та їхніх батьків

Добірка ігрових вправ від суперспікерки «Всеосвіти», які допоможуть познайомити малечу з фінансами та грошима.

Сучасні гаджети та іграшки, про які так мріють наші діти, розваги та забаганки, у яких  своїм дорогим дітям не можемо відмовити, – те заради чого ми працюємо щодень.

А чи здогадуються діти, зокрема, дошкільнята та діти молодшого шкільного віку про те, звідки ми беремо на все це кошти і як вони до нас приходять? Як приходять гроші до бабусь та дідусів, які вже відпочивають вдома, але щоразу вони готують гостинці для своїх внученят.

Про гроші та їх шлях до життя розповіла Леся Харітоненко, директорка Ірпінського НВО «Ірпінський ліцей інноваційних технологій - Мала академія наук», вчителька-коучка, вчителька-ігротехнік.

Значення фінансів і грошей для дітей

Розпочніть знайомство дітей з фінансовою грамотністю із вивченням словничка. Обов’язково поясніть малечі значення кожного слова.

Поступово вивчаючи ці поняття, вже у школі дітям можна давати нескладні приклади розрахунку:

Наприклад: зошит коштує 2 грн, 50 коп, а ручка – на дві гривні дорожче. Яка вартість ручки?

Як боротися із забаганками дітей

Запропонуйте дітям заповнити таку таблицю: у першій колонці із знаком «+» дитина пише переваги товару чи забаганки, яку вона хоче отримати, а в другій колонці «–», тобто недоліки тієї чи іншої покупки.

Вправа «Три бажаних і три подібних» (три, це приклад)

Часто батьки кажуть дітям про те, що куплять їм все, що вони захочуть, якщо вони отримуватимуть в школі лише хороші оцінки. Та перш, ніж ви підете в магазин за іграшкою для дитини, виконайте з нею таку вправу:

Розділіть листок на дві колонки: «бажане» і «потрібне»: у першу колонку малеча записує те, що мріє отримати, а в другу – товар чи послугу, яка є найпріорітетнішою.

Ще одна вправа для розвитку критичного мислення «Захисти свою думку».

Повідомте дітям таку інформацію: «Сьогодні за акційною ціною продається ноутбук, в якому завантажені всі версії е-підручників, додатки та інші «фішечки». Чи придбаєте ви зараз ноутбук?».

Учні мають 5 хвилин, щоб обговорити між собою та вирішити, чи здійснять вони покупку.

Завдання для дітей:

1. Скласти пам’ятку «Електроприлади, які слід вимикати з розетки після користування».

2. Перевірте, скільки електроенергії йде за час користування праскою впродовж 15 – 20 хв (за лічильником); на час 1 прання електричною пральною машиною; перегляд 1 художнього фільму. Прорахувати, скільки коштів з родинного рахунку йде на оплату цих послуг .

3. Пригадати героїв мультфільмів чи казкових персонажів, героїв творів дитячої літератури, які користувалися джерелами електроенергії. Чи доцільне було ними використання електроприладами?

4. Проект, твір – роздум, екологічна казка на тему «Якщо заощаджувати гроші своєї родини, можна допомогти довкіллю».

5. Створити рекламу продукції (прального порошку, мила, зошита тощо (які мають різну ціну в магазині). Висновок: правильна реклама робить попит на продукт.

6. Рольова гра «В магазині» (формування комунікативних навичок спілкування, розвиток усного мовлення, розвиток та збагачення словникового запасу, емоційний аспект; профорієнтація «продавець», «касир», «продавець-консультант», професійна термінологія «вартість, сума, решта, повернення, гарантійний талон, термін придатності»); види магазинів та їх особливості, специфіка та відмінності).

7. Вправа «Різниця між потребами і бажаннями» (Т – схема (критичне мислення: 3 потреби і 3 бажання).

8. Створювати порівняльні таблиці вартості товарів: одного товару в різних мережах магазинів.

9. Прописувати бюджет свій особистий, якщо батьки дають кишенькові гроші на місяць + долучатися до формування сімейного місячного бюджету.

10. Скласти пам’ятку «Правила користування електроприладами».

ЗРАЗОК
та пункти , які можна внести до пам’ятки

Правила користування електроприладами (їх можна розробити разом у класі або ж кожна дитина самостійно розробляє по користуванню одного електроприладу, а потім укладають збірничок спільний класний).

Приклади

Холодильник: перед тим, як ставити їжу в холодильник, її потрібно охолодити, остудити. Дверцята холодильника потрібно тримати закритими.

Холодильник на кухні ставити у прохолодному місці або не під прямим сонячним промінням…..

Телевізор: вимикати телевізор, коли його ніхто не дивиться. Не заставляти опалювальні прибори, прилади деталями інтер’єру. Не забувати вимикати світло за собою, виходячи з кімнати. Готуючись вмикати пральну машину, прослідкуйте, аби вона була заповнена, а не напівпуста.

Крани мають бути в господарстві справними.  Якщо в квартирі чи в будинку є зламаний, пошкоджений кран, то за добу з нього може витікати близько 20 літрів води. Скільки тоді за місяць ?

Закручений кран під час чищення  зубів на місяць зекономить до 30 л води.

Що краще приймати: ванну (залежну від розмірів, від 120 – 200 л води повна наповнена) чи душ (5 хв близько 70-80 л).

Виконуючи домашнє завдання, використовувати місцеве освітлення (настільна лампа).

Порадник для дітей і батьків

1. Втримуйтесь від спокус.

2. Аналізуйте, наскільки вам необхідна зараз  та річ, чи можна відкласти її придбання, чи є альтернативи її замінити, чи взагалі вона потрібна?

3. Пояснюйте дітям, що робота має приносити не лише гроші, а й моральне задоволення.

4. Потреби в товарах:


Перегляньте вебінар Лесі Харітоненко зараз, проходьте тестування та замовляйте свідоцтво. 

Вас також зацікавить: Фінансова грамотність в НУШ: проблеми та рішення

А ще беріть участь у конкурсі «Фінансова грамотність». Фахівці розробили тестові завдання для учнів 1-11 класів і дорослих. У всіх учасників є змога виграти корисні подарунки від освітнього проєкту та від компанії-партнера Miniland Education: https://vseosvita.ua/konkurs.

#онлайн_вебінар #фінансова_грамотність 

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.