і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о

Як вплине воєнний стан на освіту

Чи закладене обмеження права на освіту в Указ Президента "Про введення воєнного стану в Україні"?

Учора, 26 листопада, Парламент на позачерговому засіданні ухвалив Закон “Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»”. "За" проголосували 276 депутатів.

Дія документу поширюється на 10 областей нашої країни та на внутрішні води України:

 • Одеську область;
 • Миколаївську;
 • Херсонську;
 • Запорізьку;
 • Луганську;
 • Донецьку;
 • Сумську область;
 • Харківську;
 • Чернігівську;
 • Вінницьку область;
 • Азово-Керченська акваторія.

Воєнний стан введено у понеділок, 26 листопада о 14:00 строком на 30 діб до 26 грудня 2018 року. Це відбулось уперше в історії України.

Вочевидь, підписання цього документа тягне за собою можливе обмеження прав та свобод, гарантованих Конституцією України. На період запровадження режиму воєнного стану, серед інших обмежень прав також може бути і обмеження права на освіту, гарантованого статтею 53 Конституції України.

Нагадаємо, стаття 53 Конституції України “Кожен має право на освіту” містить такі чотири пункти:

     Повна загальна середня освіта є обов’язковою.

     Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

     Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.

     Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.

Зміна у роботі закладів освіти або особливості їхнього функціонування на час введення воєнного стану, згідно з ухваленим законопроектом, не передбачається. У Міністерстві освіти і науки України запевняють, що будь-які зміни у діяльності шкіл можливі винятково у разі, якщо цього потребуватиме безпека дітей та захист країни. Міністерка наголошує на важливості збереження спокою та раціональних дій вчителів, батьків та керівників закладів освіти.

Про будь-які зміни, якщо вони трапляться, ми обов’язково оперативно інформуватимемо. Я б хотіла попросити і вчителів, і батьків з увагою поставитися до дітей. Вони мають почуватися у безпеці – емоційній та фізичній. Це обов’язкова умова для успішного навчання та розвитку, і це та частина роботи, яка найперше залежить від нас дорослих, – зазначила Лілія Гриневич.

Однак, у законі "Про правовий режим воєнного стану" (ухваленому в 2015 році) зазначено, що під час введення цього правового режиму, управління навчальними закладами передається локальним військовим адміністраціям. Організація матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів загальної середньої освіти також лягає на плечі цього відомства (пункт 2 статті 15). Ще вони матимуть право встановлювати посилену охорону, використовувати потужності та майно шкіл і запроваджувати комендантську годину.

Під час виступу перед парламентарями, Петро Порошенко наголосив, що усі зазначені обмеження наберуть чинності лише за умови сухопутного вторгнення військ російської армії на територію України.

Якщо, дай Боже, нам спільними зусиллями вдасться уникнути цього сценарію, не буде обмеження прав, не буде обмеження свобод, – пояснює Президент України та Верховний Головнокомандувач збройних сил України Петро Порошенко.

Якщо ж жодної агресії зі сторони Росії не спостерігатиметься, то усі освітні заклади працюватимуть у штатному режимі.

Посилання на Освіта.ua: osvita.ua

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти