Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Особливості застосування антикорупційного законодавства у сфері освіти
»
Взяти участь Всі події
Новини
2699
5 жовтня 2018 о 14:41
pdf Роздрукувати

Богдан-Ігор Антонич - поет, який живе за зорею

5 жовтня народився відомий український поет Богдан-Ігор Антонич.

Богдан-Ігор Антонич – український поет-містик, якому ще в 20-річному віці вдалося досягнути широкого визнання та написати твори, які поставили його в один ряд з класиками української поезії. Але, як говориться, найяскравіші зорі згорають найшвидше. Так сталося і з Антоничем. В 28-річному віці поет помирає і Слава не принесла на його могилу букет квітів – на твори аполітичного поета чекали десятки років заборон і забуття. Інтерес до Антонича в Україні почав відроджуватися з кінця ХХ ст. Сьогодні його поезії можна читати вільно, проте відсутність тривалої уваги важко було надолужити. Попри те, що поезії автора входять до шкільної програми з літератури, нині мало українців повною мірою знайомі зі своїм містичним генієм.

Дитинство та рання творчість

5 жовтня 1909 року в селі Новиці на Лемківщині народився відомий український поет, прозаїк, перекладач та літературознавець Богдан-Ігор Антонич. Цікаво, що малою батьківщиною одного з найвідоміших українських поетів став край, який нині входить до складу Польщі. Близькість до цієї країни, її культура та мова багато в чому визначили ранню творчість поета. Писати вірші він почав ще дитиною, але через перебування в іноземному середовищі, всі вони були написані польською.
Початкову освіту він здобув вдома під наглядом приватного вчителя, а згодом пішов навчатися до гімназії імені Королеви Софії у Сяноку. За час навчання Антонич проявив неабиякі здібності та зарекомендував себе чи не найкращим учнем:
«Може покликати малого Антонича, щоб він тобі все розповів?» – жартували професори зі старшокласників, коли ті чогось не довчали.  
І це не дивно, адже він ще в шкільному віці перечитав польською мовою всіх нобелівських лауреатів!

Українська мова - свідомий вибір

Восени 1928 року Богдан-Ігор Антонич переїхав до Львова і вступив до Львівського університету. Саме на цьому етапі життя стався переломний момент у визначенні творчої особистості Антонича. Адже хоча університет був польським, значна частина студентів складалась з інтелігентів-україністів. Спілкування з ними спонукали Антонича вивчити українську мову, а згодом - і писати українською. В 1931 році вийшла перша збірка Богдан-Ігора Антонича «Привітання життя». І написана вона українською мовою.

Пам’ятник Антоничу у Львові.

За своє життя поет видав всього 3 збірки, одна з яких отримала літературну премію Товариства українських письменників і журналістів ім. Івана Франка. Окрім поетичної діяльності Антонич займається наукою, пише прозу, музику та малює… В 1934 році він познайомився з Ольгою Олійник, спалахує до неї коханням та пропонує одружитися. Але, союзу Ольги та Богдана-Ігора так і не відбулося.

Почалось так: упився я
від перших власних строф похмілля.
Був тільки місяць дружбою
на мому з піснею весіллі.
Як сталось те, як задзвеніло,
сказать не вмів оцього вам би,
коли б так серце не горіло.
Так народились перші ямби.
Слова не тесані в гамарні,
слова осріблені в вогні.
Складають радісні пісні
В весни заквітчаній друкарні.

(1934 рік)

На 27 році життя незвичайний поет Богдан-Ігор Антонич помер. Вже після його смерті вийшла друком книга віршів «Зелена Євангелія», а Ольга Олійник упорядкувала видала збірку «Пісня про незнищенність матерії».

 Повернення із забуття

Після приєднання Західної України до УРСР Богдан-Ігор Антонич потрапив під офіційну заборону. Слідкували навіть за тим, щоб могилу поета на Янівському цвинтарі  ніхто не відвідував, тож з часом її вже було неможливо знайти. Аж поки львівські поети Ірина та Ігор Калинці не розшукали її. Цікавість до поета-містика відроджувалася поволі. Спершу інтерес поновився в середовищі української діаспори, а згодом - і в самій Україні.

Сьогодні вірші Антонича перекладають багатьма мовами, кладуть на музику та вивчають в школі. За своє коротке життя митцю вдалося залишити глибокий слід в душі української поезії та стати її великим надбанням. Пам’ятаймо про наших геніїв! 

З нагоди дня народження поета пропонуємо прослухати музичні твори, створені на основі його віршів. Слухайте та насолоджуйтесь!

 

Фотоматеріали взяті з сайту Укрінформ.

Інформація взята з відео на каналі ART ПерсонА на YouTube.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.