Дитячий білінгвізм: як навчити української мови

Проблема дітей-білінгвів в Україні досить поширена. Подібна ситуація спостерігається в українських родинах, які живуть закордоном.

Явище двомовності в рамках українських реалій не є чимось новим або химерним. Протягом історичного процесу кожна країна зазнає кардинальних змін: відбувається територіальна деформація, змішуються культурні та мовні сегменти. Зазвичай це трапляється через залишковий вплив колоніальної системи відносин, або завдяки досить поширеним на сьогоднішній день міжнаціональним шлюбам.

Дуже багато родин в Україні – двомовні: російсько-українські, польсько-українські, румунсько-українські тощо. Коли батьки вживають одну мову, а суспільство вимагає знання іншої (наприклад, учбові заклади), дитина часто починає розмовляти суржиком і робить систематичні помилки в обох мовах. Подібна ситуація спостерігається закордоном: домінуючою визначається мова країни, в якій проживає сім’я, а українська стає так званою «мовою роду» і другорядною за використанням.

Людмила Шелестова, автор методики «Розвивальне читання для дошкільнят», яка вже понад 20 років викладається в дошкільних навчальних закладах України, у своєму блозі на каналі YouTube демонструє ефективний спосіб вивчення української мови дитиною-білінгвом.

В українсько-італійській родині чотирирічний хлопчик Леонардо вільно спілкується італійською, а українська фонетично та лексично важка для нього. Якщо не розібратися з цією проблемою в ранньому віці, з часом ситуація може суттєво погіршитись, і вивчення не принесе бажаних результатів.

Щоб допомогти дитині у засвоєнні особливостей вимови звуків української мови, постійно вправляйтеся в цьому і м’яко корегуйте дитину у процесі спілкування, – радить Людмила Шелестова.

Для дитини важливо вибудувати правильну систему асоціацій, щоб кожна буква нагадувала їй певний предмет або ім’я рідної людини. В такому випадку процес запам’ятовування значно полегшиться, адже звуки та візуальний вигляд букв міцно фіксуватимуться на речах, важливих для дитини.

Варто постійно проводити короткочасні заняття декілька разів на день, щораз додаючи нову інформацію. Чим яскравіше та оригінальніше буде абетка, тим більший інтерес проявить до неї маленький учень.    

Фотоматеріали взяті з особистого блогу Людмили Шелестової на каналі YouTube (на фото Людмила Шелестова і Леонардо).  

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.