«День світла» в українських школах: популяризація науки серед школярів

Для вчителів усього світу було створено електронну книгу «100 навчальних заходів про світло та фотоніку» з підбірками різних фізичних експериментів.

Як думаєте, що об’єднує все живе, що є на Землі? Враховуючи живу природу, людей та всі сфери їхньої діяльності? Що є незамінним атрибутом нашого життя? В голові одразу зринає море думок, і погодьтеся, що міркуючи над цим питанням, на душі стає тепло та затишно, адже в нашому  житті є так багато речей, радості від яких ми не помічаємо в буденності, але без яких наше життя було б неможливим. Одним із таких атрибутів є світло. Ви здивуєтесь, але з 2017 року людство офіційно святкує Міжнародний день світла. Історія цього свята досить спонтанна, але дізнавшись про неї, мало хто може лишитися байдужим до ідей, які воно сповідує.

Історія свята

Історія свята почалася в 2015 році. Річ у тім, що за всю історію існування Організації Об’єднаних націй, Генеральна Асамблея присвячувала кожен рік певній темі, що має загальнолюдське значення. Так 2015 рік був присвячений темі світла та технологій на його основі. Коли в 2009 році  почалося обговорення в рамках наукової спільноти стосовно Року світла, навряд чи хтось міг передбачити ступінь світового ентузіазму навколо цієї теми та зв'язків, які існують між наукою, мистецтвом і культурою. В процесі проведення заходів, присвячених поглибленню обізнаності стосовно важливості світлових технологій, освіти, здоров’я та культури, Рік світла об’єднав сотні міжнародних партнерів.

Під керівництвом ЮНЕСКО було проведено понад 13 000 заходів, що вплинули на 147 країн.

Різноманітність подій була чудовою. Церемонія відкриття відбулась в Парижі в січні 2015 року, і протягом року відбувалися такі заходи, як інформаційно-просвітницька робота для студентів та громадськості; спеціалізовані семінари в галузі науки та промисловості; форуми про історичний розвиток науки; конференції з питань сталого розвитку; громадські фестивалі та вистави; виставки творів мистецтва, музики та літератури. Події були спрямовані на всі рівні - від дошкільнят, які лише знайомляться з наукою, до політиків, дипломатів і навіть членів королівських сімей, які проводили наради на високому рівні, обговорюючи важливість технологій в майбутньому – зазначив Джон Дадлі, голова Керівного комітету МРС 2015 року

Після такого успіху Міжнародного року світла, стало зрозуміло, що проголошення Міжнародного дня світла забезпечить в подальшому безперервний розвиток та підняття ролі науки та техніки, популяризуватиме їх серед молоді, стимулюватиме розвиток освіти та вдосконалюватиме якість життя у всьому світі. Таким чином, із 2017 року в травні людство святкує Міжнародний день світла. Це глобальна ініціатива, що визнає центральну роль світла та його вклад у науку, культуру та мистецтво, а також у такі області, як медицина, комунікації та енергія. Тематика світла охоплює такий широкий діапазон тем, що дає можливість всім верствам суспільства брати участь у заходах по всьому світу, що, у свою чергу, підвищує обізнаність з наукою, технологіями, мистецтвом та культурою, а також їх важливою роллю у досягненні цілей ЮНЕСКО по популяризації освіти, рівності та миру.

День світла в українських школах. «100 навчальних заходів про світло та фотоніку».

Однією із цінностей свята є підняття ролі науки та технологій в школі. У зв’язку з цим, для вчителів усього світу було створено електронну книгу з підбірками різних фізичних експериментів, які можна провести в класі. Книга має назву – «100 навчальних заходів про світло та фотоніку». Вона написана англійською мовою, на кожній сторінці є посилання на детальну інструкцію для проведення різних фізичних експериментів зі світлом. Серед них такі експерименти, як «Штучне затемнення сонця», «Як зробити 3D окуляри», «Спектрограф власними руками» та багато інших. Подібні експерименти підштовхують учнів цікавитися наукою, а для вчителів ці заходи є чудовим способом пояснення фізичних понять шляхом залучення практичних навичок. Ці експерименти можуть стати першими в Україні навчальними заходами в рамках Дня світла.

Крім цього, Міжнародна асоціація астрономічних союзів астрономічної шкільної освіти (IAU-NASE) відсвяткує Міжнародний день світла, закликаючи людей по всьому світу провести історичний експеримент Вільяма Гершеля, який полягає у виявленні інфрачервоного світла. Інфрачервона область електромагнітного спектра була відкрита британським астрономом Вільямом Гершелем у 1800 р. Він здійснив експеримент, за допомогою якого можна отримати видимий спектр шляхом пропускання білого світла Сонця через призму. IAU-NASE хоче заохотити школярів у всьому світі повторити експеримент Гершеля, щоб проілюструвати важливість частин електромагнітного спектра, які є невидимими.

Після того, як учасники зроблять вимірювання, необхідно їх відправити в NASE, використовуючи контакти нижче. Пояснення для проведення цього експерименту доступні англійською та іспанською мовами. Контакти, за якими потрібно відправляти результати:

Роза Рос, Політехнічний університет Каталонії - rosamariaros27@gmail.com

Беатріс Гарсія - Інститут децентралізації технологій - beatriz.garcia@iteda.cnea.gov.ar

«Всеосвіта» збирається взяти активну участь в Міжнародному дні світла та закликає вчителів з усієї України скористатися ресурсом та залучити школярів до цього свята! Слідкуйте за нашими подальшими новинами в рамках Дня світла.

Посилання International Day of Light: https://www.lightday.org/

Посилання 2015 International Day of Light: http://www.light2015.org/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.