Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Безперервний професійний розвиток педагогічних працівників: навчання як спосіб життя
»
Взяти участь Всі події

День в історії: народився автор Державного гімну України

Обстоюючи розвиток національної освіти, Чубинський наголошував на необхідності навчання в Україні рідною мовою.

Цього дня, 27 січня, у 1839 році в Борисполі на Київщині народився фольклорист, вчений-етнограф, поет, правознавець, громадський діяч, активний учасник українського національного руху, автор тексту Державного гімну України Павло Чубинський.

На його долю випало коротке, але вкрай насичене життя. У 23-річному віці Чубинський написав вірш «Ще не вмерла України і слава і воля», який став національним символом України. І саме в 23 роки стався його арешт із подальшим засланням. Існує версія, що саме поява цього твору і стала причиною ув’язнення «за вредное влияние на умы простолюдинов» і заслання до Архангельської губернії.

Лише через шість років, у 1869-му, Чубинському дозволили повернутися в Україну. Тут він очолив етнографічно-статистичну експедицію російського географічного товариства, у складі якої він особисто записав понад 4000 народних пісень. Це — справжній скарб фольклорної спадщини українського народу.

Саме завдяки Чубинському 1873 року в Києві відкрито Південно-Західний відділ російського географічного товариства. Тоді ж він провів у Києві перепис, який засвідчив важливий факт — більшість киян українську вважають рідною мовою. Як зазначав у своїх спогадах відомий меценат, громадсько-політичний діяч Євген Чикаленко, Південно-Західний відділ географічного товариства «став справжньою Українською Академією Наук, коло якої сконцентрувалися всі свідомі українські сили».

Обстоюючи розвиток національної освіти, Чубинський разом із іншими науковцями й культурними діячами підготував лист на адресу Петербурзького комітету грамотності з обґрунтуванням необхідності навчання в Україні рідною мовою.

Павла Чубинського не стало 26 січня 1884 року, лише за один день до власного 45-річчя.

За радянської влади вірш «Ще не вмерла Україна» перебував серед «ідеологічно шкідливих і заборонених». 15 січня 1992 року Верховною Радою України була ухвалена офіційна музична редакція Гімну, а 6 березня 2003 року 334 голосами затверджено Закон України «Про Державний Гімн України».

Нагадаємо, 27 січня — Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, заснований з метою, щоб люди ніколи не забули про злочини нацистів і пам'ять невинно вбитих була вшанована. Цього дня у 1945 році війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті «Аушвіц-Біркенау».

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.