Досвідчений педагог радить молодим колегам

Цінніше за молодий запал може бути тільки практичний досвід.

Ви - молодий вчитель або вчителька і тільки починаєте роботу в школі? Ви повні творчих задумів та енергії? Дуже впевнені у собі? Так, все правильно! Але зовсім не зайвим для вас буде досвід вчителя, який пропрацював у школі не один рік. Прислухайтеся до його порад та візьміть як керівництво до дій! 

 “Золоті правила” молодого вчителя 

 Правило № 1 
Ви тільки розпочинаєте свою педагогічну кар'єру, тому саме зараз для вас дуже важливий момент. Пам'ятайте, що саме на перших уроках закладається стиль їх ведення на майбутнє. Намагайтеся визначити, як побудувати ефективний урок, що вам заважає зараз, що треба змінити або вдосконалити? 

Учні у класі неуважні, не слухають ваших пояснень? Хтось просто кричить з місця, а інші із зацікавленістю поглядають, як ви відреагуєте? З першого дня ініціатива ведення уроку повинна належати вам, а не класним “неформальним” лідерам. Проблеми утримання уваги дітей, їх зацікавлення темою занять, вгамування забіяк та порушників дисципліни - над цим треба працювати з перших днів.   

Як вам поступити? Не відповідайте тим учням і ученицям, які запитують вас про щось зі свого місця. Надавайте слово тільки тим, хто із повагою до вас і до класу піднімає руку і чекає своєї черги. Спілкуйтеся з повагою з тими школярам і школярками, які дотримуються саме ваших вимог дисципліни і порядку у класі. Не допускайте шуму у класі.

 Правило № 2  
Ви, як вчитель (-ка), повинні встановити з класом дружні стосунки. Не можна починати спільну роботу з дітьми з погрожуючих фраз типу  “викличу батьків”, “відведу до директора”, “не допущу на урок”.

Психологи радять таке. Коли збираєтесь на перший урок, візьміть з собою лист ватману та маркер. Разом з учнями та ученицями складіть правила поведінки у класі та на уроці, які будуть діяти цілий рік. Наприклад, “не перебивати вчителя (-льку)”, “не розмовляти по телефону під час уроку”, “ підтримувати порядок у класній кімнаті” тощо. Важливо, щоби діти самі складали ці правила, тоді їх не захочеться порушувати. А ще школярі та школярки відчують вашу щиру довіру та повагу до них, і, напевне, відповідатимуть вам взаємністю. 

Перелік правил розташуйте на помітному місці і неухильно їх виконуйте. Особливо ті пункти, які стосуються безпосередньо вас. 

Будьте послідовні: обіцяли поставити оцінку - ставте, сказали. що зводити в планетарій - ведіть. Не давайте обіцянок, які не зможете виконати через якісь обставини.

 Правило № 3  
Щоб встановити у класі тишу, виявіть головних задір та знайдіть з ними спільну мову. Краще на подібні теми розмовляти з хлопцем або дівчиною наодинці, у спокійному настрої. З'ясуйте, що викликає таку поведінку учня або учениці, можливо, вам треба врахувати якісь їхні побажання чи вимоги. Поставтеся до них уважно! Тоді забезпечення порядку та тиші під час уроку буде цілком вирішуваним питанням. 

 Правило № 4  
Намагайтеся перенаправити увагу та енергію найбільш непосидючих учнів та учениць у правильне русло. Доручайте їм якомога більше завдань, бажано творчих.  

 Правило № 5  
ВІзьміть на допомогу собі дуже дієву зброю - гумор. Якщо школярі та школярки почнуть над кимось сміятися, нікому не захочеться опинитися в подібній ролі. Втім, будьте тактовними та обережними: жартувати треба по-доброму та не зачіпати якихось болючих моментів, не ображати дитину при всіх. Ні в якому разі не натякайте на недоліки зовнішності або характеру, які дитина змінити не може. 

 Правило № 6  
Будуйте свої уроки так, щоб діти захоплювалися або як мінімум не нудьгували! Подумайте, чим кожного разу їх “зачепити”, привернути увагу до себе і теми уроку. Наприклад, один заслужений вчитель літератури на урок з біографії Володимира Маяковського прийшов у жовтій сорочці, схожій на ту, що носив поет, та почав декламувати рядки з його вірша. Увагу дітей було забезпечено, а жовту сорочку як виклик відомого літератора суспільству, напевне, запам'ятають всі присутні в класі.  

Щоб підтримувати зацікавленість ваших вихованці протягом всього уроку, використовуйте ігрові прийоми, мультимедійні засоби, впроваджуйте передові технології. Зробіть запас цікавих ігор, фактів або навіть анекдотів. Коли увага класу починає розсіюватися, розкажіть історію “в тему” або запропонуйте якусь нескладну гру. Якщо урок побудований динамічно, в учнів і учениць не залишиться бажання робити хаос. 

 Правило № 7  
Тему кожного уроку намагайтеся прив'язувати до реального життя. Якщо діти будуть бачити таки зв'язок, знання будут засвоєні надовго, а практичні навички вони обов'язково використовуватимуть.  

 Правило № 8  
Кожний урок повинен проводитися за планом. Оголошуйте його для учнів і учениць на початку заняття. Знаходьте питання або проблеми, які необхідно буде вирішувати дітям. Головне, щоб це було цікаво та актуально. Наприкінці заняття підбивайте підсумки: що встигли зробити, що вийшло, а що - ні. 

 Правило № 9  
Якщо у класі навчається один або кілька лідерів, дотримати порядку буває складно. В такому випадку влаштовуйте під час уроку “хвилини тиші”. Запропонуйте діятм виконати якесь завдання або поставте несподіване питання. Проводьте фізкультхвилинки або запросіть когось із найбільш активних порушників тиші провести розминку самостійно. 

 Правило № 10  
При кожній нагоді міняйте обстановку та виводьте дітей з класу: на шкільний двір, у музей, на виставку або навіть у актовий зал школи. 

 Правило № 11  
Мотивуйте учнів і учениць за допомогою накопичувальної системи балів. Це дуже виправдовує себе на практиці. Загальна оцінка за знання виставляється не тільки у кінці уроку або семестру. Результат накопичується протягом року. Приміром, старанно виконане домашнє завдання - 1 бал, три правильних відповіді з місця - ще 1 бал, правильна відповідь біля дошки - 2 бали. Варіантів можна придумати багато. 

Відповідно можна запровадити і систему штрафів за погану поведінку, невиконання завдань та порушення дисципліни. Система дуже дієва! 

 Правило № 12  
Ні з якого приводу не підвищуйте голос на дітей та не кричіть. Це викликає лише відторгнення та неповагу. Вгамовувати клас треба іншими способами. А у індивідуальному спілкуванні крик просто неприпустимий. 

 Правило № 13  Любіть предмет, який ви викладаєте. Ваше захоплення ним, те, як ви володієте інформацією, скільки цікавих фактів можете навести дуже чітко сприймають ваші вихованці. Передавайте їм своє захоплення! Урізноманітнюйте матеріал, який ви викладаєте, шукайте цікаві нестандартні завдання для дітей, усіляко прищеплюйте їм любов до свого предмету.  

 Фрази вчителя (-льки) на підтримку та мотивацію учнів (-ць): 

Часто перед виконанням складного завдання ми чуємо або кажемо іншим: «Це важко, але я знаю, що ти зможеш». Гарна фраза, але її повторюють настільки часто, що вона зазвичай вже не сприймається як моральна підтримка вчителя (-льки) у потрібний момент.  Українська мова багата, тому вислів, який вже не працює, можна замінити на інші - не менш точні та дієві. От які фрази досвідчений вчитель зібрав для підтримки учнів та учениць.  

 • Коли ви засвоїте цю тему, то зможете по-справжньому пишатися собою.
 • Вступивши до коледжу, ви доведете всім, як багато знаєте про ...
 • Не варто лякатися і хвилюватися. Тут зустрічаються незрозумілі слова, але, як тільки ви зрозумієте їх зміст і значення, все стане на свої місця.
 • Це, дійсно, складно. Але я не знаю нічого, чого б ви не здолали, якщо докладете зусиль. 
 • Знаю, що вам це під силу, і маю намір продовжити з вами вивчення цього матеріалу.
 • Нічого страшного немає в тому, що спочатку вам не все зрозуміло. Ми з вами обов'язково зрозуміємо цей матеріал. Давайте-но спробуємо ще раз.

  Типові помилки молодих вчителів (-льок): 

 1. Очікування від учнів ідеальної поведінки і успішності. Очікування від батьків беззаперечної довіри та уваги до ваших слів. 
 2. Прийняття будь-яких дитячих витівок і неуспішності на свій рахунок, надмірне переживання про невдачі в роботі.
 3. Панібратство або, навпаки, занадто жорсткий, авторитарний стиль спілкування і викладання.
 4. Невиконання обіцянок.
 5. Надмірна старанність при підготовки до уроку. Відсутність планів уроку, планів розвитку, професійних цілей, системи оцінки своєї роботи.
 6. Байдужість до результатів своєї праці: "Як мені платять, так я і працюю», «Їм не потрібно, мені - тим більше».
 7. Занадто складна подача матеріалу або, навпаки, необгрунтоване спрощення.
 8. Ставлення до дітей без поваги, глузування над їхніми почуттями та думками. Діти можуть говорити і робити дурниці, але це не привід не поважати їх і насміхатися над ними.
 9. Нехтування правилами професійної етики. Обговорення або засудження інших вчителів або дітей, відсутніх або присутніх.
 10.   Зайва невпевненість або, навпаки, надмірна впевненість у собі. 

Посилання на сайт “Карагалинской средней общеобразовательной школы”.

Інші публікації по темі:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.