Новини
5347
23 липня 2018 об 11:54

Януш Корчак – педагог з великої літери

До дня народження Януша Корчака хочемо поділитися з Вами його мудрими висловами про виховання, до яких важко лишитися байдужим.

«Життя присвячене дітям» – скільки тепла, гуманізму та щирої доброти в цих словах! В історії педагогіки є безліч сторінок, коли одна людина своєю турботою, небайдужістю та вихованням змінювала життя сотень дітей. Проте, чомусь, ці слова якнайбільше асоціюються саме з постаттю Януша Корчака – польського педагога, психолога, лікаря та дитячого письменника. Його приклад та літературна спадщина до сьогодні надихає безліч вихователів, вчителів та батьків, а книги «Як любити дитину» та «Пригоди короля Мацюся» викликають зворушення у дорослих та захоплення у дітей.

Пропонуємо Вам ще раз згадати його мудрі вислови, перейнятися зарядом колосального натхнення та долучитися до найважливіших істин великого мистецтва – виховання людини.

1. Реформувати світ — це означає реформувати виховання.


2. Якщо ви вмієте визначати радість дитини та її силу, ви повинні знати, що найвища радість – це переборення труднощів, досягнення мети, розкриття таємниці, радість тріумфу та щастя самостійності, оволодіння та володіння.


3. Дорослий часто буває дитиною, а дитина – цілком зрілою людиною. Інші розбіжності пояснюються тим, що дитина не заробляє і, знаходячись на утриманні, змушена підкорятися.


4. Не звиклі до болю, образ, несправедливості, діти сильно страждають і тому частіше плачуть, але навіть сльози дитини викликають жартівливі зауваження.


5. Неприємно вставати навшпиньки і не дотягнутися, важко дрібними кроками встигати за дорослим, з крихітних рученят вислизає склянка. Не може дістати до дверної ручки, подивитися у вікно, щось зняти або повісити, бо це надто високо. У натовпі всі його заступають, не помічають і штовхають. Незручно, неприємно бути маленьким.


6. Одна з найгрубіших помилок – вважати, що педагогіка є наукою про дитину, а не про людину.


7. Самотність дитини наділяє ляльку душею.


8. Дітей немає – є люди, але з іншим масштабом понять, іншим запасом досвіду, іншими потягами, іншою грою почуттів.


9. Якби людина могла підрахувати всі приниження, несправедливості й образи, які їй довелося випробувати за своє життя, виявилося б, що левова їх частка припадає саме на «щасливе» дитинство.


10. Все, що досягнуто дресуванням, натиском, насильством, - недовговічно, невірно та ненадійно.


11. У теорії виховання ми часто забуваємо про те, що повинні вчити дитину не лише цінувати правду – але й розпізнавати брехню, не тільки любити – але й ненавидіти, не тільки поважати – але й зневажати, не лише погоджуватися – але й заперечувати, не тільки слухатися – але й бунтувати.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.