Електронні чи друковані: які підручники читають учні

Які новини краще сприймають учні – ті, що надруковані на папері, чи ті, які можна читати з електронних носіїв? Думка експертів допоможе розібратись у цьому питанні.

Майже кожен учень йдучи до школи пакує свій портфель підручниками та зошитами. Загалом, для учнів 1-2 класів можна носити до 2 кг. підручників, 3-4 – до 2,3 кг, 7-8 – до 3,5 кг, 10-11 – до 4,5 кг. Ці вимоги Ви можете знайти в документі, який регламентує вагу шкільного приладдя із книгами: «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей».

Та погодьтесь, коли весь матеріал підручника перенесений у електронний формат, це набагато зручніше, і замість декількох книжок, учень бере з собою лише гаджет. В деяких країнах, школи перейшли на такий формат вже давно. Наприклад, в штатах США ще 5-10 років тому прийняли відповідний закон, що всі посібники мають бути доступні в електронній формі. Власне, зробити це потрібно до 2020 року.

Серед учнів різного віку провели опитування, які книги вони хочуть використовувати у навчанні, і вони відповіли, що безумовно це електронні книги, повідомляє Освіторія зі ссилкою на Business Insider.

Проте, серед професійних експертів існує протилежна думка: діти сприймають інформацію краще через надруковані підручники.

Дослідники Мерілендського університету збирали дослідження на цю тему декілька років, і ось результат: незалежно від того, читали учні електронний варіант підручника чи надрукований, розуміли зміст прочитаного приблизно однаково. Однак, ті, хто читав з гаджета, не змогли дати конкретних відповідей на запитання.

На думку деяких дослідників, справа не в сприйнятті тексту з гаджета, а у нашому ставленні до нього. В проведеному експерименті учасники не бігали очима по екрану, а читали з тією швидкістю, що й традиційні книги, зрозуміли цифровий текст так само добре, як і друкований.

То можливо, нам потрібно навчитись читати вдумливо й не поспішаючи, і тоді носій інформації не матиме ніякого значення. А от вчителям потрібно самим визначити, який спосіб навчання краще підходить для уроку. Якщо інформацію потрібно засвоїти в цілому, то доцільно використовувати електронний посібник. Якщо учням потрібно детально вивчити та запам’ятати  - тоді варто читати друковані книги.

Думка книговидавців

Як зазначає Освіторія зі ссилкою на WINK, дітей дошкільного віку доцільніше навчати за допомогою «цифри». У експерименті взяли участь 102 малюка віком 1,5-2 роки, яким батьки читали ідентичні книги у друкованому або електронному форматі. За даними дослідження, увага дітей була прикута до гаджетів. Наприклад, після прочитання книги про будь-яку тваринку вони могли її впізнати після відеоряду на екрані електронного носія, ніж після друкованого зображення.

Електронна книга — це дурість, і в неї навряд чи є майбутнє – вважає Арно Нуррі, керівник видавництва Hachette.

Експерт засуджує лише формальне перенесення тексту без використання цифрових ноу-хау.

На думку вчених, ставити крапку в цьому питання поки що не варто. Результати досліджень суперечать один одному. Видавцям варто розмірковувати про кращі способи передання інформації. Ймовірно, в майбутньому нас чекає багато сюрпризів.

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.