Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Професійне самовдосконалення педагога: кайдзен підхід
»
Взяти участь Всі події
Статті
364
21 травня 07:17

Copyright. Авторське право в шкільній освіті

Серед освітньої спільноти поширюється багато міфів про авторське право, а саме, що вчителі можуть вільно завантажити з мережі Інтернет будь-яку картинку та вільно її використовувати у своїх матеріалах; знімаючи певне відео, поставити фоном музику, яку забажаємо тощо.

Авторське право має важливе значення у сфері шкільної освіти та відіграє велику роль у вихованні правової свідомості викладачів та науково-педагогічних працівників.

У вебінарі кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права Київського національного торговельно-економічного університету Гуржій Анна Валеріївна розповість про авторське право в шкільній освіті та поділиться тим, якими правами володіють вчителі у сфері інтелектуальної власності.

Авторське право  — це виключне право автора твору оголосити себе творцем цього твору, відтворювати його, розповсюджувати або доводити його до відома публіки будь-якими способами і засобами, а також дозволяти іншим особам використовувати твір визначеним способом.

Нормативно-правове забезпечення у сфері авторського права:

 1. Цивільний кодекс України.

 2. Закон України “Про авторське право і суміжні права”.

 3. Постанови Кабінету Міністрів України: “Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір”, “Про державну реєстрацію прав автора на твори науки літератури і мистецтва”.

Міжнародні договори також регулюють правовідносини у сфері авторського права, а саме:

 1. Бернська конвенція з охорони літературних та художніх творів.

 2. Всесвітня (Женевська) конвенція про авторське право.

Норми авторського права поширюються тільки на форму вираження твору і не розповсюджуються на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи. Наприклад: якщо у вас виникає певна нова ідея викладання і ви її не зафіксували (написати певну статтю, опублікувати її тощо), то ви не можете нікому заборонити використовувати вашу ідею. Тому, важливо зазначити, що авторське право захищає саме форму вираження твору, яке зафіксовано на відео, аудіо, чи в опублікованій статті.

Під поняттям “твір” ми розглядаємо будь-який об’єкт який створили.

Об’єкти авторського права:

 • літературні письмові твори;

 • усі твори: виступи, лекції, промови;

 • музичні твори, хореографічні постановки;

 • відео, твори образотворчого мистецтва, архітектури;

 • фотографії і твори прикладного мистецтва;

 • ілюстрації, плани, ескізи, картки;

 • сучасні обробки творів, перекладів;

 • збірники творів, комп’ютерні програми.

До суб’єктів авторського права відносяться:

 • автори та співавтори творів;

 • правонаступники та правовласники;

 • роботодавці авторів службових творів;

 • видавці деяких видів творів.

Якими саме правами у сфері авторського права ми володіємо?

Немайнові права автора:

 • вимагати визначення свого авторства шляхом зазначення імені автора на творі;

 • забороняти під час публічного використання твору згадувати свого імені;

 • вибирати псевдонім і вимагати зазначення псевдоніма;

 • право на недоторканність і цілісність твору;

 •  протидіяти перекрученню, чи іншій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.

Немайнові права не носять економічного змісту та не мають обмежень у часі.

Майнові права:

 • виключне право на використання твору;

 • виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

Майнові права мають економічний зміст, часові та територіальні обмеження.

Коли виникає авторське право?

Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і починає діяти від дня створення твору. Тобто, якщо ви тільки щось сфотографували, тільки ви створили музичну композицію і записали її, тільки зробили відео, створили презентацію — саме в цей момент виникло виключне право автора на створений вами об’єкт. Авторське право виникає навіть без обов’язкової реєстрації. Створивши твір, навіть якщо ви не підписалися, що є авторами твору, ви все одно вже автоматично маєте авторське право згідно з Бернською конвенцією та національного законодавства.

Скільки діє авторське право?

Строк охорони майнових прав становить усе життя автора та 70 років після його смерті. Після смерті автора, об’єктом авторського права володіють спадкоємці або правонаступники. По закінченню строку правової охорони твори стають суспільним надбанням. Твори, які стали суспільним надбанням можна використовувати вільно.

Як захистити свої творчі доробки?

 1. Зробіть фото своєї роботи.

 2. Зніміть на відео хореографічну постановку.

 3. Запишіть роботу на інтелектуальний носій.

 4. Опублікуйте розробки в мережі інтернет.

 5. Зверніться до нотаріуса: завірте копію документа.

 6. Обзаведіться свідками.

 7. Отримайте авторське свідоцтво.

 8. Скористайтеся сервісом Creative Commons.

Creative Commons (CC)  — це міжнародна некомерційна організація, яка надає творцям безкоштовні ліцензії, роблячи їх роботи доступними для громадськості.

Знак охорони авторського права Copyright.

Особа, яка має авторське право для сповіщення про свої права, може використовувати знак охорони авторського права “Copyright”.

Знак охорони авторського права розставляється на оригіналі кожного примірнику твору. Слід зазначити, що поставлення цього знаку відіграє суто інформаційну роль, і свідчить про те, що певна особа вважає себе власником авторських прав. Тому, в ряді випадків потрібно навести інші докази які підтверджують авторство.

Ми можемо використовувати символ Copyright на наших фотографіях, відео, книгах, текстах, публікаціях, які поширюємо в мережі Інтернет.

Як діяти у разі порушення авторських прав?

 1. Зв’язатися із правопорушником.

 2. Зафіксувати правопорушення, зробити скріншоти екрану факту порушення ваших авторських прав.

 3. Написати офіційний лист, в якому зазначити, що ви являєтесь власником авторських прав, і ви не надавали дозвіл на публічне розповсюдження вашого об’єкта ІВ.

 4. Вимагайте видалення об’єкта зі мережі та зупинення його нелегального розповсюдження в мережі інтернет.

 5. У випадку відмови, подавайте позов до суду.

Для того, щоб дізнатись більше про Copyright. Авторське право в шкільній освіті переходьте за посиланням та дивіться вебінар Гуржій Анни Валеріївниhttps://vseosvita.ua/webinar/556/cabinet

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.